Oprogramowanie

Internet Explorer 9 - wersja RC dostępna

przeczytasz w 3 min.

Najnowsza wersja Internet Explorera zyskuje ogromne wsparcie ze strony osób współtworzących zawartość internetową. Już teraz możemy pobrać wersję kandydującą. Wśród licznych zmian - oddzielny pasek kart przeglądanych witryn.

Od momentu premiery wersji beta we wrześniu 2010 roku minęło już pół roku. W tym czasie Internet Explorer 9 w kolejnych testowych wersjach beta został pobrany 23 miliony razy. Tę wersję przeglądarki Microsoftu można uznać za „przełomową”. Dlaczego? Przez długie lata określenie Internet Explorer było kojarzone z synonimem kiepskiego produktu, który na siłę jest wciskany użytkownikom, a popularność zawdzięcza ich lenistwu. Wiele osób poprzestawało na korzystaniu z Internet Explorera nawet jeśli miało możliwość skorzystania z konkurencyjnych i niejednokrotnie sprawujących się lepiej produktów.

Warto przeczytać:

Premiera wersji beta Internet Explorer 9 - relacja

IE9 beta - jest świetna, ale czy to wystarczy?

W pewnym momencie Microsoft zauważył, że musi coś zrobić, aby móc stawić czoła rosnącej konkurencji. Pojawiła się wersja 7 i 8 - ale nie były one do końca tym, na co czekało wielu internautów. Ale, jak to się mówi, do trzech razy sztuka - Internet Explorer 9 stał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Aplikacja już na etapie wersji beta zyskała uznanie internautów z całego świata - nie tylko codziennych użytkowników sieci, ale również profesjonalnych projektantów i twórców stron internetowych, aplikacji oraz gier. Jak donosi Microsoft, docenione zostały nie tylko walory programu, ale również otwartość producenta na sugestie i zgłoszenia wskazujące na niedociągnięcia. Bardzo dużą aktywnością podczas fazy beta wykazała się polska społeczność internetowa. Tylko w czasie jednego konkursu „Bug Hunting” dla łowców poprawek, zorganizowanego przez portal IDG.pl, zgłosili ponad 800 sugestii i uwag.

Microsoft chwali się również coraz większą liczbą - obecnie już ponad 900 - kompatybilnych w pełni z Internet Explorerem 9 portali, sklepów internetowych i serwisów społecznościowych. Są wśród nich nie tylko Facebook czy eBay, ale również polskie portale, między innymi Onet.pl i Interia.pl.

"Przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu webmasterzy i administratorzy stron internetowych mogą sprawdzać ich zgodność z IE 9, tak, aby w dniu premiery finalnej wersji nowej przeglądarki witryny działały bezbłędnie" - powiedział Patryk Góralowski z Microsoftu - "Wystarczy się z nami skontaktować, a udzielimy niezbędnej pomocy, bez względu czy jest to duży portal, czy też np. niszowy sklep internetowy".

 
Czwartkowa premiera wersji RC w San Francisco

Popularność dziewiątki może teraz jeszcze wzrosnąć, gdyż Microsoft zaprezentował wersję kandydującą (RC). Dostępna jest ona w 40 językach, w tym polskim. Poniżej bezpośrednie linki do poszczególnych wersji:

Windows Vista 32-bit oraz Windows Vista 64-bit
Windows Server 2008 32-bit oraz Windows Server 2008 64-bit
Windows 7 32-bit oraz Windows 7 64-bit
Windows Server 2008 R2 64-bit

Inne wersje językowe

Wersja RC wnosi wiele istotnych zmian, na które czekali użytkownicy. Dotyczą one zwiększenia szybkości działania, wyglądu i bezpieczeństwa. Zoptymalizowany został silnik Chakra, a także obsługa pamięci podręcznej dla witryn internetowych. Przyśpieszono wyświetlanie dużych obrazów. Bardzo ważną zmianą, która ucieszy wiele osób, jest dodanie dedykowanego paska kart - opcja odseparowania paska adresu i kart jest dostępna poprzez menu programu. W wersji RC znalazła się również zapowiadana funkcja Tracking Protection, która pozwala lepiej chronić dane osobowe podczas surfowania w sieci. Dzięki stale uaktualnianej liście stron, które mogą naruszyć bezpieczeństwo użytkowników, wiedzą oni na bieżąco, które witryny mogą być niebezpieczne. Bardzo istotną nowością jest także opcja filtrowania kontrolek ActiveX, która pozwala na włączenie lub wyłączenie wybranej wtyczki. Na poniższym wideo można zobaczyć pięć ważnych zmian w interfejsie użytkownika.

