Ciekawostki

Inicjator ataków DDoS skazany na 2 lata więzienia

przeczytasz w 1 min.

21-letni Brytyjczyk, Alex Bessel, został skazany na 2 lata więzienia. Za co? Za tworzenie botnetów i wykorzystywanie ich w atakach DDoS, dystrybucję złośliwego oprogramowania oraz pranie brudnych pieniędzy. Jak widać, niezbyt się to opłaca.

Alex Bessel – 21-letni Brytyjczyk, który od 14. roku życia był aktywnym cyberprzestępcą, najbliższe 2 lata spędzi w więzieniu. Chłopak, którego widzicie na zdjęciu powyżej, poważnie sobie na to zapracował.

Bessel to między innym inicjator ataków DDoS (czyli takich, w których wywoływany jest sztuczny ruch na serwerze, w celu jego blokady). Na liście jego celów znalazły się między innymi Skype, Google i Pokemon GO. Aby móc działać skutecznie, Brytyjczyk kontrolował ponad 9000 komputerów-zombie (takich, które zostały zainfekowane i mogły być wykorzystywane bez wiedzy użytkowników).

To jednak tylko część jego działalności. Równocześnie Bessel prowadził bowiem AioBuy – platformę, na której każdy, kto chciał przeprowadzić cyberatak, ale nie wiedział jak to zrobić, mógł kupić „usługę”. Brytyjczyk oferował wiele różnych produktów (od trojanów, przez kryptografy, po kody dostępu do botnetów), które zostały kupione ponad 35 tysięcy razy. Przy okazji doszło oskarżenie o pranie pieniędzy.

Jak skomentował Mariusz Politowicz, certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w naszym kraju: „to jedno z najważniejszych śledztw dotyczących cyberprzestępczości, jakie widzieliśmy: oferował usługę online każdemu, kto chce przeprowadzić atak internetowy”.

„Szczyt bezczelności i okrucieństwa. Stworzyć złośliwe oprogramowanie, które dodatkowo będzie sprzedawane. Niestety rosnąca liczba tego typu wirusów oraz słabe działania prewencyjne użytkowników Internetu tylko zachęcają hakerów do tworzenia takich biznesów jak ten Aleksa Bessela” – dodał.

Pozostaje mieć nadzieję, że Alex Bessel będzie żywą przestrogą dla tych, którzy chcieliby iść w jego ślady – choć pewnie złudne to nadzieje…

Źródło: Spamfighter, Bitdefender, BleepingComputer

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Graathos
  4
  Tylko 2 lata?
  • avatar
   webster58
   3
   Wyjdzie po 2 latach i dostanie lukratywną posadę w firmie od cyber security. Historia takich przypadków zna kilka. Jeszcze mu się to wszystko opłaci ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Dla takich fletów jak on, za szkodzenie ludziom i szantaże krypto najlepsze by było wysłanie do kamieniołomu na 15 lat i dożywotni zakaz zbliżania się do kompa, tabletu, smartfona itp. Inne osobniki tego typu zastanowiłyby się przed "hakierowaniem" i szkodzeniem normalnym użytkownikom kompa.
    • avatar
     Dudi4Fr
     0
     Jak jest tak dobry jak piszecie to nawet tydzień nie będzie siedział za kratkami. Przyjdzie Pan w czarnym garniturze i zaproponuje mu ofertę nie do odrzucenia.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No raczej bardzo się opłaca. 2 lata z życia, ale jak wyjdzie będzie miał 23 i miliony pochowane na różnych kontach.