Technologie i Firma

Kolejna ofiara WannaCry - policja w Australii

przeczytasz w 1 min.

W Australii zainfekowane zostały fotoradary i kamery na skrzyżowaniach. Kolejny rozdział historii złośliwego oprogramowania WannaCry.

Dopiero co pisaliśmy, że WannaCry powróciło, a już mamy kolejny dowód na to, że temat wciąż jest żywy. Kolejną po Hondzie ofiarą tego złośliwego oprogramowania ransomware jest australijska drogówka.

Złośliwe oprogramowanie, które w maju sparaliżowało brytyjskie szpitale i wiele firm na całym świecie, znów jest aktywne i infekuje komputery z systemem Windows i szyfruje pliki. Policja z australijskiego stanu Wiktoria potwierdziła, że to właśnie WannaCry zainfekowało kilkadziesiąt fotoradarów i kamer na skrzyżowaniach, których operatorem jest firma Redflex.

Oprogramowanie kamer zostało zainfekowane, ale nie stała się żadna tragedia. Żadne zdjęcia nie wyciekły i policja jest w ich posiadaniu. Sytuacja została szybko opanowana – fotoradary i kamery działają znowu tak jak powinny.

Choć w tym przypadku do niczego złego nie doszło, wyraźnie widać, że temat WannaCry zdecydowanie nie jest jeszcze zamknięty. Ataki z jego wykorzystaniem zdarzają się właściwie cały czas, co na bieżąco można obserwować na specjalnie przygotowanej podstronie Malwaretech

W tym przypadku jednak nie był to żaden wycelowany atak, a jedynie nieodpowiedzialny czyn człowieka. Otóż jeden z pracowników podłączył do systemu pendrive’a, na którym znajdowało się to złośliwe oprogramowanie. Tak czy inaczej… 

My wykorzystujemy ten moment, by przypomnieć o tym, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie się przed WannaCry w firmie. Więcej na ten temat znajdziecie w poprzednich newsach:

Źródło: CNET. Foto: raedon/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hezen
  9
  Najwyższy czas żeby odciąć komputery od internetu, na których są przechowywane wrażliwe dane.
  • avatar
   rahl_r
   -1
   A ja wam mówię, to SkyNet.....
   • avatar
    Michał 06
    -2
    Wanakraj? to wirus majkrosoftu,zapytanie w stronę użytkownika czy chce płakać, bo jak nie chce to niech zaktualizuje windowsa :)
    • avatar
     Pószek okrószek
     -2
     Skynet.
     • avatar
      KOXsu
      -5
      Najwyższy czas zmienić na Linuxa