Samochody elektryczne

Polski elektryk odkryje tajemnicę. Ważne szczegóły dotyczące Izery

przeczytasz w 2 min.

Jeszcze w tym miesiącu, a konkretnie w drugiej jego połowie spółka ElectroMobility Poland (EMP) zdradzi, kto będzie dostawcą kluczowego elementy polskiego samochodu elektrycznego - płyty podłogowej.

Izera ma powstać w Jaworznie. Poza tym spółka EMP celowo nie informowała o postępach

Grunty przeznaczone pod budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego znajdują się w Jaworznie. Lokalizacja jest już zatem przesądzona, a na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wkrótce mają rozpocząć się prace.

Więcej konkretów postanowił zdradzić Piotr Zaremba - prezes EMP - w rozmowie z portalem WMP. Długi okres bez jakichkolwiek nowości dotyczących Izery był świadomym posunięciem - „negocjacje lubią ciszę” - mówi Zaremba. Co zatem wynikło z negocjacji?

Fabryka Izera Tak ma wyglądać fabryka Izery. Polski elektryk powstanie w Jaworznie (Źródło: EMP)

Negocjacje były, ale… EMP nadal ma tajemnicę

Możemy być pewni, że jeszcze w ciągu kolejnych tygodni (w drugiej połowie listopada) EMP poinformuje, kto będzie dostawcą platformy podłogowej dla polskiego samochodu elektrycznego.

Technologia, którą wykorzysta Izera zdaniem Zaremby „rozwieje wiele wątpliwości co do naszego projektu, związanych z tym, czy jesteśmy w stanie dostarczyć na rynek samochód, który będzie konkurować z obecnymi już na nim modelami”.

Swój udział w przedłużonych negocjacjach miała mieć ogólna sytuacja ekonomiczna na rynkach. Niemniej, warunki współpracy zostały już ustalone i rozwój Izery przejdzie do kolejnego etapu.

Izera fabryka

Platforma Izery może należeć do Hyundaia

Taką ewentualność zakłada Mirosław Domagała z portalu Interia, który powołując się na minione działania rządu polskiego związane z wspólnymi interesami z Koreańczykami sugeruje, że to właśnie Hyundai może być dostawcą płyty podłogowej dla Izery.

Dodatkową wskazówką, która wydaje się potwierdzać założenie Domagały są plany koncernu Hyundai Motor Group (do którego należy Kia) dotyczące wprowadzenia na rynek europejski pierwszego elektryka marki Kia (produkowanego w Europie).

Nie zabraknie opóźnień w budowie

Rok 2022 dobiega ku końcowi, a fabryka w Jaworznie nie zaczęła powstawać. Konfrontując słowa Zaremby, który otwarcie mówi, że „budowa [fabryki] musi trwać 1,5 - 2 lata” z deklaracjami EMP sprzed miesięcy, wedle których rozpoczęcia produkcji samochodów należało się spodziewać w 2024 roku - można uznać, że Izera pojawi się na polskich drogach z opóźnieniem.

Nie powinno to jednak szokować - szczególnie w świetle ostatnich doniesień dotyczących Tesli Cybertruck, której produkcja znów została opóźniona. Izera w porównaniu do firmy Muska jest start-upem, który nie ma żadnego zaplecza technicznego, a zatem „poślizg” w harmonogramie nie dziwi.

Jak myślicie, projekt polskiego samochodu elektrycznego uda się zrealizować? Dajcie znać w komentarzach i weźcie udział w ankiecie.

Źródło: EMP, WNP, Interia

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  24
  Nie będzie żadnej Izery bo ten projekt powstał tylko w celach propagandowych i dla nowych stołków dla partyjnych funkcjonariuszy z PiSu. Dokładnie tak samo jak CPK. Niestety wszystko czego dotknie PiS zamienia się śmierdzącą kupę kłamstw i niekompetencji.
  • avatar
   Vengir
   9
   "plany koncernu Hyundai Motor Group (do którego należy Kia) dotyczące wprowadzenia na rynek europejski pierwszego elektryka marki Kia."

   Co? Przecież już jest parę na rynku i to od dość dawna.
   • avatar
    brudney
    9
    Haha jasne, to projekt polityczno-wyborczy pislamu i tak jak CPK, luxtorpedy, statki, drony, roboty medyczne i inne fantazmaty narodowo-socjalistycznych cwaniaczków, pójdzie do piachu. A szkoda. Swoją drogą tych kilka zapowiadanych elektrowni atomowych też nie zrobią, bo oni czego nie dotkną zamienią w kupę. Ale przecież obiecać nie grzech.
    • avatar
     Michu55
     7
     Cały ten projekt to zwykły scam.
     • avatar
      zack24
      6
      Na budowie stępki pod fabrykę się skończy. Przewalą cały budżet na administrację.
      • avatar
       michal_mat
       4
       Jak władza taki Miś, oczywiście na miarę naszych czasów, pokazujący naszym wrogom na co nas stać.
       Państwowy, narodowy samochód, holding spożywczy i sporo innych. A na sztandarach "precz z komuną". Coś tu się koncepcyjnie nie spina
       • avatar
        Klops
        3
        No i wyszła słoma z butów, a miałem taką skrytą nadzieję, że nie tutaj. Nie chodzi o tekst, ani portal, a o nas.
        • avatar
         tjindy
         2
         Trzymam kciuki. Problemów zapewne cała masa ale jako społeczeństwo potrzebujemy małych sukcesów :) Elektryki jako miejskie autka świetnie by się wpisały w przyszłość. Żeby jeszcze za tym szło ekologiczne pozyskiwanie energii do ładowania oraz ekopordukcja baterii to byłby pełen sukces :)
         • avatar
          Dragonik
          2
          I cyk przekręt gotowy, będzie kampania za grube miliony, a wyjdzie jak zawsze, jednak pisowcy się znowu obłowią.
          • avatar
           Kasuja Wpisy Automatem
           1
           buduja Centralny Port Komunikacyjny, i ...... 500 osób pilnuje nadal trawy.
           tryliardy elektryków, a jednocześnie jęczą że trzeba dowalić fotowoltanice, bo nadmiernie obciąża niewydolną sieć energetyczną.
           aha.... i już niemal oddali do użytku pierwszą elektrownię atomową. ludzie, takie coś buduje się 10 lat! o ile w ogóle zaczną.

           i tyle w temacie. nie ma co się jarać. to co widzę to są kolejne preteksty aby doić budżet cenralny. stawiamy niewłaściwe pytania. niewazne kto ma hipotetycznie dostarczać podzespoły. najważniejsze pytanie brzmi: *kto na tym najwięcej zarobi?* ja zostawiam to tak bez odpowiedzi, bo jest taki pewien mistrz, którego działania blokują KPO.
           • avatar
            tulika
            -1
            Jak to powiedział Ross w starożytnym Sitcomie 'ja specjalnie źle grałem'...
            • avatar
             gofish
             -10
             Jak "wredny ryży" dorwie się do władzy to można zapomnieć o Izerze i elektrowni atomowej.