Procesory

To będzie hit! Pierwsze testy procesora Intel Core i5-13600K

przeczytasz w 2 min.

Premiera nowych procesorów Intel zbliża się coraz większymi krokami. I wiecie co? Wiele na to wskazuje, że mogą one stać się hitem – właśnie poznaliśmy szczegóły dotyczące modelu Core i5-13600K, czyli przedstawiciela średniego segmentu.

Nowe procesory Intel są zapowiadane od dłuższego czasu. Modele Raptor Lake zastąpią obecną generację Alder Lake i przyniosą spory przyrost wydajności (oficjalnie mówi się o dwucyfrowym wzroście).

Producent zapowiedział zwiększenie liczby rdzeni, poprawienie możliwości podkręcania oraz wsparcie dla modułów M.2 AI. Co ważne, nowe modele będą kompatybilne z obecną platformą LGA 1700.

Intel Core 13 generacji - nowości

Wprawdzie premiera nowych procesorów dopiero przed nami, ale w sieci już zaczynają się pojawiać testy przedprodukcyjnych egzemplarzy. Niedawno pisaliśmy o topowym modelu - Core i9-13900K, a teraz ujawniono pierwsze szczegóły na temat modelu Core i5-13600K

Pierwsze testy procesora Intel Core i5-13600K

Enthusiastic Citizen (ECSM) z chińskiej strony bilibili udostępnił pierwsze szczegóły na temat procesora Core i5-13600K. To przedprodukcyjna próbka (ES 3), która jeszcze nie oferuje finalnych parametrów.

Intel Core i5-13600K

Core i5-13600K ma reprezentować średni segment (docelowo zastąpi on model Core i5-12600K). Nowy procesor zaoferuje więcej rdzeni – znajdziemy tutaj 6 rdzeni typu P-Core oraz 8 rdzeni typu E-Core (o 4 więcej niż u poprzednika).

Próbka ES 3 ma pracować z taktowaniem 4,9 – 5,1 GHz dla rdzeni P-Core i 3,9 GHz dla rdzeni E-Core, ale ECSM przyspieszył je do poziomu próbki kwalifikacyjnej (QS) - odpowiednio 5,1 GHz i 4,0 GHz. Można zatem przyjąć, że wyniki wydajności mniej więcej odpowiadają finalnej wersji.

Intel Core i5-13600K - wydajność Cinebench R23

W teście Cinebench R23 procesor uzyskał wynik 1387 punktów dla pojedynczego rdzenia i 24 420 punktów dla wszystkich rdzeni. O ile wynik testu wielordzeniowego wygląda imponująco - wzrósł o jakieś 40% (to już poziom pomiędzy 12-rdzeniowym Ryzenem 9 5900X a 16-rdzeniowym Ryzenem 9 5950X), tak jednordzeniowy zaliczył mocny spadek (patrząc na taktowanie, najpewniej jest to jakiś błąd).

Intel Core i5-13600K

Lepiej to wygląda w teście CPU-Z. Core i5-13600K uzyskał wynik 830 punktów w teście pojedynczego rdzenia i 10 031 punktów w trybie wielordzeniowym. Mówimy zatem o wzroście wydajności odpowiednio na poziomie 8 i 79% względem Core i5-12600K. Ponownie byłby to poziom pomiędzy 12-rdzeniowym Ryzenem 9 5900X a 16-rdzeniowym Ryzenem 9 5950X.

Intel Core i5-13600K - pobór mocy

Problemem może być wysoki pobór mocy procesora. Wprawdzie współczynnik TDP wynosi 125 W, ale maksymalny limit mocy ma wynosić aż 228 W. W testach procesor podobno nie przekroczył 176 W mocy (przy napięciu zasilającym 1,31 V), aczkolwiek podobno jest potencjał, aby zmniejszyć tę wartość do około 160 W.

Wygląda więc na to, że Intel może zaserwować nam wyjątkowo dobrą propozycję ze średniej półki. W takiej sytuacji 6 rdzeni/12 wątków w nowych modelach AMD Ryzen 7000 może okazać się niewystarczające do rywalizacji z niebieskimi (nieoficjalnie wiadomo, że Ryzen 5 7600X ma oferować taką specyfikację).

Źródło: bilibili, VideoCardz

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  8
  Wszystko nowe będzie hitem - pytanie, kto na to będzie miał $$?
  • avatar
   piomiq
   6
   "To będzie hit!"
   Jako ogrzewanie w zimie :D
   • avatar
    KENJI512
    5
    Ogólnie Intel na Benchmarku to zawsze hit i rewolucja :P
    • avatar
     Kapitan Nocz
     4
     Oznaczenie, oznaczeniem, ale to cena zdecyduje, czy ten procesor będzie porównywany z 6, czy 12 rdzeniowym procesorem AMD, w końcu upychanie dodatkowych rdzeni nie jest operacją, która nic nie kosztuje. No, chyba że Intel chce na razie poświecić zyski kosztem odzyskania części runku, którą podgryz mu AMD ostatnimi czasy. Bo coś nie chce mi się wierzyć, patrząc na poprzednią serię, że Intel był w s tanie zaproponować większą liczbę rdzeni w niższej cenie w monolitycznej budowie procesora, niż AMD w modułowej.
     • avatar
      dariuszd1
      3
      Za każdym razem przy kolejnej generacji to jest hit albo nowy król wydajności.. I chyba nic w tym dziwnego,ze kolejna generacja przynosi takie zmiany. Wiec nie rozumiem tych nagłówków i ciągłych podniet redaktorów. Za miesiąc wyjdzie np. jakies kolejne wydajniejsze amd i znow to będzie hit, czyli same hity od lat mamy tylko i królów wydajnosci!
      • avatar
       Chiczkok
       2
       Już wiadomo co miał na myśli morawiecki mówiąc żeby zacząć ogrzewać mieszkania/domy przed zimą czyli trzeba zainwestować w nowe procesory Intela oraz karty od nvidii
       • avatar
        danieloslaw1
        0
        Hit hit rewolucja.... Hahahhaah a potem max 5% do przodu. 8 jajkom mówie zdecydowane nie
        • avatar
         racedriver
         -3
         amd może się schować ze swoimi śmiesznymi i prymitywnymi pseudoprocesorami
         • avatar
          Silverstar
          0
          Artykuły z chińskich stron na 99,9% nie mają nic wspólnego z prawdą a już na pewno w tym przypadku. Nie wiemy tak na prawdę, z jakim procesorem mamy do czynienia a czytając tekst powyżej widać od razu, że to nie może być prawda a już na pewno bardzo mało prawdopodobne... Trzeba być całkowicie zielonym w temacie i wyjątkowo naiwnym żeby w to uwierzyć.
          • avatar
           Legiu
           0
           Jak zwiększyć atrakcyjność naszych produktów?!
           Zwiększmy cenę - to produkty premium!
           Dojebmy pobór prądu - prąd drożeje ale hun!
           A może poprawmy wydajność jednocześnie dla odmiany raz na 10 lat obniżając ceny?

           *mem z ziomkiem w korpo wylatującym przez okno*
           • avatar
            Ruffriders1988
            0
            Maziarz w foumie i mamy nowy setny w tym roku HIT! i niedowierzanie! Totalny rozpizd rynku i orgazmotron klientuf! :E