Procesory

Intel wybuduje w Polsce fabrykę procesorów? Trzy lokalizacje brane pod uwagę

przeczytasz w 2 min.

Intel planuje budowę gigantycznej fabryki, która pozwoli rozwiązać kryzys na rynku półprzewodników. W grze są miliardy dolarów, które zostaną zainwestowane w Europie – okazuje się, że kilka lokalizacji branych pod uwagę znajduje się w naszym kraju.

Jak pewnie pamiętacie, temat budowy tzw. Mega Fabu pojawił się już w lipcu - Pat Gelsinger odwiedził wtedy kilka europejskich krajów z poszukiwaniu lokalizacji dla nowej fabryki półprzewodników. W ubiegłym tygodniu szef Intela pojawił się też w Polsce, gdzie rozmawiał o potencjalnej inwestycji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Intel chce przywrócić produkcję procesorów w Europie

Problemy z dostawami półprzewodników wynikają ze zbyt dużego zapotrzebowania branży, a pandemia tylko pogłębiła kryzys i uwidoczniła niedobory. Istotną kwestię odegrały też problemy z transportem i łańcuchem dostaw, szczególnie, że większość fabryk jest zlokalizowana w Azji (szacuje się, że tamtejsze zakłady odpowiadają za 80% produkcji półprzewodników).

Aby przeciwdziałać podobnym sytuacjom w przyszłości, konieczne jest uniezależnienie się od dostawców z Azji i przeniesienie produkcji półprzewodników do USA i Europy. Problem w tym, że w ostatnich trzech dekadach udział amerykańskich fabryk spadł z 37 do 12%, a europejskich z 44 do 9% (przy czym obydwa rynki odpowiadają za 60% zużycia globalnej produkcji).

Nowy szef Intela zdecydował o rozwoju produkcji półprzewodników w USA i Europie. Jednym z kluczowych projektów jest budowa tzw. Mega Fabu.

Intel - fabryki

Mega Fab – gdzie może powstać nowa fabryka Intela?

Projekt początkowo zakładał budowę dwóch fabryk, ale docelowo - w ciągu kolejnych 10 lat - może powstać osiem kompleksów – według szacunków, zatrudnienie znajdzie tutaj około 10 tys. pracowników (a warto dodać, że na każdego zatrudnionego przypada jeszcze 5 – 10 pracowników z zewnętrznych firm).

Intel - fabryka półprzewodników

Pierwszy etap budowy ma kosztować 18 – 20 mln dolarów, ale łączna wartość inwestycji może opiewać kwotę 80 mld dolarów. Gelsinger zaznacza jednak, że liczy tutaj na wsparcie rządu – aby zakład mógł być konkurencyjny z azjatyckimi lokalizacjami, dotacja na budowę musiałaby wynosić 25 – 40% wartości inwestycji.

Wiemy, że Intel bierze pod uwagę lokalizacje, które nie będą ograniczane pod względem powierzchni, energii czy dostępu do wody. Istotną kwestię odgrywa również dostęp do wykwalifikowanych pracowników (w tym kontekście dobrze, aby fabryka była zlokalizowana blisko uczelni).

Intel - fabryka półprzewodników

Intel wybuduje w Polsce fabrykę procesorów?

W ubiegłym tygodniu Gelsinger odwiedził gdańskie centrum Intela, gdzie są prowadzone prace badawczo rozwojowe. Głównym tematem spotkania był jednak projekt potencjalnej inwestycji Mega Fabu – jak dowiedziała się Rzeczpospolita, polskie władze zaproponowały Intelowi trzy lokalizacje (łącznie pod uwagę brane jest około 70 lokalizacji w całej Europie – w grze są jeszcze m.in. Niemcy, Irlandia, Francja i Włochy).

Premier był dobrym sprzedawcą, mówił mi, dlaczego powinienem rozważyć Polskę.

Producent obecnie zbiera najbardziej obiecujące propozycje, którym będzie się dokładniej przyglądał. Decyzja odnośnie najlepszej lokalizacji ma zapaść jeszcze przed końcem roku.

Myślicie, że fabryka Intela ma szansę powstać w Polsce?

