Internet

27 lat Internetu w Polsce

przeczytasz w 2 min.

Na 20 grudnia 1991 roku datuje się początek rzeczywistej historii Internetu w Polsce. To, bez czego wielu z nas nie wyobraża sobie życia, jest dostępne w naszym kraju dopiero od 27 lat.

Internet raz na zawsze zmienił świat, w jakim przyszło nam żyć. Sprawił, że dostęp do informacji stał się niemal nieograniczony, połączył ludzi w różnych częściach globu i doprowadził do sytuacji, w której to, co jeszcze kilka dekad temu nie mieściło się nawet w najśmielszych wyobrażeniach futurystów, dziś jest chlebem powszednim. 

Jego historia sięga lat 60. XX wieku, a jej polski rozdział rozpoczął się w drugiej połowie 1990 roku. Tak naprawdę jednak początek jego ery w naszym kraju można by datować dopiero na 20 grudnia 1991 roku. Co stało się 27 lat temu?

20 grudnia 1991 roku – Internet w Polsce startuje na dobre

W piątek, 20 grudnia 1991 roku Polska została oficjalnie przyłączona do Internetu. Pierwsze komputery ulokowane w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach uzyskały dostęp do globalnej sieci – był to efekt utworzenia infrastruktury przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy otrzymali na ten cel dotację od Komitetu Badań Naukowych w wysokości 435 milionów starych złotych. 

Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z naszym krajem, co zaś oznacza, że oficjalnie można mówić o początku tej historii.

Na początku była sieć akademicka...

Ze względu na takie, a nie inne tło, w pierwszych miesiącach Internet w naszym kraju był właściwie siecią akademicką. Dopiero w 1993 roku ATM (jako pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w Polsce) oferowało komercyjny dostęp do Internetu, rok później pojawiła się oficjalna strona polskiego rządu, a w 1995 roku zadebiutowała Wirtualna Polska (stając się pierwszym portalem internetowym w naszym kraju). 

Trzy lata później zaś łódzki Powszechny Bank Gospodarczy otworzył pierwszy rozdział w historii internetowej bankowości. Dodajmy na marginesie, że chwilę wcześniej rozpoczęła się przygoda serwisu benchmark.pl.

Najpierw obawy, potem marzenie, dziś codzienność

Podobnie jak mieszkańcy innych krajów, tak i Polacy początkowo byli nastawieni do Internetu sceptycznie – dominowały niechęć i lęk. Po dekadzie jednak szybko okazało się, że potencjalne korzyści są naprawdę spore i dostęp do sieci stał się marzeniem wielu Polaków. 

Dziś z kolei jest już właściwie standardem – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego na 2018 rok, z Internetu korzysta 77,5 proc. z nas. Co więcej, według ekspertów McKinsey & Company przeciętny Polak spędza w sieci 11 godzin każdego dnia.

Na świecie z kolei są już 4 miliardy internautów, a więc ponad połowa osób stąpających po Ziemi w taki lub inny sposób łączy się z globalną siecią. 

Źródło: Polskie Radio, Wikipedia, Główny Urząd Statystyczny, We Are Social, inf. własna. Foto: wantec/Pixabay (CC0)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  4
  Pamiętam pierwsze połączenie modemowe z siecią za pomocą telefonu 22 ........ numer z TP SA ( zapomniałem jaki - ciekawe czy działa nadal ) !
  Dzwięk łączenia przypominał wgrywanie gry na ZX Spectrum przez magnetofon :)
  Z tego co pamiętam to pierwsze zdjęcie jakie ściągnąłem to zapewne była ...tzw. goła baba :)
  • avatar
   Kerebron
   3
   W tym roku minęło moje 25 lat z internetem. Jak ten czas leci...
   • avatar
    przemusss1990r
    2
    27 lat internetu a na wioskach dalej lipa z netem kablowym :) operatorzy kładą lache na każdego i nie odnawiają sieci, tym samym oferując magiczne 4 mb! :D lub net bezprzewodowy o magicznej nazwie LTE gdzie prędkości potrafią być jeszcze mniejsze :)
    • avatar
     kaviter
     0
     "przeciętny Polak spędza w sieci 11 godzin każdego dnia" - przecież to niemożliwe ???
     • avatar
      szydas
      0
      Nie ma się czym tak ekscytować. Zanim w Polsce pojawił się internet całkiem nieźle radził sobie u nas Bitnet. Przesiadka z jednej sieci na drugą była łatwa.
      • avatar
       Warmonger
       -3
       Polska upływu czasu się nie boi, Polska się cofa.
       • avatar
        Dunny
        0
        27 lat internetu w Polsce ...XXI wiek...2018 rok i co mamy ? po przejeciu TPSA ( które dbało o rozwój infrastruktury i zwiększało dostępność oraz prędkość ) Orange ma wszystko i wszystkich gdzieś.Od kilku ładnych lat prędkości neostrady na wsiach to dramat. 10 Mb jak ktoś ma szczęście. Co do światłowodu to już wstyd i obciach. Małe prywatne firmy zakładają je po wioskach a tak poteżna firma jak Orange tylko reklamy puszcza w TV a swiatłowód oferuje jedynie w w dużych miastach i to jeszcze nie wszędzie. ,, W najbliższym czasie nie przewidujemy....rozbudowa infrastruktury nieopłacalna '' itp tłumaczenia. WSTYD !