Procesory

Intel dementuje plotki - procesory w 10 nm pojawią się w komputerach PC

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiły się plotki, jakoby Intel miał pominąć 10-nanometrowe procesory w komputerach PC. Producent zdementował te informacje... lecz nadal nie jesteśmy wszystkiego pewni.

Intel od kilku lat borykał się z problemami z wdrożeniem 10-nanometrowego procesu technologicznego. Sytuacja z nowymi procesorami zaczyna jednak wracać do normy – w sierpniu pojawiły się mobilne układy Ice Lake, a kilka miesięcy wcześniej zapowiedziano serwerowe jednostki Xeon Ice Lake. No dobrze, a co w takim razie z konstrukcjami PC-tów?

W przypadku jednostek dla komputerów stacjonarnych sytuacja wydaje się dużo trudniejsza. Od 2015 roku producent korzysta tutaj z litografii klasy 14 nanometrów (ciągle ją usprawniając, dopisując w oznaczeniu kolejne „+”) i - według najnowszych przecieków - będzie z niej korzystać również w kolejnym roku.

Intel pominie 10-nanometrowe procesory w PC-tach?

W poniedziałek w branżowych mediach zawrzało. Według nieoficjalnych informacji serwisu HardwareLuxx, producent miałby pominąć 10-nanometrowe modele z generacji Tiger Lake oraz Alder Lake i od razu przejść do 7-nanometrowych konstrukcji Meteor Lake. Na nowe modele dla desktopów mielibyśmy poczekać co najmniej do 2022 roku.

Okazuje się, że plotki krążące po sieci mogą być nieprawdą. W oświadczeniu dla serwisu Tom’s Hardware, producent potwierdził plany wprowadzenia 10-nanometrowych jednostek do komputerów stacjonarnych. W praktyce nadal mamy sporo niewiadomych. Nie wiadomo m.in. o jakich procesorach mowa i kiedy miałyby się one pojawić. Równie dobrze może chodzić o miniaturowe komputerki NUC, gdzie de facto mamy do czynienia z mobilnymi jednostkami.

Intel musi opracować całkowicie nowe procesory

Sytuacja producenta nie jest prosta. Obecna litografia została dopracowana do granic możliwości, a konkurencja nie tylko powiększa swoje udziały, ale też pracuje nad nowymi, lepszymi jednostkami. Intel jest więc zmuszony do opracowania nowych procesorów, które zaoferują jeszcze lepsze możliwości. Takie możliwości stworzy wdrożenie nowej litografii, najlepiej w połączeniu z nową mikroarchitekturą. Niestety, dopracowanie technologii wymaga czasu.

Źródło: HardwareLuxx, Tom’s Hardware

Warto również zobaczyć:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  no kurcze artykuł o niczym :) czyli dementujemy, plotkujemy, oświadczamy, nadal niczego nie jesteśmy pewni :)

  za to nie ma ani słowa na temat:
  1. jak jest u intela z opracowaniem nowej mikro architektury zrywającej z Core usprawnianym przez lata? bo póki co intel nawet nic nie pisnął. być może nie mają nawet koncepcji. wygodne spanie na łóżku monopolisty się srogo zemściło.
  2. Jak to się ma sprawa z załataniem całego stada wykrytych dziursk? także w kontekście hipotetycznej nowej mikroarchitektury?
  3. jakie Intel ma realne plany na chiplet? nie chodzi mi o tę koncepcyjną kanapkę ze slajdów.
  4. jaki jest na teraz uzysk w obecnie ledwo wdrożonej litografii 10nm ? (która jak by nie patrzeć, na łeb bije samsungowe 6nm)
  5. jak obecnie wygląda wykręcanie wysokich zegarków w 10nm ? bo że w 14nm się da, wiemy od lat.
  6. jak obecnie i w przyszłości wygląda efektywność energetyczna? bo procek xeon gold cośtam z 400W TDP to jakaś kpina, bo drugie tyle watów w serwerowni trzeba wepchnąć w klimatyzatory.
  7. jak tam u Intela ma się przejście z DUV na EUV nie w labie ale na taśmach produkcyjnych?

  Jak widać, to są najważniejsze obecnie kwestie, na które nadal nie mamy odpowiedzi.
  • avatar
   Han44
   6
   A po co ten się ubrał w sterylny kombinezon jak ten drugi i tak na brudasa :)
   • avatar
    Eryk333
    4
    Czyli Intel jest z ręką w nocniku w porównaniu do AMD w 2022 to AMD będzie w 5 nm.
    • avatar
     Marucins
     3
     "Niestety, dopracowanie technologii wymaga czasu."
     I na tym zdaniu można byłoby zakończyć gdybania, kiedy to Intel wyda 7 nm jednostki.
     • avatar
      htm72
      3
      Czas przejść na AMD .D
      • avatar
       PITUCH3
       2
       jak można wyrzucić miliardy do kosza, gdy można opychać 10nm (+,++,+++) kolejne 10 lat ......