Karty graficzne

Intel chwali się projektami swoich nowych kart graficznych - Nvidia i AMD ma się czego bać?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Na premierę kart graficznych Intela musimy poczekać do przyszłego roku. Producent postanowił jednak podkręcić oczekiwania i zaprezentował na swojej konferencji grafiki koncepcyjne.

Firma Intel przygotowuje się do (ponownego) wejścia na rynek kart graficznych. Choć do premiery nowych układów pozostało jeszcze sporo czasu, producent zaprezentował na targach GDC pierwsze grafiki koncepcyjne nowych kart.

Przygotowane grafiki prezentują dwie konstrukcje. Uwagę zwraca kompaktowa budowa i ciekawe wzornictwo obudowy. Zresztą zobaczcie sami:

Intel karta graficzna - grafika koncepcyjna

Intel karta graficzna - grafika koncepcyjna

Intel karta graficzna - grafika koncepcyjna

Intel karta graficzna - grafika koncepcyjna

Projekty NIE PRZEDSTAWIAJĄ finalnego wyglądu kart graficznych. Producent zaprezentował grafiki koncepcyjne, więc finalny projekt może jeszcze ulec zmianie. Specyfikacja techniczna póki co jest owiana mgłą tajemnicy.

Intel Xe

Nowe karty mają zadebiutować w przyszłym roku pod nazwą kodową Intel Xe. Producent planuje tutaj wypełnić cały rynek GPU – począwszy od podstawowych układów graficznych z segmentu konsumenckiego, a skończywszy na profesjonalnych akceleratorach dla centrów danych i obsługi sztucznej inteligencji (AI).

Przy okazji warto dodać, że podczas GDC producent zapoczątkował program The Odyssey. Umożliwi on wsłuchiwanie się w głos społeczności entuzjastów, angażowanie jej i wzbudzania kreatywności w dążeniu do coraz lepszych wrażeń wizualnych. Uczestnicy zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii sprzętu i oprogramowania do obliczeń wizualnych, społecznościowych programów beta i współpracy branżowej, które poprawią tworzenie treści i doznania w grach.

Źródło: Twitter @ Kyle Bennett, Intel

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Threadripper
  WoW, pokazali plastikową obudowę, normalnie aż czuć tę moc...
  14
 • avatar
  SRBPL
  Nie pokazali pudełek?! Jestem niepocieszony!
  10
 • avatar
  levusek1992
  Dobrze, że dodane w ankiecie, ze wygląd nie ma znaczenia. I tak oglądamy tylko backplate i to zazwyczaj mało widać, bo chłodzenie procka zasłania
  8
 • avatar
  losiaczek1
  Gdyby nie turbina to bym pomyślał, że to karta dźwiękowa
  8
 • avatar
  chrisplbw
  Czekamy na kolejnego gracza na rynku GPU - na zdrowie nam to wyjdzie.
  No i znacznie poszerzy się zakres "dyskusji" w tematach dotyczących AMD i Nvidii - miło będzie poczytać :)
  6
 • avatar
  KENJI512
  Ciekawe jak ten metalowy dziurkowany element oddalający kartę graficzną od płyty głównej będzie wpływał na temperatury procka i płyty :)

  Interesujący pomysł.
  2
 • avatar
  Zef1r
  Ale fajna obudowa taka desajnerska już odkładam kasę nawet jak ma wydajność UHD 620.
  2
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Jak nie zaprezentowali pudelek, to sie nie liczy.
  2
 • avatar
  maciek_jw
  Miejmy nadzieję, że GPU będą tak samo dobre jak CPU, będzie jakaś konkurencja dla zielonych i dylemat dla użytkowników, czy wybrać GTX/RTX czy może Intela.
  Zestaw CPU+GPU od niebieskich może być ciekawy.
 • avatar
  DragonRed
  Ja mam cichą nadzieję , że GPU od Intela będą lepsze niż obecne procesory także tej firmy i9-9900k ponieważ i konkurent jaką myszą by nie był staje się powoli takim małym Supermanem.
  Jeszcze kilkanaście miesięcy i taki i9-9900k będzie robił za średniaka w mainstream a co z wysoką półką?
  Lepiej żeby Intelowi udały się te GPU bo AMD jak nie wyjdzie z GPU to będą mogli chociaż licencjonować od Samsunga , który także w przyszłym roku będzie miał swoją propozycję w sam raz do nisko napięciowych APU albo nawet coś więcej.
  Nvidia sama sobie dół wykopała i musi z niego wyjść teraz ale ma to szczęście bo jest sporo chętnych osób pomagać im.
  Chodzi mi o ilość pamięci VRAM jaką dają do swoich kart graficznych i już teraz z tego powodu znacznie cierpi chociażby taki RTX 2060.Mało kto zwraca uwagę ale gdy karta ma możliwości się rozpędzić i pokazywać na ekranie sporo więcej niż 60fps to potrzebuje do tego też więcej VRAM a braki jego są widoczne w chwilowych spadkach minimalnego fps.Po prostu posiadając GPU od Nvidia z 6GB VRAM a niedługo nawet 8GB trzeba się przyzwyczajać do szutera.
  https://uploads.disquscdn.com/images/32f4b67ee32f9c67f8edb901eff318a5f782514977cc6ad25f268d84fd8cc9bf.png
  czy
  https://uploads.disquscdn.com/images/c2f8a230881c4a8560f74e4482c081a856d2aa239eee4bcadf1cd82f993f24dd.png