Internet

Trzy miliardy internautów

przeczytasz w 1 min.

Dynamicznie wzrasta liczba osób mogących korzystać z Internetu - tak wynika z raportu ONZ-owskiego ITU.

Internet ITU

Już ponad trzy miliardy ludzi mogą o sobie mówić „internauta”. Tak wynika z raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wskaźnik korzystania z Internetu wzrósł w tym roku o 6,6 proc.

Liczba osób mogących korzystać z Internetu rośnie z roku na rok. Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to rozwój i rozbudowa infrastruktury. Nie bez znaczenia jest także ogólna informatyzacja poszczególnych organizacji i przedsiębiorstw. Nie dziwi więc, że wzrost liczby internautów jest najbardziej dynamiczny w krajach rozwiniętych (8,7 proc.). W krajach rozwijających się natomiast jest to 3,3 proc.

Co ciekawe, w ciągu ostatnich pięciu lat (2009-2014) liczba internautów w krajach rozwijających się dosłownie się podwoiła. Dlatego też dzisiaj dwie trzecie wszystkich osób korzystających z Internetu to mieszkańcy takich właśnie państw. Choć liczby te mogłyby robić wrażenie, jest jeszcze jedna kwestia. Otóż 3 miliardy internautów oznaczają przeszło 4 miliardy osób niemających dostępu do sieci. A 90 proc. z nich to właśnie ludzie mieszkający w krajach rozwijających się.

42 najgorzej wypadające pod tym względem kraje świata – które to zresztą są domem dla 2,5 miliarda ludzi – dostęp do technologii informacyjnych wciąż pozostaje marzeniem. Szczególnie źle sytuacja wygląda na wsiach. Pracujący w ramach ONZ’u ITU przedstawił jednak wcześniej w tym miesiącu swój projekt, który – jeśli uda się go zrealizować – połączy z siecią kolejne 1,5 miliarda ludzi do 2020 roku.

Internet jest coraz powszechniejszy, bo też jego zastosowania są coraz szersze. To już nie tylko dostęp do najnowszych informacji i pomocy naukowych, ale czasem wręcz narzędzie niezbędne do życia we współczesnym świecie. Jest też jeszcze jedna kwestia – Internet Rzeczy. Ten sektor rozwija się jeszcze szybciej, jako że zwiększa komfort ludzkiego życia. Intel zaprezentował niedawno swoje statystyki:

Internet rzeczy statystyki

Źródło: ZDNet, ITU

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  9
  Ciekawe czy odróżniali użytkowników z mięsa i kości od 'rzeczy' wpiętych do sieci...
  • avatar
   tomx1989
   3
   Mam w domu ok. 10 kart sieciowych, podpiętych do neta, ciekawe czy biorą mac kart pod uwagę czy tylko adres ip mojego łącza. Każdy telefon pewnie też jest brany pod uwagę, jako osobna osoba.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    3mld internautów i tworzą oni nadal mniej niż 50% ruchu w sieci
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To wciąż mało