Ciekawostki

Komisja Europejska znów chce ukarać Google

przeczytasz w 1 min.

W ubiegłym roku firma Google została ukarana najwyższą w historii Unii Europejskiej grzywną – niemal 2,5 mld euro. Teraz Komisja Europejska ponownie idzie na wojnę z gigantem i znów chodzi o praktyki monopolistyczne.

Właściciele najpopularniejszych usług internetowych i mobilnego systemu operacyjnego, z którego korzysta większość z nas, najwyraźniej nie są ulubieńcami Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku firma Google (bo o niej mowa) została ukarana rekordową grzywną 2,42 mld euro, a teraz grozi jej kolejna.

Jak podaje agencja Reuters, Komisja Europejska żąda, by firma Google poniosła karę z praktyki monopolistyczne, których dopuszcza się w obrębie mobilnego systemu operacyjnego. Mówiąc konkretnie: unijnym reprezentantom nie podoba się to, że gigant z Mountain View promuje swoje aplikacje i usługi na urządzeniach z systemem Android.

Problem związany jest przede wszystkim z przeglądarką Chrome, domyślną wyszukiwarką Google oraz Mapami. Komisja Europejska jest niezadowolona ze sposobu, w jaki aplikacje te są narzucane producentom sprzętu i użytkownikom, co dodatkowo powoduje ograniczanie dostępu do potencjalnych klientów innym producentom oprogramowania.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść dość szybko, bo już 9 lipca. Ze względu na bardzo dobrą kondycję finansową firmy Google oraz szeroki krąg „pokrzywdzonych” wysokość grzywny po raz kolejny może wynieść około 2,5 miliarda euro, a teoretycznie – jak podaje Financial Times – mogłaby osiągnąć poziom nawet ponad 9 miliardów.

Źródło: Reuters, Gizmodo, Financial Times. Foto: wayX/Pexels (CC0)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sqnke
  6
  W takim wypadku za iTunes Apple powinno dostać 25mld kary :)
  • avatar
   Damian_jo
   6
   Tak jak microsoft narzuca edge w swoim windowsie tak google narzuca chrome czy mapy. Najlepsze jest to że android jest darmowy a jeszcze maja placic kary. Ich system to ich zasady. A tak po za tym to sądzę że Unia Europejska powinna zostać zniszczona.
   • avatar
    Vienio43
    5
    Szkoda że tacy wyrywni nie byli do karania Gazpromu
    • avatar
     kladiator
     3
     To chyba normalne że firma promuje swoje produkty, co nie?

     Raczej byłoby "dziwne" gdyby gogle w androidzie instalowało na start np. Firefoxa.

     Nie ma to jak zarabianie na cudzym sukcesie, co nie UE?
     Kary, normy spalin, zakazy. Nie no nie ma to jak Unia!

     Unia europejska powinna zostać zniszczona..
     • avatar
      taki_jeden
      2
      No coś musi być zainstalowane... ostatecznie pewnie obejdą to pytając użytkownika przy pierwszym uruchomieniu czy zgadza się na instalację podstawowych aplikacji.

      Ja tam nie widzę w tym nic kategorycznie złego. Kupuję sprzęt z systemem danej firmy to spodziewam się rozwiązań tejże firmy. Przecież możesz wyrzucić i zainstalować co chcesz. Szczególnie jeżeli mowa o androidzie.
      • avatar
       Diuran
       1
       Jak nie przepadam za Google tak dla Uni to bardzo łatwa kasa.

       Jesteś monopolistą swojego oprogramowania które zezwala na
       działanie innych aplikacji na swoim sprzęcie : ciach, kasa idzie do Uni.

       Oby tylko Unia nie wpadła aby gigantyczne firmy, musiały co miesiąc wpłacać dla niej opłatę monopolistyczną :).

       • avatar
        Garcia15
        1
        Przecież jakieś programy muszą być zainstalowane na starcie, żeby można było od razu pracować na telefonie - instalowanie apek jest irytujące i czasochłonne i starsi ludzie mieliby z tym problem. A co mają instalować programy Microsoftu i na tm tracić i gdyby tak robili to by ich oskarżali, że sponsorują Microsoft i też byłby to monopol.
        • avatar
         kladiator
         1
         Unia europejska powinna zostać zniszczona..
         • avatar
          hink1
          0
          "unijnym reprezentantom nie podoba się to, że gigant z Mountain View promuje swoje aplikacje i usługi na urządzeniach z systemem Android"
          hmm, a podoba im się to, że instalując windowsa przeglądarką domyślną jest ich własna? nie mówiąc już o zmianach w domyślnych aplikacjach co każdą większą aktualizacje windowsa.

          Jak dla mnie to kolejni debile u władzy, którym się nudzi i chcą zabłysnąć na jakiejś gównoburzy
          • avatar
           owatanka
           -1
           Z androidem jest tak ze zawsze mozesz sobie uzyc czegos innego i tak mapy google sa bardzo fajne darmowe aktualizacje oraz tryb offline , chrome nie uzywam bo nie podoba mi sie wiec wybralem opere.

           Monopolista to zazwyczaj podmot o pozycji ktora uniemozliwia rozwijanie sie konkurencji a tym czasem calkiem fajne zamienniki kazdej apki googla sa dostepne w google play lub poza ich sklepikiem.
           • avatar
            1tapir
            -1
            Najlepsza przeglądarka ( moim zdaniem) jaka jest dostępna na komputer i smartfony. Dla mnie to jest zaskakująca decyzja, bo chrome działa płynnie i nie wyobrażam sobie korzystania z innej przeglądarki. Pytanie tylko czemu google musi płacić kary za tak dobry produkt.
            • avatar
             dariozpata
             -5
             Moim skromnym zdaniem komisja europejska powinna karać google, apple i microsoft rocznie w wysokości 25 miliardów euro od łepka a te pieniądze przeznaczyć na zasiłki socjalne!
             Wyobraźcie sobie 75 miliardów ojro na zasiłki socjalne rocznie! Łoczy mi już świcą jak znicze na samą myśl!!!
             • avatar
              stalkerpl
              0
              przynajmniej do tego nadaje sie komisja a pomyslcie czy taki UOKIK mógłby zdziałać, NIC kompletnie NIC, jedynie polaków potrafi gnębić