Technologie i Firma

Polska otrzyma 123 mln euro z UE, aby usprawnić ruch drogowy

przeczytasz w 1 min.

Unia Europejska przekaże Polsce 123 miliony euro na budowę Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym. Jakie mają być z tego korzyści?

123 miliony euro – tyle pieniędzy Polska otrzyma z Unii Europejskiej na rzecz budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym.

KSZR będzie systemem, służącym do analizy i administracji na polskich drogach. Celem jego utworzenia jest zmniejszenie strat czasu na stanie w korkach i pieniędzy na paliwo, usprawnienie wytyczania objazdów i reagowania na nagłe sytuacje oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach krajowych i ekspresowych oraz na autostradach.

Polska pozyska na KSZR 123 miliony euro od Unii Europejskiej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na tysiące różnych urządzeń, takich jak urządzenia pomiarowe, sygnalizatory i wyświetlacze oraz kamery przemysłowe. Łącznie utworzyć mają one sieć, obejmującą około 1100 kilometrów dróg na terenie naszego kraju.

System KSZR zaowocuje uzyskiwaniem przez kierowców kompleksowych informacji o korkach, objazdach, stanie dróg czy alternatywnych trasach. Ministerstwo Rozwoju ma nadzieję, że pomoże to w zwiększeniu przepustowości dróg nawet o 20 proc. Wyświetlacze będą mogły natomiast pełnić funkcję znaków i czasowo zmniejszać dopuszczalną prędkość na określonych odcinkach, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Źródło: Rzeczpospolita. Foto: Łukasz Jóźwiak/GDDKIA

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  26
  Czy po staremu - zamiast poprawić infrastrukturę dróg w naszym kraju, wolą wydać 123 miliony euro na stawienie znaków ostrzegających o koleinach i ograniczenia prędkości.
  • avatar
   dividebyzero
   9
   "Wyświetlacze będą mogły natomiast pełnić funkcję znaków i czasowo zmniejszać dopuszczalną prędkość na określonych odcinkach, aby zwiększyć bezpieczeństwo."
   Bo jak powszechnie wiadomo, zmniejszenie prędkości przyczynia się przecież do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, co widać po koszmarnie dużej ilości wypadków na autostradach i niemalże ich braku w miastach.
   Szkoda słów...
   • avatar
    Reyqer
    7
    123 mln, czyli:

    1. dostać i się cieszyć
    2. przep******** połowę na przetargach i nagrodach
    3. ładnie rozpisać, żeby nie cofnęli dotacji
    • avatar
     NewUnnamedUser
     6
     Podzielą to po równo... sobie wezmą wszystko, a nam dadzą gówno.
     • avatar
      HoseArkadioMorales
      4
      Te przygłupy nic nie usprawnią tylko rozkradną lub nastawiają kolejnych fotoradarów i znaków świecących.
      • avatar
       AndreoKomp
       4
       Nie wiem po co ta kasa, jak PIS przecież już znalazł sposób na usprawnienie ruchu drogowego w Polsce. Ich rozwiązanie jest banalnie proste, szybkie i nie wymaga środków finansowych. Polega na drastycznym zmniejszeniu ilości samochodów na drogach poprzez bardzo wysoką akcyzę, OC, coroczne przeglądy, podatek od emisji spalin i tym podobnych rozwiązaniach, bo pewnie wszystkimi się jeszcze z nami nie podzielili. Polaków nie będzie stać na samochód, a mniej samochodów to usprawniony ruch.
       • avatar
        Balrogos
        1
        Usprawic ruch drogowy mozna w sumie za daro chcoiaz by robic ZIelona Fale na swiatlach a nie ze tutja zielone juz jedziemy na kolejnych swiatlach juz czerwone sie robi. Ale wkoncu paliwo musi sie spalac i akcya rosnie w skali kraju sa to ogromne pieniadze.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Polska "dostała", wolałbym aby Polska nie musiała się prosić o zapomogi dawane łaskawą ręką unijnych urzędasów, a przestała dotować ten eurokołchoz i sama zarządzała swoimi pieniędzmi. Taki system tworzy państwo niezaradne. Inna sprawa jest jeszcze taka, że te wszystkie zapomogi zwiększają zadłużenie państwa, czyli nas wszystkich, gdyż one pokrywają tylko część środków potrzebną na inwestycje, resztę należy zazwyczaj pożyczyć. A potem nam dowalą wyższy podatek i będą zadowoleni
         • avatar
          nsanee
          -1
          Kurde, wszedlem na benchmark a to onet.
          • avatar
           WampirCS
           -2
           123 ml euro, nie wiem czy za to wybudowali by kilometr obwodnicy warszawki :D
           • avatar
            darioz
            -2
            Gdyby ludzie mieli rozum i głosowali na Korwina od transformacji ustrojowej, Unia Jewropejska nie była nam do niczego potrzebna! Bylibyśmy europejskim Hong Kongiem!
            • avatar
             pawlito011
             -3
             Błąd w tytule. Jest: Polska otrzyma 123mln euro, a powinno być Polska zaciągnęła kredyt w wysokości 123mln euro. :)
             • avatar
              Nalovp
              0
              Postawić bramki co kasują tiry zza nazistowskiej granicy po 1000€ za przejazd.
              • avatar
               raffal81
               0
               I tak połowę zapier........, a później nastawiają znaków, który jeden będzie zaprzeczał drugiemu :D
               • avatar
                Hakuren
                0
                Czyli wybudują ze 2 kościoły a resztę przechleją. Norma. Papcio Grzyb już ostrzy sobie zęby. Dla niego 123 mln to takie tam zaskurniaki.
                • avatar
                 wanakamura
                 0
                 Ja do tego używam google i Janosika. Pierwszy sam aktualizuje trasę przejazdu w zależności od korków w drugim z użytkownikami wymieniam się informacją o problemach na drodze. wystarczy wykorzystać dane GPS i GSM nic więcej nie trzeba budować :) 123mln euro w pizdu
                 • avatar
                  neXt___
                  0
                  Jak zmniejszyć liczbę wypadków? Nauczyć ludzi przestrzegać przepisów, bo to to stanowi największy problem. Duża część ludzi jeździ na czuja, bo przez lata wystarczyło wykuć małą pulę pytań i odpowiedzi, aby zdać teoretyczny. W Polsce - niestety - przyjęło się, że każdy, nawet największy tuman, powinien mieć prawo jazdy. Test był łatwy do zdania i dzięki temu takie gamonie, które z trudem funkcjonują samodzielnie w wielkim świecie, pozdawały egzaminy i teraz jeżdżą po drogach stanowiąc zagrożenie. Z PJ powinno być tak, jak dawniej z Maturą - nie dla wszystkich. Im większy odsiew, im większa trudność w zdobyciu PJ, tym bezpieczniej na drogach. Każdy chciałby prawko, ale nie każdy powinien je mieć. Trudno.

                  PiS pluje na Unię ile wlezie, ale nie zapomina też o ciągnięciu kasy z budżetu. Skoro tak nienawidzą tej zgniłej, ateistyczno-islamskiej Unii, to czemu jeszcze nie doszło do Polexitu? Zgadzam się z tym, że w ten sposób Polska odzyskuje wpłacone przez siebie pieniądze i to generalnie jest OK. Po prostu nie podoba mi się ta rażąca niekonsekwencja, szczególnie że nie ma w Europie (?) większych eurosceptyków niż PiS.