Gadżety

Roboty zastąpią nas w czynnościach domowych?

przeczytasz w 1 min.

Oszczędniejsze, szybsze i dokładniejsze od ludzi.

iRobot sprzątanie

O tym, że technologia zmienia nasz świat nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dotyczy to jednak nie tylko zaawansowanych, nowoczesnych rozwiązań powiązanych z IT, ale też urządzeń AGD. Powoli nasze akcesoria są już zastępowane przez roboty – czy tak właśnie będzie malować się przyszłość.

Urządzenia AGD tak bardzo stały się już dla nas standardem, że nie zastanawiamy się raczej, jak nasze życie wyglądałoby bez pralek, lodówek czy zmywarek. Te wykonują prace domowe za nas i nie jest to dla nas specjalnie dużym zaskoczeniem. Nic w tym jednak dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że towarzyszą nam od wielu już dekad.

Słowo „robot” wciąż jednak dla większości z nas brzmi bardzo modernistycznie i kojarzy się z odległą przyszłością. Tymczasem coraz większa liczba tego typu urządzeń może być stosowana w domu. 

Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to na rynku pojawił się iRobot Roomba – pierwsza generacja robota sprzątającego. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat ten amerykański producent zaprezentował także inteligentne urządzenia zajmujące się myciem i mopowaniem podłóg, a także czyszczeniem rynien. Wszystkie one gwarantują dużą oszczędność czasu i energii użytkowników.

Urządzenia te nie tylko wyręczają użytkowników, ale i mogą być znacznie dokładniejsze od nich. Dzięki kompaktowym wymiarom mogą dotrzeć do trudnodostępnych miejsc i posprzątać je nie omijając nawet najmniejszych obszarów (firma iRobot zapewnia, że jej roboty są w stanie dotrzeć nawet do 98 proc. powierzchni). Przy okazji odpowiednie mechanizmy gwarantują oszczędność wody i prądu.

iRobot sprzątanie infografika

Czy roboty wkrótce zastąpią w sprzątaniu człowieka? Zdecydowanie nie należy wykluczać takiej opcji. Choć pewnie jeszcze nie jeden rok minie zanim ludzie przekonają się do tego typu technologii.

Źródło: iRobot, inf. własna

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gregor-34
  10
  benchmark stał się reklamą usuwam z ulubionych
  • avatar
   Gregor-34
   10
   benchmark stał się reklamą usuwam z ulubionych
   • avatar
    Gregor-34
    9
    benchmark stał się reklamą usuwam z ulubionych
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     LOOOL UWAGA CENZURA!!!!

     Co za bezczelna cenzura - jakiś moderator wykasował wszystkie niepochlebne, niewygodne komentarze na temat powyższej reklamy jak i samego BMK - który w tworzeniu sponsorowanych artykułów bije wszelkie rekordy. Komentarze miały ponad 10 pozytywnych ocen!! Najpierw zostały zakopane przez moderatora, aż wreszcie całkowicie je usunięto.
     Co za chamstwo !
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      W XIX wieku też ludzie myśleli, że roboty i maszyny będą pracować, a ludzie odpoczywać. No i mamy... bezrobocie.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       W szeroko rozumianych czynnościach domowych, to może nas zastąpić jedynie Gosposia. Koszt nabycia 0zł, koszt utrzymania 1500-2500zł w zależności od miejsca, zakresu obowiązków i umiejętności.
       Koszt budowy robota zastępującego w pełni możliwości Gosposi liczony w wielokrotności budżetu rocznego USA :)
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        Niestety skynet nadchodzi czy tego chcemy czy nie, sami sie zniszczymy, kolejna wojna światowa będzie cybernetyczna, jednym guzikiem wyłączasz prąd w nowym jorku, jak wtedy co Siemensa zhackowali za sprzedanie programu nuklearnego ;) Niedługo maszyny potem cyborgi to już nie sf, mówie o przełomie w ciągu kolejnych 1000 lat, zobaczcie gdzie byliśmy jeszcze 15 lat temu, internetu nie było !! A teraz jesteśmy mistrzami tego kunsztu
        • avatar
         Lukson
         0
         Mam roombe i jakoś nie odczuwam żeby coś miało mnie zastąpić domowych obowiązkach.
         • avatar
          0
          Żaden robot nie zastąpi człowieka, chyba że jakiegoś totalnego kretyna. Zdolność myślenia jest niezbędna nawet w dość prostych czynnościach.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           No proszę, nie było przypadkiem już jakiegoś sporu z Apple? :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Takie roboty na wiochach w Szwecji od dawno juz kosza trawiniki...