Oprogramowanie

Komputery Apple zainfekowane - piracka kopia iWork z trojanem gratis

przeczytasz w 1 min.

Firma Apple podtrzymuje, że system Mac OS X jest odporny na złośliwe oprogramowanie. Po instalacji pirackiej wersji programu iWork zostało zainfekowanych trojanem ok. 20 tys. komputerów z logo jabłuszka. Prawdą jest, że użytkownicy chcąc "zaoszczędzić" na nowym oprogramowaniu iWork 2009 zarazili swoje komputery na własne życzenie pobierając pirackie kopie z internetu.

W spreparowanej przez cyberprzestępców wersji programu został umieszczony trojan  - OSX.Trojan.iServices.A. Po uzyskaniu dostępu do jądra systemu trojan instalował dodatkowe komponenty. Całość miała najprawdopodobniej umożliwić przestępcom zdalny dostęp do danych zapisanych na zarażonym komputerze.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  I teraz biednych 20tys uzytkownikow apple płacze nad ich 'odpornym' systemem :P
  • avatar
   deel77
   0
   To tylko potwierdza, że rosnąca popularność MacOSX powoduje większe zainteresowanie autorów wirusów. Jeżeli tylko kryzys nie uderzy mocno w Apple, Jobs będzie zdrowy i sprzedaż nie spadnie to za rok w najnowszej wersji OSX znajdzie się program antywirusowy. W opisywanym przypadku, użytkownicy są sami sobie winni. W przypadku Windy, również jeżeli ktoś nie korzysta z piratów (a są takie osoby) radykalnie zmniejsza ryzyko zainstalowania robaków. Z drugiej strony "specjalistom" nie potrzeba dodatkowych narzędzi aby rozłożyć system (np. format c). Należy tylko mieć nadzieję że apple szybciej będzie łatało dziury (fakt; nie ma takiego doświadczenia jak MS:) bo do tej pory działają wolno.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ojojojojo a jedna maki padaja ofiara wirusow, sa jeszcze desperaci ktorzy pisza na to wirusy :-D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wcześniej czy później musiało coś powstać na Maca. Są bardzo popularne, i stają się "łakomym kąskiem" dla twórców złośliwego oprogramowania :P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A czy istnieją jakieś antywirusy na Maca?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       @Krzymech: sa

       ta, szkoda tylko, ze autor tekstu nie odroznia wirusow od trojanow. Zawsze bylo mowione, ze na Macintoshe nie ma wirusow, a nie ze nie ma trojanow - i tak de facto jest, bo powstaje okolo paru wirusow i zeby je uruchomic trzeba normlanie recznie odpalic binarke (i podac haslo xD).