Procesory

Kręci się jak szalony. Intel Core i7-13700K podkręcony do 6 GHz

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Intel mają pracować z wysokimi zegarami. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można ich dodatkowo podkręcić – jeden z modeli udało się przyspieszyć do 6 GHz.

Procesory Intel Raptor Lake (13. generacja Core) mają zastąpić obecne modele Intel Alder Lake (12. generacja Core) – producent zastosuje hybrydową architekturę, ale mamy otrzymać jeszcze więcej rdzeni i jeszcze lepszą wydajność.

Wprawdzie premiera procesorów została zaplanowana dopiero jesienią, ale w sieci już pojawiają się wyniki wydajności przedprodukcyjnych egzemplarzy.

Intel Core i7-13700K podkręcony do 6 GHz

Serwis VideoCardz otrzymał od anonimowego informatora zrzut ekranu, który przedstawia wydajność modelu Core i7-13700K (8 rdzeni P-Core i 8 rdzeni E-Core) podkręconego do 6 GHz (tylko z aktywnymi rdzeniami P-Core). Niestety nic nie wiadomo o zastosowanym chłodzeniu, ale napięcie zasilające było iście srogie – 1,421 V.

Intel Core i7-13700K - podkręcanie procesora

W teście CPU-Z procesor uzyskał wynik 983 punktów dla pojedynczego rdzenia. Wynik dla wszystkich rdzeni to tylko 7814 punktów (jest mocno zaniżony ze względu na wyłączone rdzenie E-Core).

Intel Core i7-13700K - podkręcanie procesora

Na innym zrzucie ekranu ten sam procesor został podkręcony do 5,8 GHz na rdzeniach P-Core i 3,7 GHz na rdzeniach E-Core przy napięciu zasilającym 1,5 V (!) – dało to wynik 947 punktów w teście pojedynczego rdzenia i 12896 w teście wielordzeniowym.

Dla porównania, procesor Core i9-12900K (8 rdzeni P-Core i 8 rdzeni E-Core) w tym samym teście uzyskuje odpowiednio około 820 i 11300 punktów. Widać zatem sporą różnicę, szczególnie w wydajności pojedynczego rdzenia.

Jak będą się podkręcać nowe procesory Intel Raptor Lake? Tego dowiemy się po premierze, ale przecieki wskazują na spory potencjał… przynajmniej w teorii, bo nic nie wiemy o zastosowanym chłodzeniu, a to jego efektywność może być największym ograniczeniem (szczególnie przy tak wysokich napięciach zasilających).

Źródło: VideoCardz

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  16
  Im wcześniej pojawiają się pozytywne przecieki tym większe rozczarowanie pojawi się po premierze. Mówi się na to przecieki ale tak naprawdę Intel i AMD w 100% je kontrolują. Oponie na temat tych rzekomych przecieków coraz częściej tez sprawiają ze producenci wycofują się przed premierą z powodu negatywnych opinii.
  • avatar
   Dociekliwy
   2
   No tak, napięcie 1,5V, a jaki przy tym pobór mocy? 240W, a może 300W? Nie, dziękuję.
   • avatar
    piosylant
    1
    Kolejne artykuły o kolejnych rekordach kolejnych procesorów to normalny progres ewolucyjny. Czytamy o tym regularnie i zapominamy w obliczu kolejnych rekordów...

    ...za to "iście srogie" napięcie pozostanie w mej pamięci na długo. ;)