Latające samochody: czy dzięki Muskowi, Toyocie i Terrafugii wreszcie powstaną?

przeczytasz w 2 min.

Marzenia o latających samochodach siedzą w ludzkich głowach mniej więcej tak długo, jak długa jest historia samych samochodów.

Latające samochody

Marzenia o latających samochodach siedzą w ludzkich głowach mniej więcej tak długo, jak długa jest historia samych samochodów. Koncepcje pojawiały się już na okładkach magazynów pod koniec II wojny światowej. Jednak jeszcze nigdy dotąd nie byliśmy chyba tak blisko osiągnięcia tego celu. Terrafugia ma na swoim koncie kilka prototypów latających samochodów i mimo że żaden z nich nie trafił do produkcji, to jednak są to ludzie, którzy co nieco na ten temat wiedzą. Elon Musk z kolei buduje rakiety wielokrotnego użytku – latające auto nie jest więc chyba dla niego „czysta fikcją”. A to tylko początek.

Latające samochody – ten biznes ma trzy segmenty. Zdecydowanie najbardziej wychodzi nam na razie pisanie, że ich nadejście jest naprawdę blisko – temat ten stale powraca we wszystkich branżowych magazynach. Niemałe sukcesy mamy także na polu pisania i twierdzenia, że latające samochody nigdy nie staną się rzeczywistością. Wreszcie trzeci sektor to budowanie i sprzedawanie ich. Nie ma co ukrywać – z tym mamy już pewne problemy. Ale – koncentrując się na pierwszym segmencie – być może wreszcie się to uda. Bo kiedy, jak nie teraz.

Bez wątpienia firmą, która jest najbliżej utworzenia sprawnego samochodu latającego, jest Terrafugia. Amerykański zespół rozpoczął działalność w 2006 roku, a trzy lata później przeprowadził pierwszy test startu i lądowania prototypu pojazdu Transition. Od tego czasu producenci stale pracują nad udoskonaleniem tego projektu i – jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem – pierwsze egzemplarze miałyby zjechać (a może zlecieć) z taśmy produkcyjnej pod koniec 2015 lub w 2016 roku. Cena? Niemal 300 tysięcy dolarów. Cóż, to tyle, co najpopularniejszy obecnie górnopłat – Cessna 172.

Terrafugia Transition

Niemal wszyscy nazywają te pojazdy latającymi samochodami. Terrafugia zamiast tego woli określenie „drogowe samoloty”. Jak bowiem tłumaczy – Transition nie jest przeznaczony do podróży typu „dziś 400 kilometrów w powietrzu, jutro 400 kilometrów na jezdni”, ale raczej do lotu z jednego lotniska na drugie i później ewentualnego dojechania do konkretnego miejsca docelowego. 

Nie o takie latające samochody wam chodzi? Nic straconego. Firma Toyota przyznała bowiem, że pracuje obecnie nad koncepcją samochodu, który po prostu może unosić się tuż nad drogą. Niestety jak na razie pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. W telegraficznym skrócie: bezpieczeństwo, jazda zgodna z przepisami, umiejętności kierowców-pilotów.

Głos w tej sprawie zabrał także jeden z największych wizjonerów naszych czasów – Elon Musk. Podczas wywiadu z jednym z brytyjskim czasopism powiedział on: „Być może stworzymy latający samochód… tak dla zabawy”. Kontynuował jednak: „Najtrudniejsza kwestia – jak stworzyć latający samochód, który będzie bardzo bezpieczny i cichy? Bo jeśli będzie to wyjec, to sprawisz, że ludzie będą bardzo nieszczęśliwi”.

Na koniec – poznajmy trochę historii. Pierwszym latającym samochodem był Ford Flivver. W rzeczywistości jednak bliżej było mu do taniego samolotu. W 1928 roku przeprowadzono testowy lot na Florydę – nie powiódł się on jednak, pilot zginął, a amerykański producent całkowicie zamknął projekt.

Terrafugia Transition auto

Cóż, pozostaje trzymać kciuki i żywić nadzieję, że za naszych czasów wreszcie uda się doprowadzić ten projekt do końca.

Źródło: ExtremeTech, The Verge, Independent, inf. własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  15
  Tam dokąd zmierzamy nie ma dróg! :)
  • avatar
   MKjanek32
   2
   "latające samoloty nigdy nie staną się rzeczywistością"
   Do poprawki, latające samoloty stały się już rzeczywistością ponad 100 lat temu.

   A sam pomysł jak dla mnie niezbyt sensowny, tak jak pisałem latające samoloty i jeżdżące samochody mamy od dawna, nie wiem po co to łączyć.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    maja jeszcze rok inaczej moje dziecinstwo legnie w gruzach
    http://ocdn.eu/images/pulscms/Y2I7MDQsMjMsMCw0MWEsMjRmOzA2LDMyMCwxYzI_/f544d074b2957288f04ce2b43bc11515.jpg
    • avatar
     vegasnight9
     1
     Jedno jest pewne. Ja tego nie doczekam :)
     • avatar
      MarTum
      1
      Jak na to zrobić prawo jazdy ?
      • avatar
       Author
       0
       Czyli teraz głupota ma realne szanse, że będzie umieć fruwać do słońca...
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Hey doctor the delorian can fly now ?
        Yes there we re going is no route's anymore
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Slabo to wyglada, no ale od czegos trzeba zaczac. Najpierw pokraczne samochody, a pozniej beda dazyc do wygladu typowych samochodow i jakis mini silnikow odrzutowych nowej generacji, co pozwoli zachowac wyglad typowego samochodu.

         Teraz to brzmi jak sci-fi, ale tak samo brzmialy komorki czy tablety w latach 80, nie mowiac juz o smartphonach. ;p
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Błąd w temacie. Latające samochody już były. Zamiast szukać sensacji wystarczy zainteresować się historią lotnictwa. Szukać u wujaszka gugielka pod hasłem aerocar. Z sześciu zbudowanych w stanie lotnym jest już tylko jeden.

          • avatar
           FaraonM
           0
           Więcej wypadków lotniczych :P Jednak jazda przyziemnym pojazdem stanie się w tedy bezpieczniejsza :)
           • avatar
            Dips82
            0
            Nasz rząd już rozpisuje na pewno przetarg na ich zakup. Głupota musi latać.
            Dziwne jedynie że te fotele w sejmie postawili, wygodniejsze były by dla nich grzędy ....
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Czy tylko ja przeczytałem dzięki tuskowi?
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Że co? Latające samoloty dzięki Tuskowi.... :) Toż to cuda się dzieją za tej platformy hehe