Gadżety

iRobot Ava 500: wideorobot dla szefa i kontrolera

przeczytasz w 1 min.

Ava 500 to „autonomiczny system teleobecności”.

iRobot Ava 500 wideorobot

iRobot to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najprężniej rozwijających się firm w branży robotyki. W ofercie amerykańskiego producenta znajdują się zarówno modele militarne, sprzątające, jak i korporacyjne. Do tej ostatniej właśnie grupy zalicza się najnowsza propozycja firmy – Ava 500.

iRobot Ava 500 to wideorobot wykorzystujący technologię TelePresence służącą do zdalnego uczestniczenia w konferencjach i spotkaniach biznesowych w obrębie konkretnego przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą przede wszystkim o zwiększeniu komfortu pracy i możliwości „bezpośredniej” komunikacji pracowników z szefem bądź kontrolerem.

Jak to działa? Najpierw robot odkrywa pomieszczenia, w których ma działać – to jednorazowe działanie, podczas którego urządzenie zapamiętuje wszelkie przeszkody na drodze, a także lokalizację poszczególnych pracowników. 

Następnie szef lub inna nadzorująca działanie robota osoba przekazuje mu informacje na temat tego, z kim chciałaby porozmawiać. Dzięki zapisanej wcześniej bazie i wbudowanemu systemowi nawigacji Ava 500 nie potrzebuje kontrolera, lecz sama udaje się w odpowiednie miejsce.

Ava 500 to „autonomiczny system teleobecności”. Oznacza to, że został wyposażony w kamerę, jak i ekran wyświetlający obraz z kamery szefa bądź kontrolera. W tym przypadku jest to 21,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD. Dzięki takiemu zestawowi – pracownicy mogą bezproblemowo porozumiewać się „twarzą w twarz” na odległość.

Słowa jednak nie obrazuje mechaniki działania tak dobrze, jak sama prezentacja. Dlatego też już teraz zachęcamy Was do obejrzenia umieszczonego poniżej materiału wideo, pokazującego jak iRobot Ava 500 pracuje w rzeczywistości:

iRobot Ava 500 to rozwiązanie stworzone z myślą o większych przedsiębiorstwach. Większych, a więc i mających większy budżet. Jak się okazuje – chętne do skorzystania z tej opcji firmy musza przygotować się na niemały wydatek. Zgodnie z oficjalnymi informacjami bowiem robot ten będzie kosztował aż 69 500 dolarów. Ewentualnie – 2 500 dolarów na miesiąc.

Źródło: Engadget, iRobot, Capital

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Za 2,5k $ miesięcznie to sam mogę biegać z kamerą i telewizorem za prezesem.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Syfiasty syf.
   • avatar
    lutek777
    1
    kojarzy mi się z Demolition Man :P
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     iSheldon :P