Procesory

Kolejny Sempron na horyzoncie

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD zapowiedział, iż będzie w dalszym ciągu kontynuował politykę dostarczania na rynek układów jednordzeniowych. A kolejnym układem tego typu, który zawita na rynek ma być Sempron 150.

Wbrew pozorom, produkcja układów jednordzeniowych jest w dalszym ciągu opłacalna, potwierdzać tą tezę zdaje się AMD, który mimo pesymistycznych prognoz co do ilości sprzedaży takich jednostek, wciąż je produkuje i do tego wciąż znajduje na nie klientów. Mogło by się wydawać, iż jednordzeniowe układy mają już swój żywot w komputerach stacjonarnych dawno za sobą, a ich obecnie jedynym przeznaczaniem są przenośne netbooki.

Fenomen tych jednordzeniowych jednostek polega na ich kompatybilności, dobrym możliwościom podkręcania oraz dużej szansie na odblokowanie zablokowanego rdzenia. Procesor dzięki zintegrowanemu kontrolerowi pamięci DDR2 i DDR3 bez problemu może być obsadzony w nowych płytach głównym z gniazdem AM3 jak i tych starszych wyposażonych w gniazda AM2 czy też AM2+. Większa część procesorów z serii Sempron która trafia na rynek, dzięki zastosowaniu funkcji ACC okazuje się być sprawnym dwurdzeniowym układem. To właśnie może być decydującym aspektem w kwestii popularności tych układów.

Przechodząc jednak do samego procesora, nowy model nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest to jedynie odświeżona wersja procesora Sempron 140 od którego odróżnia go jedynie wyższe o 200 MHz taktowanie. Nowy procesor tak samo jak dwa jego poprzednie modele Sempron 140 i 145, będzie oparty o rdzeń Sargas wykonany w 45nm procesie technologicznym. Sam układ będzie pracował z częstotliwością 2,9 GHz, jak przystało na niskobudżetowe układy nie będzie posiadał pamięci podręcznej trzeciego poziomu (Cache L3), a jedynie 1 MB pamięci Cache L2 (w przypadku odblokowania rdzenia 2MB). Współczynnik TDP procesora ma wynosić 45W czyli tyle samo ile u jego poprzednika. Układ będzie w pełni wspierał technologię oszczędzania energii oraz wirtualizacji AMD-V. Procesor ma zastąpić na rynku dwa nieco starsze modele.

Premiera Semprona 150 została zaplanowana na czwarty kwartał br., szacuje się, iż procesor pozostanie w sprzedaży do 1 kw. 2011 roku kiedy to ma być zastąpiony przez jeszcze szybsze układy. Jego cena nie powinna przekraczać 140 zł.

Źródło: Fudzilla

Polecamy artykuły:  
Najlepsze bezpłatne gry do pobraniaTest GPGPU: NVIDIA Fermi vs ATI EvergreenChłodzenie przy 4.0 GHz - woda vs powietrze

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jakub Kralka
  0
  A fe...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czy ktoś to w ogóle kupi ? U mnie nawet w służbowym blaszaku siedzi E8400.
   Pzdr
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    coz to są "netobooki" ?O_O
    • avatar
     dysan112
     0
     lepsza nazwa to Duron 150. Lepiej by się by kojarzyły ten procki i lepiej sprzedawały
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Miałem przez pewien czas 2 kompy, jeden z sępem (s754 64bit) i drugi z c2d. Dla niewymagającego użytkownika taki sępek w sam raz, poza aplikacjami wymagającymi max mocy sępek sprawdzał sie idealnie. Na pewno do systemu/filmów/flash'a wystarczy. Po co komuś coś lepszego, skoro z tego i tak przenigdy nie skorzysta. Więszość firm opiera sie na prostych programach do zarządzania im cos lepszego też potrzebne wcale nie jest. Słuszne posunięcie AMD, nie każdy potrzebuje mocy i nie każdego obchodzi w ile uruchomi sie system ;]
      • avatar
       Otheim
       0
       Do rozwiązań typowo Desktopowych czyli przeglądania netu, odpalenie filmu czy muzyki taki procesor jest idealny, nie trzeba wtedy wywalać cholera wie ile kasy tylko po to aby pokazać że stać mnie na i7. ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Odblokować do Athlona II X2 440 i wykręcić do 3,7GHz? Czemu nie ;)

        http://img197.imageshack.us/img197/4566/sempron140unlock13.jpg