Gry

Imperator: Rome, Age of Wonders: Planetfall oraz inne strategiczne nowości od Paradox

przeczytasz w 2 min.

Firma Paradox Interactive podczas wydarzenia PDXCON zapowiedziała nowe gry i dodatki do tych obecnych, a także pewną niespodziankę. Domorośli stratedzy zdecydowanie mają na co czekać.

Jeszcze przed tegorocznym E3 firma Paradox Interactive zapowiedziała kilka nowych tytułów dla miłośników strategii różnego rodzaju – to świeże gry oraz dodatki do tych, które są już obecne na rynku. Zacznijmy od tych pierwszych…

Imperator: Rome, czyli nieco inne Europa Universalis

Cofamy się do 302 roku przed naszą erą i jako imperator mamy szansę na to, by zmienić losy starożytnego Rzymu i okolic. Paradox zapowiada „najbardziej szczegółową mapę” w swojej historii (od Słupów Heraklesa do Indii) oraz wciągającą rozgrywkę polegającą na zarządzaniu mocarstwem. 

Imperator: Rome screen 1

W Imperator: Rome będzie można decydować o typie rządów, zawiązywać sojusze lub toczyć walki o terytorium (podczas których odpowiednia taktyka będzie kluczowa), prowadzić handel i inwestować w rozwój. Oczywiście nie mniej ważne będzie utrzymywanie odpowiednich stosunków z podwładnymi.

Imperator: Rome screen 2

Realizm i duża swoboda mają być jednymi z kluczowych cech tej gry, która zapowiada się jak połączenie tego, co najlepsze w Crusader Kings, Europa Universalis i Hearts of Iron. Czy to się uda, pecetowcy przekonają się za rok. Na razie musimy zadowolić się zwiastunem:

Age of Wonders: Planetfall to ambitny spin-off

Drugą zupełną nowością zapowiedzianą przez Paradox Interactive jest Age of Wonders: Planetfall w klimatach sci-fi. Pod względem zasad rozgrywki będzie to typowa turowa strategia, ale ekipa Triumph Studios postarała się o pewne urozmaicenia.

Age of Wonders: Planetfall screen 1

Przede wszystkim intrygująco zapowiada się fabuła. Otóż poznamy opowieść o przeniesionej do przyszłości cywilizacji z galaktycznych wieków średnich, co będzie mieszanką wybuchową. Sporym wyzwaniem może okazać się odnalezienie się w tym nowym świecie, ale to chyba należy zaliczyć na plus.

Age of Wonders: Planetfall screen 2

Twórcy zapowiadają rozbudowany system rozwoju miast, eksplorację terenu (z opowieścią w tle) oraz emocjonujące starcia, podczas których gracz przejmuje kontrolę nad jednostkami. Premiera na PC i konsolach planowana jest na rok 2019. A to już zwiastun:

Wysyp dodatków do strategii Paradox Interactive

Firma Paradox Interactive zdradziła, że gra Hearts of Iron IV znalazła już ponad milion nabywców. Przy okazji zapowiedziała nowe rozszerzenie zatytułowane Man the Guns, które ma zadebiutować „wkrótce” i znacząco rozbudować wszystko to, co wiąże się z morzami i oceanami.

Kolejny dodatek otrzyma również (sześcioletnia już) gra Crusader Kings II. Jego tytuł to Holy Fury, a tematyka: bałtyckie wyprawy krzyżowe. Do graczy będzie należeć decyzja, czy dowodzić krucjatą, czy też przejąć kontrolę nad poganami i odpierać ataki. DLC ma wprowadzić również szerokie opcje reformacji religii, legendarne linie krwi i loże pogańskich wojowników oraz opcjonalną, fikcyjną mapę Europy.

Europa Universalis IV: Dharma to następny z zapowiedzianych dodatków. Przeniesienie on graczy na terytorium subkontynentu indyjskiego, gdzie będą walczyć o wpływy i terytorium.

Firma Paradox Interactive zapowiedziała również aktualizacje Opportunity i Curiosity, które wzbogacą grę Surviving Mars o nowe elementy i opcje…

...oraz nową paczkę fabularną Stellaris: Distant Stars, dodającą nietypowe układy planetarne, wypełnione anomaliami.

Nadciągają strategiczne gry planszowe Paradox Interactive

Nowe gry i dodatki na PC i konsole to jeszcze nie wszystko, co przygotowała firma Paradox Interactive z okazji PDXCON. Zapowiedziała również, że startuje z serią gier planszowych nawiązujących do jej najważniejszych serii i zaprojektowanych przez „cenionych twórców”.

Pierwszą grą z tego cyklu będzie Crusader Kings: The Board Game, który ma zawierać esencję tego, co oferuje gra Crusader Kings 2 i zapewniać fascynujące sesje trwające po 2 czy nawet 3 godziny. Filarami mają być: koncentracja na bohaterach i opowieści, taktyka i planowanie na wiele dekad do przodu, wpływ podejmowanych decyzji na historię oraz realizm pod względem lokalizacji, wydarzeń i postaci.

Źródło: Paradox Interactive

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  czerwonyznajomy
  3
  Problemem ich gier są dlc. Nie tylko dodają nową zawartość, ale i mechanizmy gry które są na tyle kluczowe, że powinny się znaleźć w podstawowej wersji gry. W hoi4 jest jeszcze znośnie, ale w eu4 albo ck2 to jest tragedia.
  • avatar
   NomadDemon
   0
   age of wonders
   • avatar
    Blackshadow
    0
    Szkoda że część z ich gier jest tylko fragmentarycznie spolszczona, albo wcale.