Karty graficzne

Masz kartę Radeon? Lepiej uważaj na nowe sterowniki

przeczytasz w 2 min.

Nowe sterowniki mogą obniżać wydajność kart graficznych Radeon RX 7900 XT i XTX. Problem jest rzadko spotykany, ale producent już pracuje nad jego rozwiązaniem.

Karty graficzne Radeon RX 7900 XTRadeon RX 7900 XTX to topowe modele, które plasują się w czołówce rankingów wydajności… a przynajmniej tak to wygląda w teorii. Okazuje się, że niektórzy użytkownicy kart ostatnio zauważyli spory spadek wydajności.

Nowe sterowniki obniżają wydajność kart Radeon RX 7000

Problem został zgłoszony przez Osvaldo Doederleina, inżyniera oprogramowania w firmie Google. Po instalacji nowych sterowników AMD Software Adrenalin Edition 23.3.1, zauważył on znaczny spadek wydajności w benchmarku 3DMark Time Spy.

AMD Radeon RX 7900 XTX - spadek wydajności w benchmarku 3DMark Time Spy
Porównanie wyników wydajności karty Radeon RX 7900 XTX na starych (po lewej) i nowych sterownikach (po prawej)

Komputer z procesorem AMD Ryzen 9 5900X i kartą graficzną AMD Radeon RX 7900 XTX standardowo uzyskał wynik 24 587 punktów (12 915 CPU Score i 29 253 Graphics Score). Po zainstalowaniu nowych sterowników wynik spadł do 12 861 punktów (12 466 CPU Score i 12 934 Graphics Score). Widać zatem ogromny spadek wydajności karty graficznej.

Problem występuje, ale jest bardzo rzadki

Sprawa została zgłoszona do firmy UL Benchmark, która zajmuje się rozwojem oprogramowania 3DMark. Problem ma być znany programistom, ale dotyczy bardzo małej liczby użytkowników. W oświadczeniu na platformie Steam czytamy:

Przyjrzeliśmy się naszej bazie danych, aby porównać wyniki kart Radeon RX 7900 XT i XTX na starych i nowych sterownikach. Możemy potwierdzić, że problem wydaje się prawdziwy, ale bardzo rzadki. Spośród wszystkich wpisów z nowym sterownikiem, około 3% wyników pokazuje nieprawidłową punktację w teście Time Spy. W wynikach z poprzednią wersją sterownika nie pojawia się podobny problem bardzo niskich wyników.

Wiadomo, że firma AMD odtworzyła problem i rzeczywiście wydaje się on być spowodowany nowymi sterownikami. Na ten moment jednak jeszcze nic nie wiadomo o ewentualnej poprawce. W takiej sytuacji, jeśli doświadczyliście podobnych problemów, jedynym wyjściem wydaje się powrót do poprzedniej wersji sterowników. Przynajmniej do czasu pojawienia się aktualizacji.

Źródło: Steam, VideoCardz

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  A co mnie wydajność w jakiś benchmarkach?
  • avatar
   voodoo171
   6
   No ok, a gdzie podobny artykuł o ostatnich sterownikach nvidi? Powodują wzrost wykorzystania CPU,jrlsi byście mi tą informację zaprezentowali to na pewno bym ich nie zainstalował :)
   • avatar
    Ruffriders1988
    4
    W syntetyki się nie gra więc kto normalny zawraca sobie tym szajsem dupę? W grach jest ok? OK - Więc problemu nie ma
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Tragedia, karty mają słabsze wyniki w syntetykach. To nic, że w grach lub programach graficznych wzrosła wydajność. Widać zapomnieli zadbać o tą część sterowników, która odpowiada za syntetyki.
     • avatar
      Batyra
      -14
      A tego radeona to w ogóle ktoś kupił? Nawet hejterzy nie komentują - wiec pewnie zainteresowanie znikome hahahahah
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       0
       zaniżona wydajność to żaden problem. komp dalej działa, i bez problemu można wrócić do wcześniejszych sterów. wcześniej problem był poważniejszy, kiedy wręcz trzeba było robić reinstalację. ja sobie radzę w taki sposób, że do C: przydzielam relatywnie mało placu, dzięki czemu mogę zrobić sobie obraz dysku C choćby za pomocą linuxa. w razie wtopy można się łatwo wycofać ;)
       • avatar
        maru26
        0
        To nie tylko ta edycja. Ja mam 6900 xt i od kilku ostatnich aktualizacji mam zaniżone i to o ok. 40% wyniki w 3d marku - Time Spy. Podczas testu zużycie karty to ok 50-60% dlatego takie kwiatki.