Karty graficzne

Intel i AMD zabierają klientów NVIDII

przeczytasz w 1 min.

Analizy firmy Jon Peddie Research potwierdzają informacje dotyczące drastycznego spadku udziałów NVIDII na rynku kart graficznych w drugim kwartale bieżącego roku. "Zielonemu" gigantowi z Santa Clara klientów odbiera zarówno prowadzący Intel, jak i plasujące się na drugim miejscu AMD.

Według Jon Peddie Research, które zbadało cały rynek kart graficznych - dedykowanych oraz zintegrowanych, prym wiedzie Intel ze swoimi 54,9%. W stosunku do pierwszego kwartału tego roku Intel zwiększył swój udział o przeszło pięć punktów procentowych, zaś w tym samym okresie zeszłego roku utrzymywał się na poziomie 51,1%. Teraz wyraźnie widać jak dużo komputerów używa zintegrowanych układów graficznych.

Drugie miejsce zajmuje AMD z 24,4%. Oznacza to wzrost o ponad 19% w porównaniu do pierwszego kwartału i o prawie jedną trzecią w stosunku do adekwatnego okresu w minionym roku. Tyle szczęścia nie ma NVIDIA, której udziały spadły do 19.7%. Jest to bardzo duża strata, bowiem w parę miesięcy wcześniej Nvidia mogła się szczycić 28%, a rok temu było to prawie 30%. Aczkolwiek wypada wspomnieć, że na polu notebooków zanotowała ona 10% wzrost.

FirmaBieżący kwartałOstatni kwartałProcentowy
wzrost K-K
Ten sam kwartał
zeszłego roku
Wzrost R-R

AMD

24.4%21.4%19.1%18.4%32.6%
Intel54.9%49.7%15.3%51.1%7.6%

Nvidia

19.7%28.0%-26.6%29.2%-32.4%

Matrox

0.0%0.1%-16.7%0.1%-34.2%

SiS

0.1%0.2%-45.5%0.4%-77.6%

VIA/S3

0.8%0.7%21.1%0.8%-5.3%

Wyżej wymienione dane potwierdzają badania firmy Mercury Research, o których pisaliśmy zaledwie parę dni temu. Wszystko to stawia NVIDIE w bardzo niezręcznej sytuacji, która zaczyna wyglądać naprawdę poważnie. Jednak nie należy zbytnio wiwatować, lub płakać. Wszystko wyklaruje się zapewne dopiero w trzecim kwartale, który uwzględni pojawienie się na rynku kart graficznych z rodziny GTX 460. Może dzięki takiemu obrotowi sytuacji NVIDIA postanowi zmniejszyć ceny swoich produktów?

Źródło: Jon Peddie Research

Polecamy artykuły:  
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CougarV6
  0
  Ja cały czas czekam na spadki cen Radeonów, ale jak tak dalej pójdzie to się nie doczekam prędko.
  Prawdę mówiąc to po premierze jakby nie patrzeć bardzo dobrej 460tki liczyłem na znaczną obniżkę radeonów z mid endu. Póki co cisza.
  • avatar
   Damian Szymański
   0
   Ceny jeszcze nie spadną, tym bardziej, że ani NV ani ATI nie jest to na rękę. O tym, że NV traci było już wiadome jakiś czas temu, moim zdaniem nie ma potrzeby powielać informacji tylko z uwagi na inne źródło. No gdyby wynik różnił się zasadniczo to tak, ale jak ma niemalże identyczne dane to nie ma takiej potrzeby.
   • avatar
    miedzianek
    0
    Tytul zdeczka dziwny:Ati/Intel i NVIDIA czy AMD/Intel i NVIDIA?
    • avatar
     Cybul2
     0
     To wszystko skutki polityki odgrzewanych kotletów oraz wielkich opóźnień związanych z fermi. Teraz nadzieją na ratunek może być gtx460. Mam nadzieję że ceny wszystkich kart pójdą w dół.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja zawsze miałem Nvidie, ale w końcu zdecydowałem się na RADEONA i jestem zadowolony.
      Tańsze karty, a co dla mnie najważniejsze, to mniejszy pobór prądu.