Ciekawostki

Intel: 50 Gb/s poprzez światłowody do 2015 roku

przeczytasz w 1 min.

W lutym zadebiutowała rewolucyjna technologia Intela, Light Peak pozwalająca na transfer informacji z prędkością 10 Gb/s, a firma już pracuje nad jej rozwinięciem do szybkości 50 Gb/s.

Warto przeczytać:
100 terabitów na sekundę jednym światłowodem

Light Peak, a w zasadzie od zastosowania w MacBookach Pro już Thunderbolt, pozwala teoretycznie na transfer danych z prędkością 10 Gb/s. Początkowo technologia miała korzystać z przewodów optycznych, jednak ze względu na koszty zdecydowano się zastosować miedziane przewody. Nie zmieniło to maksymalnej prędkości transmisji danych. Mimo to Intel zapowiadał, że wraz z przejściem na kable optyczne i rozwojem technologii możliwe jest osiągnięcie nawet 100 Gb/s - oczywiście w teorii.

W tym tygodniu przedstawiciele Intela ogłosili, że firma pracuje nad technologią przewodów pozwalającą na transfery danych na poziomie 50 Gb/s na odległość do 100 metrów. Wszystko to poprzez przewód cieńszy niż znany z Thunderbolta czy USB 3.0. Pierwsze urządzenia korzystające z nowego rozwiązania mają pojawić się na rynku w 2015 roku.

Nienazwana jeszcze technologia Intela opiera się na fotonice krzemowej. Spostrzegawczy czytelnicy zapewne pamiętają, że o tym rozwiązaniu Intela było dość głośno podczas wakacji ubiegłego roku. Wówczas poznaliśmy jedynie pierwsze informacje i przewidywania na temat tego rozwiązania. Czym jednak jest fotonika krzemowa? W dość dużym skrócie chodzi o wykorzystanie światłowodu, w którym elektrony niosące dane są transformowane w fotony, a na wyjściu z powrotem zamieniane są na elektrony z danymi. Dzięki tej operacji możliwe jest osiągnięcie wyższych transferów danych, sięgających w tym przypadku 50 Gb/s.

Mimo, że bariera 100 Tb/s została przekroczona to technologia ta jest poza zasięgiem zwykłych śmiertelników, przynajmniej na razie. Póki co musimy zadowolić się Thunderboltem i wyczekiwać 2015 roku, który przyniesie transfery rzędu 50 Gb/s.

Źródło: TCmagazine

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Proszę o konfig utorrent dla 50GB.Jaki dysk dla neta 50GB?100Tera?
  Będzie to w TP za 59zł?
  • avatar
   ElFi_
   0
   "chodzi o wykorzystanie światłowodu, w którym elektrony niosące dane są transformowane w fotony, a na wyjściu z powrotem zamieniane są na elektrony z danymi" - a taki światłowód działający przy 4Gbps to niby na jakiej działa zasadzie?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Taaaaa... Nawet dysk SSD nie ogarnie z zapisywaniem na bieżąco takiego strumienia danych. ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     http://gadzetomania.pl/2011/05/01/swiatlowody-bija-rekordy-szybkosci-100-tbps
     • avatar
      dawiduser143
      0
      no to intel rozwija skrzydla z ta technologia oby nie zapomnieli o USB3 bo w czasie pierwszego USB intel mocno walczyl i dodawal te zlacze a teraz tendencja odwrotna:/