Technologie i Firma

JPK_VAT - mikroprzedsiębiorcy dali radę

przeczytasz w 1 min.

Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy po raz pierwszy musieli przesłać JPK_VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że większość z nich o tym pamiętała i dostarczyła Jednolity Plik Kontrolny na czas.

Poniedziałek, 26 lutego był ostatnim dniem na przesłanie pliku JPK_VAT za styczeń 2018 roku – po raz pierwszy ten obowiązek spoczął nie tylko na dużych firmach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, ale też na mikroprzedsiębiorcach. Egzamin został zaliczony.

Łącznie ponad 1,5 miliona mikroprzedsiębiorców musiało złożyć JPK_VAT po raz pierwszy i wiele wskazywało na to, że spora część z nich nie zdąży, bo rano 26 lutego około 10 proc. wciąż tego nie zrobiło. Okazało się jednak, że jedynie czekali z tym do ostatniej chwili.

Wczoraj w godzinach popołudniowych Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że około 94 proc. wywiązało się ze swojego cyfrowego obowiązku. Tym samym Polacy poradzili sobie znacznie lepiej niż Czesi – przy pierwszej próbie aż 16 proc. firm działających u naszych sąsiadów nie złożyła takiego pliku na czas.

Za niedostarczenie JPK_VAT na czas grozi kara finansowa (ale każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie). Jeżeli macie świadomość, że jesteście wśród tych 6 proc. i zapomnieliście, powinniście czym prędzej przesłać plik i złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal.

Z kolei plik JPK_VAT za luty należy przesłać najpóźniej do 26 marca.

Źródło: Business Insider, PAP. Foto: FirmBee/Pixabay (CC0)

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  amon777
  3
  czynny żal......O przepraszam jaśniepanów ze spoznilem sie z danina...
  • avatar
   mjwhite
   2
   Szkoda, ukróciły się możliwości przekrętów....