Akcesoria

ISO Unlocker dla Fujifilm X-T1: akcesorium tak proste, że aż genialne

przeczytasz w 1 min.

Nasadka na pokrętło czułości w aparacie Fujifilm X-T1 pozwoli na jeszcze wygodniejszą zmianę parametru ISO.

ISO Unlocker instalacja

Rewolucyjny w kwestii podglądu w elektronicznym wizjerze aparat Fujifilm X-T1 już od kilku dni jest dostępny w Polsce w sprzedaży. Cena za korpus wynosi 5099 złotych, co jest niemałą kwotą. Oczekujemy zatem, że otrzymamy aparat dopracowany pod każdym względem. W Fujifilm X-T1 rozmieszczeniu pokręteł i przycisków sterujących trudno coś zarzucić, to jedna z najlepszych metod ustawiania parametrów fotografowania. A jednak, jest drobiazg, który nie każdemu musi pasować. Chodzi o sposób zmiany czułości ISO. Dokonujemy jej pokrętłem, lecz by to pokrętło mogło się obracać, trzeba jednocześnie wciskać umieszczony w jego środku przycisk. Takie rozwiązania bynajmniej nie są spotykane tylko w aparatach Fujifilm (przypomnijmy sobie Nikona Df), ale w tym przypadku są widoki na eleganckie rozwiązanie tego, powiedzmy, problemu. Nosi ono nazwę ISO Unlocker. Opracował je Ian Norman, który prowadzi serwis lonelyspeck.com z poradami dla astrofotografów, ale nie tylko dla nich.

ISO Unlocker to aluminiowa okrągła płytka, która pełni rolę nakładki na pokrętło ISO w aparacie Fujifilm X-T1. Po jej zamocowaniu przycisk zwalniający blokadę pokrętła ISO będzie stale wciśnięty, a to znakomicie uprości obracanie tym elementem. Na stale odblokowane pokrętło ISO docenimy na przykład wtedy, gdy fotografujemy w rękawiczkach albo podczas kadrowania przez wizjer elektroniczny.

Fujifilm X-T1 góra aparat widok
ISO Unlocker wydaje się próbą spopularyzowania takiego akcesorium. W Fujifilm X-T1 pozostaje przecież jeszcze pokrętło czasu ekspozycji i… inne modele aparatów.

Na powierzchni ISO Unlocker zostały umieszczone dokładnie takie same oznaczenia skali ISO jak na oryginalnym pokrętle. Klej zastosowany na spodniej stronie ISO Unlocker zapewnia pewny montaż, a zarazem gwarantuje usuwalność płytki w dowolnym momencie. Ten drobny dodatek będzie kosztował około 20 dolarów. Będzie, gdyż dla wcielenia masowej produkcji konieczne jest około 250 zamówień. Powodzenia.

Źródło: isounlocker.com

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deel77
  3
  A ja takie rozwiązanie - z potrzebą wciśnięcia przycisku w celu zmiany parametrów - bardzo cenię.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Myślałem, że będzie koło 99 dolarów, co tak słabo?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Znamienne jest to, że przeszkadza im przycisk na pokrętle do czułości, a na pokrętle do ustawienia czasu już nie. A przecież to drugie będzie dużo częściej w użyciu.