Ciekawostki

Kontrola RTV: nie musisz wpuszczać listonosza do domu

przeczytasz w 1 min.

Listonosze chodzą po domach, by kontrolować czemu nie płacimy abonamentu RTV i czy nie korzystamy z odbiorników. Nie musimy ich jednak wpuszczać.

Abonament radiowo-telewizyjny jest obowiązkowy dla każdego posiadacza odbiornika radiowego, telewizyjnego lub jednego i drugiego. Gdy się go nie płaci, jest się z automatu przez ścigającą dłużników Pocztę Polską podejrzanym. Aby udowodnić nam łamanie przepisów, listonosze przychodzą więc do naszych domów i… kontrolują. Ale czy mają do tego prawo? Odpowiedź brzmi: tak. Ale my mamy prawo odmówić.

Od kilku miesięcy pracownicy Poczty Polskiej pukali do drzwi niepłacących abonamentu RTV obywateli i informowali o konieczności przeprowadzenia kontroli. Niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził wątpliwości, co do tego, czy faktycznie musimy wpuszczać do domu listonosza, który chce sprawdzić, czy na pewno nie mamy telewizora lub radia. Teraz rację przyznał mu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński.

Sekretarz stanu przedstawia sprawę jasno: „taka kontrola jest możliwa TYLKO pod warunkiem, że zgodzi się na to właściciel mieszkania”. Jeśli zgody nie wyrazimy, do kontroli nie może dojść, a jeżeli dojdzie, to nie ma ona podstaw prawnych, podobnie jak wezwanie do zapłaty. Jak tłumaczy Smoliński: „nasza Konstytucja wyraźnie stanowi, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu, może nastąpić tylko w sposób określony w ustawie”.

Tymczasem wspomniana przez sekretarza stanu umowa o opłatach abonamentowych nie zawiera zapisów pozwalających listonoszom na wchodzenie do mieszkań w celu kontroli. Smoliński podkreśla też, że „do sprawdzania, czy mamy w domu odbiornik RTV w ogóle nie są upoważnieni listonosze, tylko upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej”. 

Cel wizyty nie ma znaczenia – jeśli nie wyrażamy zgody, listonosz nie ma prawa przekroczyć progu naszego mieszkania.

Źródło: komunikat prasowy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  19
  Żyjesz w państwie totalitarnym nie miej złudzeń.

  Nie wolno ci wyciąć drzewa, które sam zasadziłeś i dbałeś, płacisz przymusowo za coś czego nie używasz, każdy nawet listonosz ma prawo ukarać cie mandatem, kiedy urzędnikowi brakuje pieniędzy nie stara się na optymalizację tylko podnosi ci podatki kiedy nie płacisz wysyła ludzi w mundurkach po ciebie

  i najlepsze prokurator w tym kraju może cie aresztować na chodniku i przetrzymywać bez wyroku w areszcie dowolną ilość czasu nawet 10 lat

  pieniądze nie są twoje sa własnością państwa niszczenie banknotów to przestępstwo,, zgłoszeniu podlega chęć wywozu większej ilości gotówki za granicę, masz obowiązek zgłaszania większej ilości złota i innych precjozów

  witamy w demokratycznym i praworządnym kraju
  • avatar
   HoseArkadioMorales
   6
   Bez nakazu sądowego nie mam obowiązku wpuszczać nikogo do mieszkania i mogą cię w duqe cmoknąć tak samo policja
   • avatar
    drcocaina
    3
    Ja osobiście się zastanawiam czy w rejonach naszego kraju gdzie na 1km2 jest 3-5 gospodarstw listonosze też tak chętnie pukają do drzwi. Oczywiście należy zwrócić uwagę na fakt, że dziennie robią kilkadziesiąt kilometrów nie rzadko na piechotę lub na rowerze. Z innej beczki - dobrze, że Poczta Polska nie sporządziła im listy premii za ilość sprawdzonych gospodarstw ale za chwilę to zrobią bo komentarz już jest w sieci.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Co jeśli TV mam np. tylko do PC lub konsoli? Wtedy też muszę płacić ten śmieszny abonament?
     • avatar
      Hakuren
      0
      „nasza Konstytucja wyraźnie stanowi..."

      Tak jak by tych politycznych oprychów obchodziła Konstytucja. Oni żyją w katoszariacie. Od początku swoich (nie)rządów obeszli i stłamsili każdy przepis z 10000 razy.
      • avatar
       Maxdamage
       0
       Przecież nawet policja nie ma prawa wstępu do mieszkania bez ważnego nakazu czy podejrzenia popełnienia przestępstwa.
       Kto wpuszcza losowych ludzi do mieszkania, bo pomachają mu legitymacją listonosza?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A co jesli listonosz zechce sobie wejsc mimo wszystko?