Płyty główne

Intel X48 – już?

przeczytasz w 0 min.

Wygląda na to, że Intel zdecydował się znacząco przyśpieszyć premierę nowego chipsetu X48. Mowa o wprowadzeniu go do sprzedaży już na początku listopada. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że wstępnie mówiło się o premierze nowego układu dopiero w przyszłym roku. Krótki jest też odstęp czasu jaki minął od zaprezentowania ostatniego dziecka Intela, czyli chipsetu X38.

Dla użytkowników najistotniejsze jest jednak to co zaoferuje nowy super wydajny chip. Po pierwsze, jego wstępna cena ustalona została na poziomie 70$. Oznacza, to że będzie o 20$ droższy od swojego nieco starszego brata X38. Po drugie, chip ma wspierać magistralę PCI-Express w wersji 2.0 z obsługą kilku kart graficznych na raz, a także dwukanałowe pamięci DDR3 pracujące w prędkością 1300MHz. Ponadto obsługa pamięci będzie bazowała w oparciu o technologię Intel Fast Memory. Nowy chip ma pozwalać na duże możliwości podkręcania układów zależnych, co na pewno ucieszy przyszłych użytkowników.


Jeszcze kilka dni temu serwis Reg Hardware donosił, że nowy układ miałby obsługiwać pamięci PC-12800 czyli DDR3 1600MHz. W chwili obecnej wygląda na to, że Intel oficjalnie nie udzieli dla nich wsparcia, a decyzję czy płyta główna będzie napędzana szybkimi pamięciami, pozostawi producentom płyt.

Jak na tym tle wypadnie sytuacja chipu X38? Wygląda na to, że nie jest ona zagrożona. Jego cena będzie zdecydowanie niższa, a nowy X48 adresowany będzie do użytkowników oczekujących wysokiej wydajności, za którą gotowi są zapłacić zdecydowanie więcej. Intel wstępnie planuje wprowadzenie nowej serii płyt z X48 dopiero na początku nowego roku. Na to jak zareagują pozostali producenci musimy poczekać do listopada.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login