Karty graficzne

Koniec chipsetów NVIDII?

przeczytasz w 1 min.

W Internecie krążą coraz odważniejsze plotki o tym, jakoby NVIDIA miała w najbliższym czasie zrezygnować z tworzenia chipsetów do płyt głównych – najprawdopodobniej tych, przeznaczonych dla procesorów Intela. Kalifornijska firma traci bowiem wsparcie ze strony kolejnych producentów płyt głównych – są wśród nich już tacy giganci, jak DFI, Foxconn, czy Gigabyte. Wycofali oni swoje modele Socket 775 oparte na topowych chipsetach nForce 790i po tym, jak okazało się, iż są one wadliwe i mogą powodować niestabilną pracę oraz uszkodzenie danych.

NVIDIA nie ma ostatnio szczęścia – użytkownicy są niezadowoleni z kolejnych odgrzewanych kotletów opartych na GPU G92, konkurencyjny Radeon 4850/4870 okazał się znacznie większym hitem niż wszyscy się spodziewali, a niedawno firma musiała przyznać się do problemów z przegrzewaniem się procesorów graficznych G84 oraz G86 (GeForce 8400 i 8600) i rozpocząć kosztowną procedurę ich wymiany. Teraz do tego wszystkiego dochodzą nowe problemy z high-endowymi chipsetami firmy.

Niektórzy producenci płyt głównych zastanawiają się wręcz, czy zupełnie nie zrezygnować z produkcji jakichkolwiek przyszłych modeli z chipsetami NVIDII – tym bardziej, że nie posiada ona licencji na przyszłe procesory Intela z szyną QPI. Sprawia to, że NVIDIA nie może sprzedawać chipsetów dla debiutujących w tym roku CPU Nehalem. Proponowane przez kalifornijską firmę rozwiązanie to dodatkowy chip nForce 200, montowany na płycie, dodający obsługę technologii SLI. Producenci płyt głównych będą więc musieli stosować chipsety innych producentów i dodawać na płytę dodatkowy chip nForce 200, aby uzyskać produkt zgodny jednocześnie z Nehalemem i SLI. Zwiększy to koszty produkcji, tym bardziej, że nForce 200 jest wyjątkowo prądożerny i wymaga dodatkowego chłodzenia. Producenci płyt bardzo sceptycznie patrzą na takie rozwiązanie.

Istnieje więc szansa, że NVIDIA zdecyduje się na jedno z następujących rozwiązań: w niedługim czasie w ogóle wycofa się z produkcji chipsetów, bądź też skupi się wyłącznie na tworzeniu chipsetów przeznaczonych dla procesorów AMD – jak to już zresztą w niedalekiej przeszłości czyniła.

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  darek11
  0
  Jak sie tak stanie to pozostanie czekac az intel wyda chipset na SLI.
  • avatar
   rahl_r
   0
   Nieprawda
   Po pierwsze - nvidia posiada licencję na QPI od kilku tygodni.
   Po drugie - nvidia nie rezygnuje z produkcji chipsetów, info to tylko część złośliwej kampanii prowadzonej przez Charliego D.(ten koleś który ma jakąś osobistą urazę do nvidii, pewnie miał w dzieciństwie ciężkie zabawki) z The Inquirer.
   Niestety, ale ostatnio większość portali daje się łapać na takie złośliwe pseud-newsy i powiela je bezkrytycznie. Tak samo było z rzekomym upgradem chipsetów 38xx do 48xx tak też jest teraz.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    miejmy nadzieje. bo jak nam wszystkim wiadomo im wieksza konkurencja tym wiecej kozysci dla nas uzytkownikow!!
    • avatar
     Zajdi
     0
     Intel coś ostatnio sie pogryzł z nvidią, tylko czekać, aż w grach będą loga "The way is Ati"