Technologie i Firma

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatów? - 5 prostych rad

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiają się ostrzeżenia, że skimming jest coraz popularniejszy. Należy więc uważać przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów.

Skimming – wielu ludzi nigdy o czymś takim nie słyszało, a fakty są takie, że stanowi on coraz większe zagrożenie. Jest to nielegalna metoda kopiowania zawartości paska magnetycznego karty płatniczej, dzięki której przestępca może uzyskać dostęp do pieniędzy na koncie ofiary. Jak uchronić się przed tym i innymi metodami oszust wprzy bankomatach?

1. Korzystaj z zaufanych bankomatów

Jeżeli mamy do wyboru bankomat wewnątrz banku i bankomat w miejscu publicznym, zawsze wybierajmy ten pierwszy. Powód jest prosty: istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że przestępcy zdecydują się na montaż skimmującego urządzenia w tak dobrze strzeżonym miejscu, jak właśnie bankowe placówki.

2. Korzystaj z tego samego bankomatu

Ten punkt dotyczy wypłacania pieniędzy w miejscu zamieszkania. Najlepiej wybrać sobie jeden zaufany bankomat i zawsze korzystać z tego samego. Dlaczego? Ponieważ wtedy łatwiej zauważymy, że coś z nim jest nie tak. A co to może być?

3. Przypatrz się bankomatowi

Urządzeń skimmujących nie widać od razu (to właśnie dlatego są takie skuteczne), ale można je wykryć. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na elementy, które wydają się nie pasować do reszty (czy to wyglądem, czy też konstrukcją) i kamery, które nie są zainstalowane przez banki (w postaci malutkich obiektywów). Warto też sprawdzić, czy podajnik czytnika kart lub klawiatura się nie poruszają.

4. Zasłaniaj klawiaturę, gdy wpisujesz PIN

Kiedy wpisujemy kod PIN, powinniśmy zasłonić dłonią klawiaturę w taki sposób, by nie było widać jakie cyfry wpisujemy – pod żadnym kątem. 

5. Nie korzystaj z podejrzanego bankomatu

Jeśli bankomat wzbudza nasze podejrzenia, pod żadnym pozorem z niego nie korzystajmy. Dobrze jest też w takim przypadku poinformować właściciela maszyny o naszych spostrzeżeniach (numer do niego znajduje się na każdym bankomacie).

Źródło: inf. własna. Foto: MissEJB/Pixabay

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  http://i.imgur.com/EEqkT.jpg
  http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2014/06/seems-legit-van-bank.jpg
  • avatar
   Kenjiro
   6
   A tak naprawdę w naszym kraju by wystarczyło usunięcie paska magnetycznego z kart, gdyż wszystkie bankomaty i terminale płatnicze korzystają z chipa.
   Oczywiście można by zostawić ów pasek globtroterom, gdyż na świecie dużo więcej sprzętu korzysta z paska magnetycznego, ale dzięki temu skimming stracił by sens.

   Swoją drogą, zastanawiające jest, czemu banki nie wydają takich kart bez paska dla klientów, którzy by sobie tego życzyli...
   • avatar
    gormar
    1
    Ja korzystam z BLIKa i skimmer może mi naskoczyć ;).
    • avatar
     darioz
     0
     Jak kiedyś usłyszałem że w Tajlandii na lotniskach goście mają specjalne urządzenia które na odległość skanują karty bankomatowe i wykradają z nich informacje to od tamtej pory zawsze trzymam moją kartę w folii aluminiowej, bo sygnały wtedy nie przenikają do środka tylko odbijają się od sreberka!