Peryferia

Znamy szczegóły na temat nowych interfejsów USB

przeczytasz w 1 min.

Podczas targów IDF14 ujawnione nowe szczegóły na temat interfejsów USB 3.1, USB 3.1 z wtyczką typu C oraz USB Power Delivery.

USB 3.1 SuperSpeed+ logo

Podczas targów IDF14 poznaliśmy kolejne szczegóły na temat nowych interfejsów USB, które zapewnią wyższą przepustowość, pozwolą na doprowadzenie do urządzeń większej mocy, a także wyeliminują problem z orientacją wtyczki.

Standard USB 3.1 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami USB 2.0 i 3.0, a jego pierwsza generacja (Gen 1) oferuje przepustowość 5 Gb/s - dokładnie taką samą co obecny USB 3.0. Dużo ciekawiej prezentuje się druga generacja (Gen 2) o przepustowości 10 Gb/s, którą będzie można wykorzystać do przesyłania materiałów wideo w rozdzielczości 4K i płynności 30 klatek na sekundę.

Jest więc konkurencja dla HDMI 1.4 o zbliżonej przepustowości, lecz na horyzoncie widać już wersję HDMI 2.0, mogącą przesyłać wideo w rozdzielczości 4K z płynnością 60 klatek na sekundę. Podobne możliwości zaoferuje DisplayPort 1.3.

USB 3.1 wprowadzi również złącze typu C – jego wymiary (około 8,3 x 2,5 mm) zbliżone do Micro-B 2.0, ale znowu też trochę węższe od Micro-B 3.0. Głównym jego atutem jest uniwersalna orientacja, która rozwiąże odwieczny problem z odwrotnym wkładaniem wtyczki. Nowe gniazdo pozwoli zmniejszyć grubość urządzeń, ale z oczywistych względów nie będzie kompatybilne z poprzednimi standardami.

Na uwagę zasługuje również standard USB Power Delivery, którego poszczególne wersje pozwolą dostarczyć od 10 W do nawet 60 W (w przypadku złączy Micro-A/B) lub 100 W (dla standardowych złączy A/B) mocy. Rozwiązanie to sprawdzi się podczas podłączania większej liczby i/lub mocniejszych urządzeń. Warto jednak zauważyć, że konieczne jest tutaj zastosowanie nowych przewodów, mogących przewodzić wyższe napięcie i prąd o większym natężeniu.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące nowe interfejsy powinny się pojawić pod koniec bieżącego roku, natomiast masowa produkcja spodziewana jest dopiero w przyszłym roku.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spichris
  22
  Nowe USB, nowe HDMI, nowy DP... Tylko po co ? Nie można stworzyć jednego uniwersalnego interfejsu do przesyłu danych ? No ale lepiej zarabiać na durnych klientach...
  • avatar
   Nieznośny
   1
   No i bardzo dobrze. Nareszcie będzie można sporo urządzeń zasilać kablem USB. Może za sto lat wymyślą jeszcze jakiś efektywny sposób na zasilanie czegoś bez kabli chociaż to fizycznie prawie niemożliwe. Intel z tego co pamiętam kombinował z bezprzewodowym zasilaniem, ale wyglądało to co najmniej śmiesznie.
   • avatar
    kerios83
    1
    Też chce jednego kabla ale standard musi być otwarty dla wszystkich producentów (darmowy). Inaczej pierdole takie zagrania na moją kieszeń.
    • avatar
     Konto usunięte
     -10
     USB to syf! Czas najwyższy, aby został wyparty przez o wiele lepszy Thunderbolt firmy Intel!
     • avatar
      Badas
      0
      Wcale takiej potrzeby nie ma, w końcu z USB się udało. Wspólne, standardowe złącze to zysk dla producentów np.
      Gdy klient widzi, ze musiałby wyda krocie na nowy komputer z odpowiednim wyjściem by korzystać z nowego monitora, to prędzej kupi trochę starszy i gorszy monitor, ale mający odpowiednie wyjścia do jego komputera.
      natomiast przy jednym standardzie taki problem znika, co zwiększa sprzedaż.

      • avatar
       Logox
       0
       Moim zdaniem ciężko to będzie miało się przyjąć. Może w smartphone, ale w PC sobie nie wyobrażam.