Oprogramowanie

iTunes uwalnia się od DRM

przeczytasz w 1 min.

Na Macworld Expo pokazano nowego MacBooka Pro, o którym już wspomnieliśmy. Niemniej Phil Schiller, który poprowadził tegoroczną imprezę, poinformował także o czymś równie istotnym.

Sklep internetowy iTunes uwalnia się od zabezpieczenia DRM. Obecnie już 8 mln nagrań pozbawiono irytujących mechanizmów DRM, a pozostałe 2 mln pozbędą się ich do końca marca.

Rezygnacja z DRM wiąże się z wdrożeniem nowej polityki cenowej. Apple podzieli utwory na trzy grupy: starsze nagrania dostępne będą za 69 centów, nowsze piosenki, które nie są hitami, będą do kupienia za 99 centów, a najnowsze hity wyceniono na 1,29 dol. Co istotne, wytwórnie zarezerwowały sobie prawo, że będą mogły jeszcze zmienić ceny nowszych utworów – tych za 99 centów. Oczywiście mowa o możliwości wprowadzenia wyższych cen. 

Przypomnijmy, że do tej pory wszystkie utwory kosztowały 99 centów. Cenowe zmiany nie objęły natomiast całych albumów – te, w przeważającej większości, nadal mają kosztować 9,99 dol.

Od ponad roku iTunes oferuje nagrania wolne od DRM, ale tylko te, które pochodzą z wytwórni EMI. Utwory te stanowią zaledwie ok. 10 proc. całkowitej sprzedaży. Teraz wszystkie mają być wolne od DRM – również te z wytwórni Warner Music, Universal oraz Sony BMG. Bez wątpienia Apple należy się pochwała za wprowadzanie takich zmian w iTunes. Oczywiście klipy wideo także zostaną pozbawione zabezpieczeń.

Co więcej Apple pozwoli nam na aktualizację wszystkich utworów tak, by można je było swobodnie kopiować. Proces ten ma być płatny: 30 centów za każdy utwór lub 30 proc. ceny albumu.

Zmiany wprowadzone przez Apple w sklepie iTunes to nie tylko nacisk wytwórni, które chciały mieć wpływ na ceny nagrań. To także przez rosnącą konkurencję. Wprawdzie iTunes to najpopularniejszy sklep online z muzyką cyfrową, ale to Amazon.com jako pierwszy zaoferował utwory bez DRM. I to już w 2007 r.

Tak czy inaczej, dobrze że Apple w końcu zrezygnowało z DRM. Lepiej dla nas.

Źródło:PC World.com

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Lepiej dla nas."

  dla Amerykanów Bretyjczyków Niemców i francuzów może ale na pewno nie dla nas nie ma iTunes w Polsce i nie da się zarejestrować konta polskiego.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Lepiej dla nas." - hehe moze autor mial na mysli dla ludzkosci? :)) a tak serio - ilu z was by kupilo takie utwory - tzn. by sie takiemu itunes oplacalo cos takiego prowadzic