Pamięć RAM

Intel zapowiada pamięci DRAM na bazie 3D XPoint

przeczytasz w 1 min.

Technologia 3D XPoint głównie sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach. W przyszłym roku na rynku mają pojawić się pamięci DIMM.

Pamięć 3D XPoint to nowoczesna technologia, która ma zrewolucjonizować rynek komputerów i serwerów – może ona służyć nie tylko do budowy nośników SSD (Optane), ale również pamięci DRAM (Optane DIMM). Co prawda tych drugich jeszcze nie ma na rynku, ale firma Intel zapowiedziała, że planuje je wypuścić już w przyszłym roku. Pierwsze konkretne informacje ujawniono na konferencji 2017 USB Global Technology Conference.

Do tej pory producent przygotował kilka prezentacji nowych pamięci, ale ich szczegóły techniczne jeszcze nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że nowe pamięci mają sprawdzić się w szeregu profesjonalnych zastosowań – począwszy od obsługi dużych zbiorów danych, przez chmury obliczeniowe i wirtualne maszyny, a na systemach obliczeniowych i rozwoju sztucznej inteligencji kończąc.

Intel Persistent Memory

Intel Persistent Memory

Nowe pamięci mają pojawić się w drugiej połowie 2018 roku. Warto jednak zauważyć, że do ich obsługi wymagana jest odpowiednia platforma – na pewno będzie to kolejna generacja procesorów Intel Xeon Scalable o nazwie kodowej Cascade Lake. Kiedy (i czy w ogóle) nowe pamięci trafią one na rynek konsumencki? Tego jeszcze nie wiadomo.

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, że niedawno IM Flash rozbudował fabrykę modułów 3D XPoint, co powinno przełożyć się na lepszą dostępność nośników i pamięci.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  4
  Ciekawe ile będzie kosztować taka pamięć 8GB na pewno z 2000-3000 zł
  • avatar
   supervisor
   2
   Jestem ciekaw w jaki sposób wpłynie to na stabilność i bezpieczeństwo, oraz ogólnie na platformy komputerowe.

   Odłączając komputer z zwykłym DDR z prądu, pamięci zostają doszczętnie wyczyszczone co oznacza że np. szkodliwy kod w pamięci znika. Z xpointem już tak nie jest.

   Nie narzekam na nową technologie, to jest rzeczywiście coś nowego i prawdopodobnie dużo wniesie, ale ciekawi mnie też czy będą jakieś exploity z tym związane.
   • avatar
    Gatts-25
    1
    Nie wywołuj wilka z lasu ale dobrze ,że tu zajrzałem bo tak bym nie wiedział o tym.
    Konkurencja powoduje powstawanie kolejnych produktów więc dobrze Nam służy.To ,że INTEL za swoje rozwiązania karze tyle płacić tylko pogorszy jego sytuację.
    Lepiej ,żeby INTEL nie łaskotał SAMSUNGA za mocno bo będzie miał problem ze sprzedażą w 2018 roku.
    • avatar
     mjwhite
     0
     I co Pan na to Panie @gatts(1978, 25 itp.) ?

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login