Procesory

Prawdziwy mocarz! Ampere prezentuje 128-rdzeniowy procesor

przeczytasz w 2 min.

Jaki jest najwydajniejszy procesor dla komputerów? Firma Ampere Computing przygotowała tutaj solidną propozycję – 128-rdzeniowy model Altra Max, który zalicza się do najwydajniejszych układów ARM.

Firma Ampere Computing niektórym z was powinna już być znana, bo w marcu zaprezentowała zwykły układ Altra – jednostka oferowała jednak „tylko” 80 rdzeni. Producent postanowił jednak pójść o krok dalej i zapowiedział jeszcze wydajniejszy model Altra Max.

Altra Max to najwydajniejszy procesor ARM

Altra Max także bazuje na architekturze ARM v8.2, ale udostępniono tutaj aż 128 rdzeni ARM Neoverse N1 (bez technologii SMT). Każdy rdzeń dysponuje 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu na dane (L1d) i instrukcje (L1i oraz 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Pamięć podręczna trzeciego poziomu jest współdzielona o ma pojemność 32 MB.

Pozostała część specyfikacji nie uległa zmianie. Jednostka została wyposażona w 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 z korekcją błędów ECC (do 4 TB na gniazdo) oraz kontroler PCI-Express 4.0 ze 128 liniami transmisyjnymi.

Ampere Altra Max

Warto dodać, że układ korzysta z tego samego gniazda co zwykły model Altra (konstrukcja pozwala na tworzenie konfiguracji jedno- i dwuprocesorowych).

Więcej rdzeni oznacza lepszą wydajność

Warto jednak zauważyć, że Altra i Altra Max nie są zwykłymi procesorami służącymi np. do grania. To układy dla serwerów, które sprawdzą się m.in. przy obsłudze wyszukiwarek, baz danych, aplikacji sieciowych czy wsparciu AI.

Ampere Altra Max

Ampere Altra Max

Producent nie ujawnił wyników wydajności 128-rdzeniowego układu Altra Max, ale pochwalił się, że opracowana konstrukcja oferuje idealne skalowanie wydajności względem liczby rdzeni. W przypadku konkurencyjnych modeli Intel Xeon i AMD Epyc przełożenie dużej liczby wątków nie wygląda już tak dobrze.

Ampere Computing pracuje nad jeszcze lepszymi procesorami

Pierwsze próbki procesorów Altra Max powinny być dostępne w czwartym kwartale tego roku, ale masowa dostępność spodziewana jest dopiero w przyszłym roku.

Ampere Altra Max

Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i już pracuje nad 5-nanometrowymi układami Siryn (ich premiera spodziewana jest dopiero w 2022 roku).

Źródło: HardwareLuxx

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  4
  Liniowe skalowanie wraz z ilością rdzeni? Już to widzę. Pewnie małym druczkiem jest napisane, że w wybranych zastosowaniach(bo przecież w każdym jednowątkowym/mało-wątkowym oprogramowaniu to zwyczajnie niemożliwe).
  Poza tym na wykresie porównawczym są rdzenie przy Altra i wątki przy AMD i Intelu. Co ciekawe linia załamuje się mniej więcej w połowie na wykresie AMD. Czyżby chodziło o przekroczenie limitu rdzeni i rozpoczęcie korzystania z wątków SMT?
  U Intela to już całkowicie wykres z tyłka.
  Jak nie zobaczę niezależnych testów porównawczych, to mogą sobie pisać co chcą, bo to nic więcej niż marketingowa paplanina.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   2
   ludzie tu się zastanawiają jaką to ma wydajność w porównaniu z Intelem albo AMD, ja myślę, że żadną ale za to wystarczającą by obsłużyć zadania do których zostały przygotowane. Typowo kierowane rdzeń per użytkownik, dlatego nastukali tych rdzeni max ile się dało przy okazji oszczędzając na licencjach oprogramowania. Jak taki procek będzie mógł obsłużyć na raz 128 zapytań do bazy danych to już mamy sukces, dodatkowo brak luk bezpierczeństwa znanych z AMD i Intela i spokojnie można stawiać serwery pod usługi chmurowe, przesyłanie i skladowanie danych, obsluga kont mailowych... do tego nie trzeba super mocy. Ot tyle.
   • avatar
    MastaLama
    1
    Niesamowite jaki skok nastąpił w ARMach w ostatnich latach aż przyjemnie patrzeć :)
    • avatar
     sertiel
     1
     Jak myślicie dlaczego nie ma porównania podali tylko to co im na rękę 2 intel :D a wcześniej amd :D
     • avatar
      Foxy the Pirate
      1
      "Rdzenie" HT nie skalują się liniowo względem rdzeni fizycznych. Łeł, kto by pomyślał.
      • avatar
       Much_
       0
       Mhm.... czyli już wiemy skąd u Apple ta nagła zmiana technologii....
       • avatar
        elkomendante
        -3
        Yhm, Intel i jego wykresy. Kiedyś mistrzami w wykresach było AMD, teraz jak widać Intel przejął pałeczkę .
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ciekawi mnie jak wygląda wydajnościowo w porównaniu z Amazon Graviton2 i Fujitsu A64FX.
         • avatar
          vegasic
          0
          nadchodzi zmierzch arhitektury x86/64... nareszcie