SSD

Pierwsze wyniki wydajności pamięci intel Optane - szału nie ma

przeczytasz w 1 min.

Nowa technologia była zapowiadana już od dłuższego czasu, ale producenci niechętnie ujawniali informacje o potencjalnym wzroście wydajności.

Wsparcie dla pamięci Intel Optane to jedna z najważniejszych nowości, które wprowadzono w płytach głównych Intel z serii 200. Na jaki wzrost wydajności możemy liczyć przy zastosowaniu nowej technologii?

Intel Optane to połączenie nieulotnej, rewolucyjnej pamięci 3D Xpoint, zaawansowanego kontrolera pamięci, a także specjalnego interfejsu sprzętowego i programowego – całość ma postać nośnika montowanego w gnieździe M.2, a więc na pierwszy rzut oka przypomina dysk SSD. Nowa technologia ma za zadanie przyspieszyć działanie tradycyjnego dysku talerzowego (HDD), jednocześnie zachowując jego pojemność i stosunkowo niską cenę.

Firma Biostar, na jednej ze swoich konferencji, przedstawiła szacunkowe informacje o wzroście wydajności komputera przy zastosowaniu technologii Intel Optane – za przykład posłużyła tutaj platforma z procesorem Intel Core i3-6100, 4 GB pamięci RAM i dyskiem twardym HDD o pojemności 1 TB. Do pomiaru wydajności wykorzystano benchmark Sysmark 2014 (co ciekawe jakiś czas temu konkurencja podważyła jego wiarygodność).

Biostar - wzrost wydajności intel Optane

Okazuje się, że zastosowanie nowej technologii pozwoliło zwiększyć ogólną wydajność komputera o 12% (najprawdopodobniej głównie poprzez zwiększenie wydajności podsystemu pamięci masowej). Prawdę mówiąc chyba spodziewaliśmy się czegoś więcej po tak szumnych zapowiedziach.

Intel Optane pamięć

Na niezależne testy wydajności przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – premiera pamięci Intel Optane została zaplanowana dopiero na drugi kwartał tego roku. Specyfikacja i ceny pozostają owiane mgłą tajemnicy.

Źródło: ZoLKoRn, Intel

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brigthmight
  6
  Najpierw mówili że pamięć jest przełomowa x1000 szybsza. Potem że nośnik m2 z tą pamięcią będzie 7x szybszy od SSD na sata co już było zabawne. Teraz już nawet nie porównują tego do innych ssd :D i jest smiesznie. To marketing pojechał...
  • avatar
   Po1nter
   2
   Jeśli dobrze rozumiem to nie jest dyskiem a jedynie urządzeniem montowanym na M.2 mającym na celu przyspieszyć dyski tak?
   • avatar
    supervisor
    2
    Ze slajdów wynika że zastepuje to pamięć ram.

    Porównanie jest 1TB HDD+4gb ram vs 1TB HDD+pamięć optane. Przy czym pamięć optane jest 12% szybsza od ramu.

    Oczywiście test jest strasznie zawężony więc nic o "ogólnej" wydajności nie można powiedziec. Tylko tyle że w tym jednym przypadku jest o 12% szybszy.

    Ilość pamięci optane nie jest podana a ilość pamięci ram jest zawężona do 4gb.

    Możliwe że 1tb hdd +8gb czy 12gb ram pobiło by optane na głowę w tym konkretnym przypadku.

    PS: a raczej pewne. Inaczej nie bawili by się w 4gb, tylko dali 16gb czy 32gb aby nie było nigdzie bottlenecków przy testach.
    • avatar
     mjwhite
     2
     najpierw to miało pasować w sloty ddr(4) jako pamięć nieulotna żeby siedział na tym system. Potem okroili to na m2.
     Chyba intel odcina kupony od technologi i będzie dawkował stopniowo żeby się nachapać ile się da.
     • avatar
      kero8
      2
      Lecą sobie w wuja. Chcą wmówić , że to kolejen bardziewie jest ludziom potrzebne. Tylko po co to komukolwiek skoro dyski M2 na NVMe osiągają kilka GB/s? Dysków na SATA w starych platformach nie da przyspieszać, bo nie obsługuję tego, a na nowych płytach jest montowane m2.
      Chcą wydojć kasę z ludzi i będą dawkować prędkość jak z procesorami.
      Powinni upraszać platformę konsolidując RAM i dyski w jedno nawet kosztem nowj podstawki mającej transfery kilku czy kilkudziesięciudziesięciu GB/s.
      Brakuje im zdecydowanie konkurencji. Mam nadzieję , że powstaną niedługo ARMy 35-100W, które mające wbudowaną obsługę BT, WIFI, LTE i softwerowo Windows10 przypi****rdolą Intelowi.
      Mam gdzieś ich 12% w teście, który sobie wybrali.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jak narazie najwiekszym zyskiem bedzie wlozenie SSD w gniazdo M2 zajmowane przez ten wynalazek.
       • avatar
        puchatek2
        0
        Puki nie wiemy ile to będzie kosztowac to nie ma co wyrokować.
        ile pamięci tego optane było w tym teście?
        Jeśli optane będzie droższe niz ram to bardziej będzie sie opłacac dokupić ramu.
        Wyjdzie że cały ten optane podzieli los rambusa
        • avatar
         kokosnh
         0
         na razie nie ma żadnych informacji jak dokładnie działa i jak będzie można to wykorzystać,
         Jak dla mnie, trzeba liczyć, że 3D Xpoint wejdzie na rynek i zastąpi NAND przy nośnikach SSD,