Procesory

Intel zapowiada nowe procesory dla serwerów - doczekamy się prawdziwej rewolucji

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że Intel odpuścił segment profesjonalnych procesorów? Nic bardziej mylnego! Producent zapowiedział nowe modele z rodziny Xeon, które mają wprowadzić sporą rewolucję w serwerach, systemach obliczeniowych i superkomputerach.

Mowa o modelach Intel Sapphire Rapids, które były zapowiadane już kilka miesięcy temu. Podczas konferencji International Supercomputing 2021 producent ujawnił nowe szczegóły na temat jednostek. Czego możemy się spodziewać?

Intel zapowiada nowe procesory Xeon - szykuje się rewolucja w serwerach

Generacja Sapphire Rapids ma zastąpić obecne modele Ice Lake. Jednostki będą korzystać z nowej mikroarchiektury - Golden Cove, która poprawi wydajność i efektywność energetyczną. Dodatkowym atutem ma być tutaj obsługa nowych instrukcji Advanced Matrix Extensions (AMX), które przyspieszą operacje związane z głębokim uczeniem.

Układy mają zaoferować też nowe, szybsze interfejsy – będą one szczególnie istotne w przypadku profesjonalnych platform. Doczekamy się obsługi pamięci DDR5 RAM, magistrali PCI-Express 5.0 oraz specjalnej magistrali Compute Express Link (CXL) 1.1.

Intel Xeon Sapphire Rapids - zapowiedź procesorów

Największą nowością procesorów ma być zintegrowanie pamięci HBM (High-Bandwidth Memory). Co prawda producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat „kostek”, ale podobno będzie można z nich korzystać w połączeniu z pamięcią operacyjną DDR5 lub wykorzystać jako dodatkowy, szybki podsystem pamięci. Podobne rozwiązanie można było spotkać w układach Xeon Phi.

Intel Sapphire Rapids – na premierę jeszcze poczekamy

Procesory Intel Sapphire Rapids pojawią się jako kolejna generacja układów Xeon - jednostki znajdą zastosowanie w serwerach, systemach obliczeniowych i superkomputerach (będzie można je także kupić normalnie w sklepach).

Pierwsze próbki podobno już są udostępniane partnerom, ale oficjalna premiera procesorów została zaplanowana na przyszły rok. Walka o rynek profesjonalny nie będzie taka łatwa, bo w tym czasie AMD ma wypuścić modele Epyc Genoa.

Źródło: AnandTech, ComputerBase

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  23
  O kurczę, która to już rewolucja w tym roku?
  • avatar
   danieloslaw1
   12
   No jak oni za 5-10lat beda mieli 64 rdzeniowce ktore boostuja ponad 4ghz to bedzie wszystko
   • avatar
    DeviLevi
    8
    128-rdzeniowy Epyc: *HEAVY BREATHING*
    • avatar
     Ahura
     8
     Jak to jest że co drugi artykuł ma w tytule "REWOLUCJA"?
     • avatar
      zack24
      4
      No ok. Intel o tym segmencie nie zapomniał, jednak to czerwoni pną się w górę po tej drabince wyraźnie szybciej.
      • avatar
       Marc1n
       3
       AMX? Jak szybko podzieli los TSX? ;)
       • avatar
        FunkyKoval
        3
        Rewolucji na rynku profesjonalnych CPU dokonało już AMD i z każdym ich nowym modelem CPU możemy mówić o absolutnym TOP poziomie. INTEL wpadł na pomysł integracji pamięci HBM aby dogonić wydajnosciowo jednostki CPU od AMD, pomysł marketingowy ale może się sprawdzić.
        Od kiedy AMD wstało na nogi mamy ksiązkowy przykład jak pożyteczna jest konkurencja na rynku. Trzymam kkcuki za obie firmy bo każda a nich może wnieść coś do świata profesjonalnych zastosowań chip-ów.
        • avatar
         Gatts-25
         1
         Wiecie kiedy mielibyśmy Rewolucję w wykonaniu Intela? Gdyby te procesory powstawały w litografii 7nm od Intela. A wstawienie projektu do litografii 10nm pokaże te same wady jakie pokazał Rocket Lake w litografii 14nm zamiast 10nm. Teraz pytanie czy Intel ze swoją litografią 7nm nie będzie miał tych samych problemów co z litografią 10nm. Posiadane przez nich 15 maszyn EUV nie napawa optymizmem patrząc, że TSMC ma ich 47 sztuk a ponoć Samsung tylko 17. Choćby obserwując trend widać, że Intel może zacząć produkować część swoich Kafelek w TSMC a resztę u siebie bo wiadome, że przyszłość to MCM.
         Teraz Intel broni się AVX512 i trudno sobie wyobrazić jak będzie się bronić po premierze architektury Zen 4 w procesorach serwerowych Epyc Genoa.
         AMD wystawiając Epyc serii 7004 z 256 wątkami zrobi nie wyobrażalny krok w przód w relacji wydajności na Watt i całkowitej wydajności a Intelowi pozostanie konfrontować się w przypadku płyt serwerowych 2S. Wydajność na Watt jak i całkowita Wydajność już wiadome po czyjej stronie będzie i pytanie czy Intel jest w stanie wydać coś co będzie mogło sobie z tym poradzić w 2024 roku jednocześnie nie prezentując dużo wyższego poboru energii elektrycznej ?
         • avatar
          greghostor
          -6
          Co mnie to obchodzi
          • avatar
           kitamo
           -9
           No troche sie dzieje.
           • avatar
            ASDFR
            0
            450W TDP dla 56c?
            • avatar
             BariGT
             0
             Nigdzie sie nie chwala ile rdzeni beda w stanie wcisnac w procesor w starych dobrych 14+++++nm wiec pewnie standardowe 28 przy teoretycznym TDP 400W XD
             • avatar
              Gierczaku
              0
              Ciekawi mnie jedno TDP tego procesora skoro ma być zintegrowany z pamięcią HBM i jeszcze temperatura która też niska pewnie nie będzie
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               znowu 400W TDP i ogromny kolos a nie CPU. technologia już dawno doszła do momentu, kiedy to wydajność pojedynczego wątka ma jakieś sensowne znaczenie. już nie ma. najważniejszy obecnie parametr to efektywność energetyczna, a tu intel jest w plecy.