Procesory

Intel potwierdza kolejną podstawę dla nowych procesorów - nadchodzi LGA 1700

przeczytasz w 1 min.

Ciągle czekamy na nowe procesory Intela, które wprowadzą rewolucję w komputerach PC. Spore nadzieje wiążemy z modelami z generacji Alder Lake, mającymi wyróżniać się hybrydową budowę. Niestety, nie obejdzie się też bez nowej podstawki – producent potwierdził wcześniejsze plotki.

Procesory Intel Alder Lake wprowadzą rewolucję

Intel oficjalnie nie potwierdził planów wydania nowej generacji procesorów, ale jakiś czas temu pojawiły się nieoficjalne przecieki na temat układów z generacji Alder Lake.

Intel Alder Lake-S

Jeżeli wierzyć plotkom, modele Alder Lake-S wprowadzą hybrydową konstrukcję rdzeni - w jednym układzie znajdziemy wydajniejsze rdzenie Golden Cove oraz słabsze Gracemont (maksymalnie w konfiguracji 8 + 8). Podobne rozwiązanie jest stosowane w układach ARM dla smartfonów oraz nowych modelach Intel Lakefield.

To jednak nie koniec zmian. Nowe modele mają obsługiwać pamięci DDR5 RAM, a także dysponować kontrolerem PCI-Express 4.0.

Intel potwierdza nową podstawkę LGA 1700

Co z płytami głównymi? Pierwsze przecieki mówiły o zmianie podstawki na LGA 1700. Takie informacje zdaje się potwierdzać też sam producent – na jego stronie pojawiły się materiały dotyczące modeli Alder Lake-S i Alder Lake-P oraz gniazda LGA 1700.

Intel Alder Lake - LGA 1700
Na stronie firmy Intel pojawiły się materiały na temat procesorów Intel Alder Lake-S i -P oraz testera regulatorów napięcia procesorów pod LGA 1700

Realnie patrząc, zmiana podstawki nie powinna być dla nas zaskoczeniem. Procesory Alder Lake wprowadzą rewolucję nie tylko w architekturze, ale też obsłudze pamięci RAM – w takiej sytuacji wprowadzenie nowych płyt głównych wydaje się koniecznością.

Kiedy premiera procesorów Intel Alder Lake?

Niedawno zadebiutowały modele Core 10. generacji z rodziny Comet Lake-S, a w przyszłym roku spodziewamy się modeli Core 11. generacji z rodziny Rocket Lake-S (wprowadzających m.in. PCI-Express 4.0).

Można zatem podejrzewać, że modele Alder Lake-S/-P (Core 12. generacji) nie pojawią się szybciej niż w 2022 roku. 

Źródło: VideoCardz, Intel, CPO Magazine (foto)

Zobacz inne newsy o procesorach:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  14
  Jak zwykle główna i jedyna innowacja to nowa podstawka.
  • avatar
   KENJI512
   9
   Rewolucję czy ewolucję?

   Tzn. w ramach Intela taki przeskok to pewnie rewolucja, szczególnie w księgowości... ;) R&D to wróciło z kilkuletniego urlopu, z emerytur ich pościągali :D
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Nowa podstawka u Intela, no w życiu bym się nie spodziewał.
    • avatar
     felix8024
     5
     To będzie porażka. Będą to reklamować jako że do pracy małego rdzenia wystarczy chomik biegający w kole, i już wystarczy prądu żeby to ruszyło. Tylko komu to potrzebne?
     • avatar
      Eryk333
      3
      Mnie interesują Pentiumy może dadzą w końcu 4/4 na zegarze 4.2
      • avatar
       BariGT
       1
       Dlaczego nie mozna miec samych mocnych rdzeni i tylko regulować je napięciem/taktowaniem? po co oni to sobie tak utrudniają? Pewnie cały wysiłek poszedł w zaprojektowanie nowej podstawki XD
       • avatar
        Alcedo1
        1
        nowa podstawka ZIEW
        • avatar
         CrisPL
         0
         Coś mi się wydaje, że ta architektura będzie taką samą klapą jaką było dla AMD FX z konstrukcją modułową. Taka zamiana ról dwóch rywali.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          cieszę się z nowych technologii, ale ja tego nie kupuję. niech to finansują inni :) jak intel wprowadza różne rdzenie w tym samym cpu, to wkrótce pojawi się wsparcie do tego w windowsie. a wtedy to amd też coś takiego wypuści. tak więc stawiam na amd.

          co do LGA1700, od dawna było o tym wiadomo. problem tym, że podstawka LGA120 dla intel Gen10 jest tylko dla tej rodzinki, i ....... mamy kolejny raz drenowanie kieszeni.
          • avatar
           sn00p
           -2
           LMAO
           • avatar
            kitamo
            -7
            Przeciez o 1700 to wiemy juz od dawna więc co tu potwierdzac? Akurat w tym wypadku to nowa podstawka po ogloszeniu alder lake byla oczywista ze wzgledu na znaczne roznice w budowie cpu.
            Pytanie tylko czy bedzie to rozwojowa podstawka czy odrebna linia pod wypuszczane CPU - nie sadze by kazdy byl zainteresowany little big.