Procesory

Intel Coffee Lake - problemy z działaniem układu graficznego pod Linuxem

przeczytasz w 1 min.

Starsze dystrybucje Linuxa domyślnie mogą mieć problem z obsługą układu graficznego z najnowszych procesorów Intela. Doradzamy jak rozwiązać usterkę.

Jesteśmy kilka miesięcy po premierze procesorów Coffee Lake – większość użytkowników korzysta z nich pod systemem Windows, ale są również zapaleńcy wykorzystujący je pod Linuxem. Niestety, ci drudzy nie zawsze mogą liczyć na poprawną obsługę sprzętu. Jeszcze do niedawna pojawiały się tutaj problemy z obsługą zintegrowanego układu graficznego.

Wprawdzie sam układ graficzny nie przeszedł poważnych zmian względem grafiki z poprzedniej generacji procesorów, ale producent zdecydował się na modyfikację sterowników i przejścia na testowy tryb wsparcia (alpha). W przypadku starszych dystrybucji Linuxa na bazie jądra 4.13 i 4.14, objawiało się to niepoprawnym działaniem sprzętu (problemy mogły dotyczyć nie tylko działania grafiki, ale w sporadycznych przypadkach również obsługi dźwięku).

Intel Coffee Lake - Linux

Intel Coffee Lake - Linux

W takich przypadkach problem można rozwiązać poprzez użycie polecenia „dmesg” i zmianę parametru „ i915.alpha_support = 0” na „ i915.alpha_support = 1”. Po ponownym uruchomieniu komputera nie powinno być problemów z obsługą ekranów 4K czy wsparciem dla interfejsów OpenGL i Vulkan. Warto dodać, że usterka ta została już domyślnie rozwiązana w dystrybucjach bazujących na jądrze 4.15.

A jak wygląda Wasze doświadczenie ze wsparciem sprzętu pod Linuxem? Mieliście podobne problemy?

Źródło: Phoronix

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  3
  Mi już po części się udało zhackować sterowniki dla Windows 7
  m.in trzeba przerobić hardware-id z HD630 na UHD630

  te układy absolutnie się niczym nie różnią, ale wymagania systemu już tak, sztucznie ograniczają do bety windows 10

  • avatar
   Gatts-25
   2
   Przynajmniej część osób ma w tym przypadku wiedzę ,z której warto brać przykład.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    1
    Kernel od jakiegos czasu ma tez problemy ze wsparciem starego i915 (C2D) i wywala drm_atomic_helper, co znacznie wydluza czas boota. Remedium jest wstawienie parametru:
    video=VIDEO-1:d
    w linii ladowania kernela w pliku grub.cfg.
    • avatar
     Kenjiro
     1
     Nie od dzisiaj wiadomo, że sprzęt kupuje się pod używany system/oprogramowanie i dotyczy to tak samo Linuksa, jak i starszych Windowsów, jak 7, Vista czy nawet XP.

     Co nie znaczy, że chciałbym by tak nie było, no ale pozostaje pogodzić się z rzeczywistością...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Czekam z niecierpliwością na komentarz dariozpaty który jest expertem w dziedzinie linuxa
      • avatar
       kitamo
       0
       "Starsze dystrybucje Linuxa domyślnie mogą mieć problem z obsługą układu graficznego z najnowszych procesorów Intela. Doradzamy jak rozwiązać usterkę"

       jaką usterkę?
       to nie jest przecież usterka i problem intela, to problem starych dystrybucji linuksa i to niektórych.
       • avatar
        ammarmar
        0
        Mijają lata a nic się nie zmienia. Próba "pracy" na Linuksie prędzej czy później kończy się grzebaniem w plikach konfiguracyjnych w trybie konsoli.

        Ostatni raz na komputerze domowym miałem chyba Fedorę Core 5 (chyba z 13 lat temu, jak potrzebowałem na studiach) i generalnie te same typy problemów były.

        A to dźwięk nie działał albo działał tylko w niektórych aplikacjach, bo jedne korzystały z oss a drugie z alsy. Albo X-y przestawały się nagle ładować z powodu o nazwie "ch*j go wie czemu". A to kolejny update kończył się kernel panic przy boocie itp, itd...

        Szkoda czasu na ten chłam. Niech se jajogłowi na tym klastry stawiają, komputer do codziennej pracy ma po prostu działać.