Procesory

Topowe procesory Skylake-X też z pastą zamiast połączenia lutowanego

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Informacje der8auera nie pozostawiają złudzeń - również najwydajniejsze jednostki wykorzystują połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej.

Procesory Intel Skylake-X podniosły poprzeczkę w najwyższym segmencie wydajnościowym, ale niektórych rozczarowała informacja o innym materiale termoprzewodzącym pod odpromiennikiem ciepła – producent zdecydował się zastosować tutaj pastę zamiast połączenia lutowanego. Jak to wygląda w przypadku najwydajniejszych, 12-, 14-, 16- i 18-rdzeniowych modeli, które wkrótce pojawią się na rynku?

Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiał Roman „der8auer” Hartung, który wcześniej sprawdził modele Kaby Lake-X i standardowe Skylake-X. Niemiecki overclocker tym razem przyjrzał się 12-rdzeniowemu modelowi Core i9-7920X, który zalicza się do konstrukcji Skylake-X "HCC" (High Core Count).

Intel Skylake-X HCC - delidding

Opublikowane zdjęcie nie pozostawia złudzeń - w topowych jednostkach producent również zastosował połączenie rozpraszacza ciepła na bazie pasty termoprzewodzącej (o gorszych właściwościach pod względem przewodności cieplnej).

Informacja o wykorzystaniu pasty już wywołała spore zamieszanie w sieci, a większość opinii raczej nie należy do tych pozytywnych. Warto jednak pamiętać, że Intel ma naprawdę spore doświadczenie w projektowaniu procesorów, więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej (a już na pewno nie jest to kwestia oszczędności czy chęci planowanego postarzania produktu).

Źródło:  profil der8auer w serwisie Facebook, inf. własna

Komentarze

19
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czy ostatnie zdanie w artykule to jakaś prowokacja czy kiepsko zaakcentowany sarkazm?
 • avatar
  Goracy temat!
 • avatar
  " ... więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej ..."
  Noo, chyba jednak nie
 • avatar
  Przecież ten glut ledwo co daje sobie rade z 140 watowym 7900X. W 7980XE i pozostałych 165W (nawet nie wspominam o OC) ta pasta do zębów się zagotuje...
 • avatar
  Jak widać Intel sam sobie gwoździe wbija. Chyba to lubi
 • avatar
  Pewnie fani niebieskich umierają ze szczęścia :D
 • avatar
  "Warto jednak pamiętać, że Intel ma naprawdę spore doświadczenie w projektowaniu procesorów, więc wie jaki materiał w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej (a już na pewno nie jest to kwestia oszczędności czy chęci planowanego postarzania produktu)."


  taaaaa......
 • avatar
  I intel chce być traktowany poważnie, tak drogie procki i pasta? Naprawdę? Pewnie jeszcze marnej jakości że nawet na stocku będą się grzały. Szkoda szczępić ryja na to co intel odwala. . .
 • avatar
  Jasne wielki potencjał na OC u Intela wygląda tak, że Intel wypuszcza procesory z niskim bazowym taktowaniem żeby pokazać jak to jego "cudeńka" pięknie się kręcą.
  Tylko prawdziwi naiwniacy nabierają się na taką ściemę...
 • avatar
  Czytałem wiele wypowiedzi na ten temat, ale czy Intel sam się kiedyś oficjalnie ustosunkował do tego zarzutu? Przecież chyba zależy im na dobrej opinii wśród klientów, więc powinni to jakoś wyjaśnić.