Choć sam interfejs przeglądarki nadal pozostaje ascetyczny, poprawiono kilka szczegółów - dodano pole zamykania karty, bardziej wyróżniono aktywną kartę, dodano opcję wyświetlania powiadomień o pobieranych plikach i prędkości pobierania. Zoptymalizowano również wyświetlanie elementów na stronach. Odświeżone zostało wsparcie dla standardów HTML 5 i CSS - zaktualizowano listę obsługiwanych zdarzeń, poprawiono wsparcie dla audio i wideo (dodano obsługę kodeka WebM).

Mimo setek wprowadzonych zmian, twórcy nadal widzą pole do usprawnień, dlatego można się spodziewać, że to, co zobaczymy jako finalne wydanie, może jeszcze ulec zmianom w porównaniu z wersją kandydującą. I jeszcze jedno - miło byłoby ujrzeć Internet Explorer 9 w wersji dla Windows XP.
 

Źródło: Microsoft

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stentsk
  0
  W życi mam ich IE skoro nie ma na XP, nie będę specjalnie kupował nowego systemu, żeby się przekonać jak to ustrojstwo działa. MS najchętniej to wydałby poprawkę, która zakończyłaby żywot XP od razu, ot tak blue screen i napis zapierniczaj do sklepu i wydaj 400zł na win7 ...
  • avatar
   Vassago
   0
   Internet explorer - program do pobierania przeglądarek internetowych. Tyle w temacie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ale cóż to za nowości, skoro większość z tych "cudnych" opcji dostępnych była już wcześniej w innych przeglądarkach?

    po wprowadzeniu rozszerzeń Opera stałą się chyba najbardziej elastyczną i efektywną przeglądarką, zachowując przy tym kompaktowy rozmiar.
    • avatar
     NubMayCry
     0
     Czy ktoś wymaga zakupu IE9? Nie. Mało tego, jest darmowy! Nie chcesz - nie używaj, nikt cię do tego nie zmusza. Że nie działa na XP? Nawet jakby działał i tak byście go nie używali.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      [cytat]
      Przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu webmasterzy i administratorzy stron internetowych mogą sprawdzać ich zgodność z IE 9
      [/cytat]

      Sukinsyny z M$ znowu próbują starej sztuczki: Nie chcą żeby to przeglądarka była zgodna ze standardami, tylko żeby strony były zgodne z ich przeglądarką, a wbrew standardom.

      Ahh, czemu arabscy terroryści nie podłożą bomby pod MS...
      • avatar
       pomidor
       0
       Dalszy spadek IE gwarantowany. Być może silnik jest lepszy, lecz reszta to ta sama wtopa co poprzednio. W dodatku brak pod XP. Teraz Chrome jest na fali, i to jest ok bo jest super. Chętnie bym się przerzucił na nią z FF, ale ciężko zmieniać przyzwyczajenia.
       • avatar
        nedoza
        0
        zainstalowalem wersje 64 i nie dziala
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         dla mnie strata czasu, nie zmienię systemu (mam XP) by się bawić nową przeglądarką, przywykłem do Opery :)
         polityka M$ jest dość dziwna, jeśli ktoś do tej pory nie zmienił systemu na ich nowszy to raczej mało prawdopodobne by po premierze IE9 to zrobił, prędzej znów spadnie im liczba procent udziałów IE

         argumenty kolegów, iż Linux się nie nadaje do gier... ludziska nie na grach się kończy świat, ja nie gram i nie mam zamiaru, ważniejsza jest dla mnie muzyka i filmy, a nie kupię nowej karty muzycznej (mam X-Fi Elite Pro) + Win7, prędzej wgram Ubuntu :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Właśnię pisze z IE 9 , bardzo szybko chodzi szybciej moim zdaniem od FF.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           A właśnie wer.x64 :P win7