Pamięć flash

Intel i Micron: 20-nm pamięci flash

przeczytasz w 1 min.

Firma IM Flash Technologies, wspólne przedsięwzięcie Intel oraz Micron, zaprezentowała właśnie swoje kolejne osiągnięcie, którym są pamięci flash NAND wyprodukowane przy użyciu 20 nanometrowego procesu technologicznego. 

Zapewne dobrze pamiętacie, że dopiero niedawno, bo pod koniec marca Intel wprowadził na rynek sprzętu komputerowego nowe dyski SSD z serii 320, które opierają się na pamięciach zbudowanych w mniejszym niż do to było to tej pory, 25-nm procesie produkcji. Jednak widać, że pęd ku mniejszym, tańszym rozwiązaniom jest nie do zatrzymania, gdyż teraz Intel wspólnie z Micron demonstrują technologie 20 nm. 

Warto przeczytać:
Intel Ivy Bridge na podstawce LGA1155

Zapowiadane układy mają zajmować od 30 do 40 procent mniej miejsca (w zależności od zastosowanej obudowy) w porównaniu ze wspomnianymi, 25 nanometrowymi pamięciami. Przy tym mają one dysponować zbliżoną do swoich poprzedników wydajnością oraz wytrzymałością. Skonstruowany moduł o pojemności 8 GB zajmuje tylko 1,18 cm^2 -  to mniej niż paznokieć na kciuku.

Porównanie wielkości modułów pamięci o pojemności 8 GB w zależności od procesu technologicznego.

Uświadamiając sobie te wymiary coraz mniej dziwi fakt, że Intel planuje po otrzymaniu 16 gigabajtowych układów zbudować SSD wielkości znaczka pocztowego. Jego pojemność miałaby osiągnąć nawet 128 GB. Pamięci poddawane są jeszcze testom i próbom, tak, aby masowa produkcja zaczęła się w drugiej połowie bieżącego roku. Można zatem przewidzieć, że te rozwiązanie zyska na popularności na początku 2012 roku.

Źródło: Intel

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  QszaQ
  0
  "Uświadamiając sobie te wymiary coraz mnie dziwi fakt..."
  chyba jakiś chochlik się wkradł.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Fajnie. Patrząc na fotkę, powierzchnia zmniejszyła sie o 25% 25nm>20nm. Zakładając że koszt flasza to 2/3 ceny dysku (reszta to kontroler i obudowa) i mniej więcej tą samą cenę za mm2, to następca opisywanego tu niedawno dysku będzie kosztował 1600zł. Oczywiście to w dużym uproszczeniu. To ja zostaje przy HDD, jeszcze pewnie z 10lat.
   • avatar
    wildthink
    0
    Tak, proces technologiczny w dół, a wraz z nim żywotność poszczególnych komórek. I coraz więcej nadmiarowych GB do zastępowania uszkodzonych komórek.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wiem że napięcie dramatyczne powinno wzrastać, ale szanownemu redaktorowi chyba parcie na ekran zastąpiło myślenie. Co to za porównanie z kciukiem? Może porównać z końskim kopytem albo z kandyzowanym filipińskim napletkiem? 1,18cm^2 to na najmniejszym paznokciu się zmieści, a i pigmejski kciuk to będzie za dużo że o zadzie kobyły nie wspomnę:-D