Procesory

Intel Xeon Phi: karta PCI Express o wydajności 1 TeraFLOPS

przeczytasz w 2 min.

Debiut architektury Intel MIC

W trakcie International Supercomputing Conference (ISC12) w Hamburgu poznaliśmy oficjalną nazwę dla jednostek obliczeniowych wykorzystujących architekturę Intel MIC (Many Integrated Core). Intel Xeon Phi należy do rodziny Xeon, a swoją przewagę nad konkurencją ma zawdzięczać łatwości jego programowania, gdyż nie odwołuje się do technologii GPU. Wystarczy minimalnie zmodyfikowany kompilator gcc, który udostępnia Intel.

Mimo zgodności z oprogramowaniem dla architektury x86, koprocesory Intel Xeon Phi będą wyróżniały się bardzo dużą wydajnością. W przypadku obliczeń zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji, około 1 teraflopsa (dla pojedynczego układu). To znacznie więcej niż podobne akceleratory bazujące na jednostkach GPU. Są one bardzo silne w pojedynczej precyzji, ale podwójna jak na razie jest ich piętą achillesową.

Intel wzrost wydajności superkomputerów
Tak rośnie moc obliczeniowa superkomputerów (po lewej). Intel chwali się, że jego układy wykorzystywane są przez większość z 500 najwydajniejszych komputerów świata.

W trakcie prezentacji przedstawiciele Intela jasno dali do zrozumienia, że połączenie procesorów Intel Xeon wraz z koprocesorami Intel Xeon Phi jest receptą koncernu na osiągnięcie wydajności w skali exaflopsów jeszcze przed końcem bieżącej dekady. 

O pierwszym produkcie z rodziny Intel Xeon Phi, nazwanym kodowo Knights Corner, mówiło się już od dawna. Pojedynczy koprocesor, wykonany w technologii 22 nm, jest wyposażony w jednostkę obliczeniową z ponad 50 rdzeniami oraz co najmniej 8 GB pamięci GDDR5. Wydajność obliczeniowa jest zasługą wsparcia dla 512-bitowego SIMD (przetwarzanie wielu danych za pomocą jednej instrukcji).

Produkty z rodziny Intel Xeon Phi w połączeniu z procesorami Intel Xeon planuje wykorzystać ponad 44 producentów, a wśród nich Bull, Cray, Dell, HP, IBM, Inspur, SGI oraz NEC.

Intel Xeon Phi koprocesor
To już nie jest atrapa, a faktycznie działający produkt.

Pierwszy superkomputer wykorzystujący Intel Xeon Phi już działa i jest sklasyfikowany na 149 miejscu w rankingu TOP500 (wydajność 118 teraflopsów). Intel zamierza w przyszłym roku zaprezentować podobny superkomputer, ale o wydajności wynoszącej około 10 petaflopsów.

Nazwany będzie Stampede i powstanie na uniwersytecie w Texasie. Moc obliczeniową w 80% zapewnią wspomniane układy Kinghts Corner, a resztę procesory Intel Xeon E5-2600/4600.


Więcej o wysokowydajnych jednostkach obliczeniowych:

Źródło: Intel

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SoundsGreat
  5
  Jak rozumiem to tylko z wyglądu przypomina kartę graficzną. A jak to się ma do nVidia Tesla?
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Ciekawe jaka będzie faktyczna wydajność układu osiągana realnych warunkach. GPU niby mają po kilka TF, a w praktyce ich stosunek teoretycznej wydajności do rzeczywistej wypada bardzo marnie w większości zastosowań i w konfrontacji z CPU. Wiekszość tych teoretycznych TF leci w komin.
   • avatar
    maroo
    4
    Pytanie - czy to urzadzenie trafi w jakiejś zmodyfikowanej wersji na rynek konsumencjki w kategorii akceleratora grafiki? Jak bardzo to jest inne od Larrabee?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     To już koniec nadziei producentów kart graficznych na pokonanie Intela za pomocą OpenCL.
     • avatar
      Kierownik
      1
      Phi...
      • avatar
       human_2010
       -1
       świetna karta graficzna. Sądze ,że za 5 lat bedzie standartem w domowym zaciszu
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        Szkoda, że nie pokusili się o wejście do monitora. Myślałem że to już standard.
        • avatar
         Obiektor
         -16
         wielki szum (jak Larrabee a wydajnosc hd4850) a wydajnosc jak petardka za 10gr :D
         • avatar
          Konto usunięte
          -17
          Ciekawe ile ciagnie pradu.
          • avatar
           pawelr18r
           -25
           Lepiej jak by to budełko miało w sobie jakieś fajne GPU. Dla nas konsumentów lepiej.
           Tak serio to ciekawe jak to ma się w rzeczywistości do rozwiązań GPGPU AMD i NV
           • avatar
            webmaniack
            0
            będzie możliwość wsadzenia do stacji QUADRO 6000 + Tesla + Xeon Phi ? Wiem, że to może mijać się z celem, ale w aplikacjach, które są w stanie wykorzystać Tesle, to czy nie lepiej żeby właśnie Tesla pracowała, a tam gdzie nie jest w stanie pracować to działać będzie Xeon Phi ?
            Niektórzy z Was mogą mieć chociaż cząstkowe pojęcie, bo generalnie pewni pewnie też nie jesteście ;)
            • avatar
             maroo
             0
             Ok, rozumię że technicznie było by możliwe ale raczej nie ma się co spodziewać? Ale przecież INTEL chciał, miał w planach wskoczyć na rynek multimedialny/growy z Larrabee. Mieli wtedy problemy, wydajność poniżej oczekiwań i pewnie z analiz wnikło że będzie kiepsko więc spasowali - na jakiś czas. Teraz wiać mają produkt już mocny, dający możliwość walki na poletku Tesli zatem sporo musieli ogarnąć w tym czasie. Zatem normalne że rodzi się pytanie - czy będzie może jednak kolejna próba. Nam konsumentom było by to na rękę. Choć z drugiej strony - tak sobie myślę - INTEL ma potencjał i mógłby podejść od razu do równej walki z NV czy AMD (myślę że dorównanie jest osiągalne - może istotna przewaga była by poza zasięgiem ale porównywalne osiągnięcia w zasięgu) a tego nie robi. Albo priorytety całkowicie inne i niejako nie walczą o ten rynek albo potrzeba coś więcej niż zbudować wydajny układ... No swego czasu INTEL ostro zbroił się w speców od grafiki 3D, wydajnej akceleracji itp
             • avatar
              maroo
              0
              To było niejako do kitamo. Ale nie tylko
              • avatar
               eryk1310
               0
               niemaja na co kasy wydawać ....
               • avatar
                apuk666
                0
                To kiedy wyjdzie nowa Tesla i ile ma mieć flops?
                • avatar
                 PL_SBX
                 0
                 To ma być karta graficzna ludzie na tym jest procesor Xeon, widzicie tam jakieś wyjścia na monitor? To jest procesor na PCI-E.
                 To że wygląda jak karta graficzna to nie znaczy że nią jest, a tak to ciekawe ile to ciągnie i czemu nie ma już na tym Windforce x5(Tak wiem że to chłodzenia dla grafiki) :P

                 A jak ktoś zacznie mnie minusować to znaczy że nie przeczytał tekstu który tam jest napisany na samej górze.