Procesory

Intel nie będzie podawał dokładnego taktowania Turbo Boost - skąd taka decyzja?

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie decyzje Intela pozostawiają wiele do życzenia. Producent zdecydował się na kolejny radykalny krok.

Premiera procesorów Intel Coffee Lake wzbudza coraz więcej emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia, jakoby producent zrezygnował tutaj z podawania dokładnych wartości trybu Turbo Boost 2.0. Czy rzeczywiście tak jest i z czego to może wynikać?

Tryb Turbo Boost 2.0 to autorska technologia, która pozwala przyspieszyć procesor ponad taktowanie bazowe. Rozwiązanie to zostało jednak tak zaprojektowane, aby nie przekraczać dopuszczalnego poboru energii elektrycznej i temperatury, więc podbicie taktowania zależy od aktualnego trybu obciążenia układu – przy obciążeniu większej liczby rdzeni jest ono mniejsze, a przy obciążeniu mniejszej liczby odpowiednio większe.

Intel Turbo Boost

W oficjalnej, publicznie dostępnej specyfikacji procesorów zwykle podawane są więc dwa taktowania: niższe bazowe i wyższe maksymalne dla trybu Turbo. Jeszcze do niedawna na stronie producenta można było znaleźć również informacje o mnożnikach dla poszczególnych trybów obciążenia układu (Core i5Core i7), ale ostatnie wpisy dotyczą jednostek Core z 7-ej generacji - Kaby Lake. Co więcej, tak szczegółowe informacje nie pojawiły się również w materiałach dla redaktorów testujących nowe procesory (chociaż były obecne w przeciekach).

W oświadczeniu dla portalu eTeknix, Intel potwierdził, że teraz będzie publikował informacje jedynie o taktowaniu bazowym i maksymalnym dla trybu Turbo. Ma to ujednolicić komunikację i spójność przekazu. Jednocześnie podkreślił, że tryb Turbo jest zależny od obciążenia procesora oraz konfiguracji systemu.

Intel procesor

Czym jest spowodowana decyzja Intela? Poszczególne sztuki danego procesora mogą różnie podbijać taktowanie, a mniejsza ilość danych o gwarantowanej specyfikacji uchroni producenta przed ewentualnymi zarzutami czy pozwami. Ponadto poszczególne płyty mogą różnie zwiększać taktowanie procesora. Na koniec warto dodać, że podobne, niepełne informacje udostępnia też samo AMD (chociaż testerzy dostają już pełne informacje).

Źródło: eTeknix, Intel, inf. własna

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PaulG
  6
  To oznacza że kawa kawie nie równa się, każda sztuka to loteria :)
  • avatar
   Gatts-25
   6
   Niedługo podczas testów będzie podawana informacja ,że maksymalna wydajność CPU będzie osiągana do maksymalnie 20minut pracy na obciążeniu 75-100% bo później ze względu na na zbyt wysoką temperaturę wewnątrz krzemową następuje spory spadek wydajności.
   W świecie CPU zaczyna się robić to samo co w świecie gier gdzie najważniejszym parametrem jest jaką wydajność procesor ma w ciągu 99% pracy gdy jest obciążony przynajmniej na poziomie 75% i 0.1% czasu gdy następuje nagły spadek wydajności z powodu obniżenia taktowania.
   Ryzen ze względu na fakt ,że dalej nie jest w pełni dobrze wykorzystywany nie jest w stanie osiągać takich temperatur jak Coffee a dodatkowo sama technologia produkcji od GF pozostawia sporo do życzenia.Zobaczymy czy takie zjawisko jak będzie widoczne w RYZEN REFRESH.
   • avatar
    bartosz92
    5
    Intel nie będzie podawał dokładnych wartości turbo dla procesorów, ponieważ trudno je oszacować na podstawie grubości gluta pod IHS. Mam obecnie 7800x chłodzonego monoblokiem do płyty MSI GPC-AC X299. Podkręcony, czy nie, nie potrafi odprowadzić więcej niż 185W ciepła, choć chwilowy "peak" potrafi skoczyć nawet do 250W. Oznacza to, że procesor ładnie wstaje przy 4.90GHz, ale testując wszystkie rdzenie np. w Cinebench taktowanie rdzeni zostaje zbite do ok. 3,5 GHz, =~185W. Żałosne, że teraz trzeba kupić osobno maszynke do delidu i ryzykować uwalenie procesora, by móc cieszyć się "postępem" procesu technologicznego i wyższym taktowaniem pod obciążeniem.
    • avatar
     mutissj
     5
     Powinni podawać wartości dokładne dla każdej ilości obciążonych rdzenii przykładowo:

     Core i7-8700K (bazowy: 3,70 GHz / turbo: 4,70 GHz)


     Turbo dla 1-rdzenia 4,70 GHz
     Turbo dla 2-rdzenii 4,50 GHz
     Turbo dla 3-rdzenii 4,40 GHz
     Turbo dla 4-rdzenii 4,30 GHz
     Turbo dla 5-rdzenii 4,20 GHz
     Turbo dla wszystkich 6-rdzenii 4,20 GHz


     i po problemie, skończą się głupie pytania, kupiłem procesor w turbo do 4,7 a robi max 4,5 w lolu ? xd
     • avatar
      kropak
      3
      Może niech w ogóle przestaną robić procesory bo wychodzi na to, że wielką łaskę robią :D
      • avatar
       supervisor
       3
       To jest coś czego najbardziej nie lubie, traktowanie ludzi jak debili, i to w celu ukrycia czegoś czego oni nie chcą żebyśmy wiedzieli.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Teraz to już nie jestem taki pewny co do Core I5 8400. Jak się okaże, że tylko selekty potrafią lecieć na 3.8Ghz, albo że po 2 latach clock spadnie do bazowego 2.8Ghz to byłoby nieciekawie.
        • avatar
         chotnik2
         2
         To ma na celu tylko jedno - wyeliminowanie reklamacji gdy niektore sztuki nie podbijaja turbo tak jak teoretycznie powinny bo np. maja za malo majonezu pod czapka czy inna niedoskonalosc.
         Moze za duzo mieli zwrotow.
         • avatar
          mjwhite
          -1
          (nie w tym miejscu)
          • avatar
           kitamo
           -7
           I w sumie dość słusznie.

           Inaczej wygląda praca w turbo dla jednego rdzenia z pełnym obciążeniem +AVX a inaczej bez AVX (to tak dla przykładu) bo ogolne obciążenie różni się a tu chodzi o nie przekroczenie maksymalnego poboru energii.
           Płyty główne też różnie tym zarządzają i wiele też zależy od ich sekcji zasilania.

           Gdyby tak dało się określić wspólne wytyczne co do tego co to znaczy maksymalne obciążenie CPU to zarówno Intel jak i AMD mogło by podawać takie informacje - niestety ich procesory się nieco różnią i nie dało by się tego nawet ujednolicić.

           już kiedyś mnie to właśnie zastanawiało jak to niby z tym turbo jest bo co to niby znaczy obciążenie dla CPU.

           Tu nie temperatura jest problemem tylko zasilanie CPU.
           • avatar
            sambaverde
            -8
            AMD dało zły przykład... a dalej już poleciało :(
            • avatar
             r_e_s_e_t
             0
             HP pewnie bardzo się cieszy, bo już nie będą potrzebowali projektować układów chłodzenia, które działają poprawnie. Nawet w topowych elitebook'ach blokowali całkowicie turbo ze względu na to, że ich laptoki za 2k-3k€ padały jak muchy.