Źródło: Rzeczpospolita, Intel

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  levusek1992
  18
  Małe szanse. Nikt nie chce się szarpać z komunistami z pisu.
  • avatar
   Euukaliptus
   15
   Wystarczy że Pinokio obieca 70% dotację na budowę i zwolnienie ze wszelakich podatków, a wszelkie Januszo rodzinne Korpo dalej niech będą drylowane nowymi coraz bardziej bezsensownymi podatkami. Typowe myślenie polaków. Osobiście nie mam nic przeciwko żeby powstała taka fabryka, ale bez żadnej dotacji, co nie stać intela? Po wykresach na konferencja widzę że stać. I bez żadnych ulg podatkowych(Chalina w piekarni zap***dala i zostaje jej 2k bo nowe daniny, a tu przyjedzie Pan Amerykaniec i za to ma nie płacić podatków). Jeszcze chwila i żeby tutaj założyć biznes będzie trzeba być zarejestrowanym za granicą bo inaczej zjedzą cię wszelakie opłaty i z góry będzie sie na gorszej pozycji! Je**ł was Politycy pies. Przepraszam musiałem, jak przeczytałem ten fragment o dotacjach. Człowiekowi coraz więcej z wypłaty zabierają bo tu 500 tu inne gówno, nowe opłaty, inflacja.
   • avatar
    awesome1337
    13
    pis od lat pokazuje ze polska jest idealnym miejscem na zagraniczne inwestycje
    zwłaszcza ostatnia akcja z tvn pokazała ze są one w 100% bezpieczne
    • avatar
     Dexterr
     6
     Oczywiście ze powstanie w Polsce bo Morawiecki zaraz ogłosi to na konferencji.. po czym okaże się że Intel nic o tym nie wie. Dokładnie tak jak dogadał się z Czechami w przypadku Turowa czy pozyskał miliardy z Unii. Naprawdę trudno uwierzyć żeby ktoś z własnej woli chciał pakować w Polskie bagno.
     • avatar
      behemot
      5
      „Myślicie, że fabryka Intela ma szansę powstać w Polsce?”
      Odpowiedź na to pytanie jest w tym cytacie:
      „Wiemy, że Intel bierze pod uwagę lokalizacje, które nie będą ograniczane pod względem (…) energii czy dostępu do wody.”
      • avatar
       studionti
       3
       Dotacja? Państwo ma im to sfinansować w 50%? Jak to się ma do ideologii wolnego rynku?
       • avatar
        zenek111
        2
        To jak wy tu plujecie na swój kraj więc i na siebie jest niebywałe, według tutejszych mędrców nikt w Polsce nie zainwestuje, więc łapcie:
        "Napływ netto zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski wyniósł w 2018 roku 50,4 mld zł, co oznacza wzrost o 45,3 proc. względem 2017 r." - podaje Narodowy Bank Polski. Najważniejszym składnikiem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2018 r. były reinwestowane zyski, których wartość wyniosła 37,8 mld zł."
        https://www.money.pl/gospodarka/nbp-pokazuje-dane-wzrost-inwestycji-zagranicznych-w-polsce-spadek-polskich-za-granica-6470510553974913a.html

        "W lutym 2021 roku Polska była trzecim, po USA i Hiszpanii, odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie, ich wartość wynosiła 1,2 mld dolarów - informuje portal fDi Intelligence."
        https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-na-podium-w-rankingu-bezposrednich-inwestycji-zagranicznych-8098159.html
        • avatar
         youkai20
         1
         Myślenie życzeniowe.
         • avatar
          que_pasa
          1
          W Polsce po akcji z lex tvn nikt nic nie wybuduje.
          • avatar
           Warmonger
           1
           Poza lokalizacją są też potrzebne kadry. Tysiące inżynierów, skąd ich wziąć?
           • avatar
            drfrank3nstein
            1
            Coś czuję że będzie to samo co z tą elektrownią atomową co miała w Polsce być a nie ma. Tym razem pewnie pójdzie o zużycie wody, wbrew pozorom litografia zużywa masywne ilości wody.
            • avatar
             pawluto
             0
             E tam - Wolałbym fabrykę AMD - lepsze i tańsze...
             • avatar
              gicmo
              -2
              Jeżeli ktoś wpadnie na pomysł repolonizacji produkcji procesorów, to kukizowcy będą już wiedzieć które guziczki przyciskać, czy czeka nas kolejna reasumpcja?
              • avatar
               Lesiu212
               0
               Biorąc pod uwagę jaka nagonka jest na Polskę w Izraelu, a Intel to przecież izraelska firma, raczej mała szansa że fabryka powstanie w u nas. Prędzej powstanie u Niemców.
               • avatar
                piomiq
                0
                Premier zrobił żółwika z prezesem Intela i już będzie fabryka? Wow.
                A te w Niemczech to nie dają rady? U nas lepiej?
                • avatar
                 xmexme
                 0
                 Wolał bym aby polska wybudowała własną fabrykę półprzewodników zamiast napychać kieszenie biznesmenom z Intela.