Gadżety

Inteligentne mierniki pomogą zredukować koszty energii

przeczytasz w 2 min.

Usługi inteligentnej energii (smart energy services) pozwalają zarówno odbiorcom, jak i dystrybutorom, efektywnie zarządzać przepływami energii elektrycznej, czego końcowym efektem jest wzrost wydajności oraz redukcja kosztów.

Warto przeczytać:
Ekonomiczna platforma Gigabyte z USB 3.0
 Lenovo N5901: pilot, mysz i klawiatura w jednym
 iiyama: 24-calowy monitor z matrycą VA

Usługi te świadczone są miedzy innymi w oparciu o inteligentne mierniki (smart metering). Inteligentny miernik energii to urządzenie pozwalające nie tylko na pomiar energii, ale także na analizę jej przepływu - między dostawcą i odbiorcą.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych pozwala dostawcy na stały monitoring ilości wykorzystanej energii i - w razie potrzeby - szybko reagować na zdarzenia zaobserwowane w sieci elektrycznej.  Pobierając dane z inteligentnych mierników w sposób automatyczny, dystrybutorzy uzyskują możliwość zdalnego monitorowania statusu poboru energii, zdalnego włączania i rozłączania sieci u odbiorców czy wysyłania alarmów, monitów, a także ostrzeżeń.

Każdego dnia, zgodnie z ustalonym scenariuszem generowany jest raport z odczytów miernika, który jest wysyłany do centrum obsługi klienta. W przypadku stwierdzenia odstępstwa od normy zużycia energii (oszacowanej dla każdego oddzielnie), dostawca może podjąć kroki związane z wyjaśnieniem przyczyny zaistniałej sytuacji, a także zdalnie rozwiązywać zidentyfikowane problemy odbiorców.

Wśród kluczowych funkcjonalności inteligentnych mierników znajdują się:

 • System zarządzania danymi, który pozwala gromadzić informacje o przepływach energii zarówno do jak i z gospodarstwa domowego.
 • Cykliczne aktualizacje, które w określonych odstępach czasu agregują najważniejsze dane z sieci oraz przesyłają je do centrum obsługi klienta, pozwalają dostawcy na skuteczne budowanie pozytywnych relacji z klientem.
 • Zdalny monitoring sieci umożliwia operatorowi monitorowanie aktywności klientów w zależności od ilości wykorzystywanej przez nich energii i odpowiednio szybkie reagowanie na potencjalne problemy.
 • Zdalne przyłączenie i odłączenie sieci pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty zarówno operatorom jak i użytkownikom.
 • Wysyłane do klientów alarmy i ostrzeżenia decydują o szybkości reakcji w przypadku wystąpienia takich zjawisk, jak na przykład kradzieże energii.
 • Efektywne zarządzanie poborem w czasie pozwala odbiorcom planować energochłonne przedsięwzięcia i realizować je w czasie tańszych dostaw.

Wspólnym mianownikiem wykorzystania inteligentnych mierników jest redukcja kosztów zarówno po stronie operatora, jak i odbiorcy.

Potencjał opisywanych rozwiązań jest duży, jednak dla jego pełnego wykorzystania wymaga określonych adaptacji sieci oraz wprowadzenia niezbędnych zmian technologicznych. Jednak kluczowym elementem, koniecznym do zbudowania w pełni efektywnej, inteligentnej sieci energetycznej wciąż pozostaje inteligentny miernik energii.

Źródło: inf. prasowa

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Kolejny pomysł zrobienia kasy na czymś niepotrzebnym.
  • avatar
   Badder
   0
   I tak tego nie wprowadzą z powodów "technicznych", czy może raczej "biznesowych", a nawet gdyby to wprowadzili to i tak brali by tyle samo żeby tylko zarabiać
   • avatar
    scooby
    0
    Co za belkot... "redukcja kosztów zarówno po stronie operatora, jak i odbiorcy"... redukcja kosztow po stronie operatora - mozliwe, redukcja po stronie odbiorcy - chyba jak dostawisz korbke i sam bedziesz krecil.
    Rzeczywista korzyscia tego elementu jest mozliwosc rozliczenia z dostawcami jednostkowymi (elektrownie wiatrowe, wodne etc.) na podstawie rzeczywistego wykorzystania wygenerowanej energii aczkolwiek niewiele krajow EU ma prawodawstwo przychylne dla takich wlasnie rozwiazan (Polska nie ma takowych), tak wiec mozna to cudko sobie o kant d... rozbic, jedyny zysk to wyzbycie sie setek inkasentow ktorzy chodza po domach i spisuja liczniki a to nie zysk dla odbiorcy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jeszcze jest plus dla policji, bo można by od razu sprawdzić kto zaczął uprawę trawy :P (w Kanadzie tylko po tym rozpoznają)

     A jeszcze jedno: Nowość Antyvirus na twój licznik, nie daj się chciwym hakerom, którzy kradną twoje kilowaty przez WIFI!!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      taa i specjalny przycisk na liczniku"wrzuć stan na fejsbuk" xd
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Koszt urządzeń i wymiany - gigantyczny. Kto za to zapłaci ? My - bo oczywiście doliczą nam to do rachunku :]
       Niech sobie w d.... wsadzą takie zabawki, przecież tu chodzi o ich oszczędność a nie o naszą, abyśmy płacili mniej. Kradzieże energii można już teraz bardzo dokładnie wykrywać.
       Jedynym plus jaki może być, to dokładniejsze pomiary zużytej energii.
       • avatar
        .Alx.
        0
        Pierwszym podstawowym zastosowaniem takiego systemu będzie WYKRYWANIE ZŁODZIEI PRĄDU...
        Oni nie są zainteresowani redukcją zużycia, bo ZARABIAJĄ na każdej kWh.
        ...ale tak naprawdę, to kolejny system służący szpiegowaniu obywateli. Wszystko obecnie się centralizuje, wystarczy wcisnąć "guzik" i wiemy WSZYSTKO o każdym (oczywiście wybrani wiedzą, reszta jest mamiona "ochroną danych osobowych"). Prace nad tym systemem realizuje m.innymi krakowskie AGH ("dotacja" z UE 15 mln. Euro)
        http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/niezwykly-system-rozpozna-mysli-przestepcy,1,4222137,region-wiadomosc.html
        Oczywiście, to wyłącznie DLA NASZEGO DOBRA... Możecie spać spokojnie...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         dzięki za takie rozwiązanie, niech sobie je wsadzą w tą część pleców która traci swą szlachetną nazwę :P
         spóźnię się z płatnością bo np bank mój miał awarię (miałem tak z Milenium 3 dni bez dostępu do konta) i mi wyłączą prąd, i zgadzam się że to bełkot o tych korzyściach dla odbiorcy, jedyny zysk będzie miał operator a nie my
         ten news to chyba w ramach ostrzeżenia tutaj się pojawił...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Tu chodzi o pelna kontrole.
          • avatar
           constantine86
           0
           Ludzie nie dajcie się ponieść. To REKLAMA a nie żaden poważny artykuł. Jak widzicie mordę Fronczewskiego ze swoim kontem też się zastanawiacie czy mówi prawdę?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Kolejny pomysł debili - jak wydoić obywatela...
            • avatar
             Gothar
             0
             Nowe liczniki jeżeli będa wprowadzane to tylko i wyłacznie w nowo budowanych obiektach (domy, bloki itp.) stare liczniki nie odejda bo ktoś kto to legalizuje też na tym zarabia i może przystawka do staruszka?