Procesory

Procesory Intel Ice Lake zaoferują znacznie wydajniejsze iGPU

przeczytasz w 1 min.

W bazie SiSoftware odnaleziono wpisy z nowym procesorem Ice Lake-U, które ujawniają też pierwsze szczegóły odnośnie zastosowanej grafiki 11. generacji.

Intel już od jakiegoś czasu pracuje nad procesorami Ice Lake, a więc pierwszymi modelami wykonanymi w usprawnionej litografii 10 nm+. Przy okazji będą to też pierwsze modele wyposażone w wydajniejszy układ graficzny.

Pierwsze informacje o zastosowanej grafice pojawiły się w dokumencie dotyczącym jądra Linuxa w wersji 4.19. Wpisy potwierdzają wsparcie dla platformy Ice Lake, która korzysta z układu graficznego 11. generacji.

Intel Ice Lake-U - grafika

Bardziej szczegółowe dane ujawniła baza SiSoftware. Niedawno pojawiły się w niej wpisy próbki inżynieryjnej niskonapięciowego procesora (Ice Lake-U), w którym zastosowano układ graficzny 11. generacji – został on wyposażony w 48 jednostek wykonawczych (EU), które przekładają się na 384 procesory strumieniowe (SP). Taktowanie bazowe grafiki wynosi 600 MHz.

Wygląda więc na to, że Intel nie zamierza spoczywać na laurach i planuje też rozwijać układy graficzne. Dla porównania, w obecnych niskonapięciowych procesorach znajdziemy grafikę 9.5. generacji, która dysponuje 24 blokami EU (192 SP) o taktowaniu bazowym 300 MHz. Nowa konstrukcja powinna zaoferować znaczący wzrost wydajności. Tyle tylko, że układy Ice Lake pojawią się nie wcześniej niż w 2019 roku.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mjwhite
  5
  "Wygląda więc na to, że Intel nie zamierza spoczywać na laurach i planuje też rozwijać układy graficzne."

  Bez przesady, grafiki z 48CU są dostępne w 15W kaby lake U.
  • avatar
   mgkiler
   3
   To już 4 lata będzie od wprowadzenia 14nm a 10nm dalej ni ma i nie wiadomo kiedy będą.

   Ale niech dalej mówią, że Intel nie ma problemów z zejściem do niższej litografii...
   nie... wcale...
   • avatar
    supervisor
    1
    To znaczy że Intel nie ma zamiaru iść w większą ilość rdzeni CPU, zamiast tego wykorzysta dodatkową przestrzeń dostępną dzięki mniejszej litografii, na dodatkowe rdzenie graficzne.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Od 10 lat słyszymy od Intela, że "teraz to już będzie znacznie wydajniejsze iGPU" a potem okazuję się, że karta grafiki za 200 zł jest lepsza.
     • avatar
      quternoga00
      -3
      doom Za 33zł https://www.g2a.com/r/gramy-tanio
      • avatar
       Adrian Waleczny
       0
       Ice Lake będzie następcą obecnych procesorów Coffee Lake ?
       Za niedługo mam zamiar kupić nowy komputer, i myślałem o następcy i7 8700K, ale ten pojawi się pewnie dopiero w 2019 roku. Szkoda.
       • avatar
        xchaotic
        0
        wyglada na to ze iGPU w ice lake 600MHz takze niczego nie urywa, raczej bym nadal odkladal na cos od nVidii