Bezpieczeństwo

Serwis Lavabit wykorzystany przez Snowdena zamknięty na skutek nacisków władz USA

przeczytasz w 2 min.

Właściciel serwisu e-mail Lavabit poinformował o jego zamknięciu. Najprawdopodobniej stało się tak po naciskach władz USA.

lavabit serwis poczta e-mail kryptografia bezpieczeństwo szyfrowanie zamknięty prism edward snowden

Po wybuchu afery PRISM, rozpoczął się bum na usługi gwarantujące zwiększony poziom prywatności i bezpieczeństwa użytkownikom. Osoby ceniące sobie prywatność najczęściej wybierały usługi oferujące wysoki poziom bezpieczeństwa, jak chociażby dostawca poczty elektronicznej Lavabit, z której miał korzystać także Edward Snowden. Jak się jednak okazuje, usługa została zamknięta przez właściciela na skutek nacisków władz USA.

W ostatnim czasie afera PRISM odcisnęła swoje piętno nie tylko na amerykańskich służbach i współpracujących z nimi firmami jak Microsoft, Google, Apple, AOL i innymi, ale także spowodowała, że wiele firm oferujących usługi IT – głównie związane z technologiami chmury ze Stanów Zjednoczonych poniosło ogromne straty finansowe, z uwagi na masową migrację wielu użytkowników do innych usług.

Nie jest tajemnicą, że usługi, które mogą zwiększyć poziom bezpieczeństwa i prywatności użytkowników z pewnością nie należą do najlepiej postrzeganych przez władze i chociażby amerykańskie agencje bezpieczeństwa. Boleśnie przekonał się o tym właściciel znanego serwisu oferującego dostęp do poczty e-mail - Lavabit. W ramach usługi użytkownicy mogli korzystać z zaawansowanych metod szyfrowania, a dokładnie kryptografii asymetrycznej.

Jak się okazuje, z usług Lavabit miał korzystać także ścigany przez władze Stanów Zjednoczonych, Edward Snowden, który był sprawcą wycieku informacji o tajnym szpiegowskim projekcie PRISM. Niewykluczone, że właśnie przez Snowdena, twórca serwisu ma teraz problemy, otóż wystosował on w internecie krótkie oświadczenie i zawiesił działalność swojego serwisu.

W oświadczeniu czytamy, że został on zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż inaczej groziłaby mu odpowiedzialność za rzekome zbrodnie przeciwko narodowi amerykańskiemu. Dlatego jedynym sensowym wyjściem było spisanie na straty, dziesięciu ciężkich lat pracy nad serwisem poczty e-mail. Jak sam zapewnia, chciałby podzielić się z opinią publiczną wydarzeniami, które skłoniły go do tej decyzji, ale zgodnie z prawem, nie może tego zrobić, gdyż Kongres Stanów Zjednoczonych przeforsował ustawę, która zabrania mu i innym osobom w podobnym położeniu zdradzać, jakichkolwiek informacji.

lavabit serwis e-mail zamknięcie

Jak informuje, prosił dwukrotnie władze, o zgodę, aby podzielić się ze swoimi użytkownikami powodami tej decyzji i opisać im co zaszło w ciągu ostatnich sześciu tygodni. Niestety za każdym razem dostawał odmowę. Ladar Levison – twórca Lavabit zapewnia jednak, że przygotował już odpowiednie dokumenty i będzie walczył o swoje prawa, które gwarantuje mu Konstytucja USA w sądzie, jeżeli powiedzie mu się, serwis wróci do sieci.

Na końcu oświadczenia, można znaleźć również bardzo ciekawe słowa, otóż Ladar Levision powiedział, że ostatnie wydarzenia udzieliły mu jednej bardzo ważnej lekcji, po której odradza wszystkim, dla których ważne są prywatność i bezpieczeństwo, aby nie powierzali swoich danych firmom fizycznie związanym ze Stanami Zjednoczonymi.

Cała sprawa wygląda znajomo, otóż po 11 września 2001 roku w USA wprowadzono nowe ustawy i procedury mające na celu walkę z terroryzmem, na ich mocy władze USA mogą nakładać klauzulę tajności na wiele spraw, stąd nie dziwi zachowanie właściciela serwisu, który stwierdził, że prawo zabrania mu ujawnienia informacji. Podobnie o swojej współpracy z NSA informowały firmy Microsoft czy Google, które mimo potwierdzenia przez szefa agencji wywiadowczych ich współpracy, szły w zaparte, twierdząc, że o programie PRISM nawet nie słyszały.

Trudno zgadywać, jakie były przyczyny zamknięcia serwisu, być może władze USA uznały, że stosowanie metod kryptograficznych uniemożliwia im prowadzenie walki z terroryzmem i szpiegowaniem wrogów USA jak np. Edwarda Snowdena. Być może z uwagi, że on sam korzystał z tego serwisu, właściciela Lavabit podejrzewano o współudział lub pomoc w szpiegostwie? Tego, przynajmniej na razie, ale i być może nigdy się nie dowiemy.

Źródło: Lavabit, SlashGear, Niebiezpiecznik, Dziennik Internautów, transitionblog (foto)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Amshel
  26
  that's the golden American Dream... masakra!
  • avatar
   Konto usunięte
   26
   Kazano zamknąć mu serwis i jeszcze nie może powiedzieć dlaczego! Stalinizm, Obamizm?
   • avatar
    yendrek
    7
    USA osiągnęły nirvanę moralności Kalego - oni terroryzować nas, oni źli; my terroryzować ich, my dobrzy.
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     Edwarda Snowden, następny wykreowany przestępca jak Osama bin laden, tylko po to żeby mieć usprawiedliwienie. Po prostu perfekcja.
     • avatar
      StartX_pl
      5
      Śmierć USA
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Ale jaja. Rząd, który łamie prawa obywateli w kwestii prywatności zamyka serwis zarzucając mu, że oferuje za dużą prywatność, a jednocześnie na dobre funkcjonuje masa ustaw chroniąca prywatność. Aż chce się powiedzieć to fajne słowo na Z ... zaj....te!
       • avatar
        michael85
        2
        Dziś to nie Rosja piętnująca zboczeńców i zamykająca złodziei typu Chodorkovsky jest krajem totalitarnym, a USA gdzie mafia bankierów przejęła władzę w kraju. Okrada obywateli, narzuca im barbarzyńskie prawa i niszczy to co przez kilkaset lat budowano w takim trudzie. USA Izrael to najwięksi terroryści na świecie. AlKaida to ich wymysł to wirtualny wróg którego może nawet sami finansują. Dzięki temu mają władzę i sankcjonują w oczach społeczeństwa każde ograniczenie prywatności.
        • avatar
         Antiax
         1
         "(...)Edaward (...) - poprawcie, taka mała literówka ;)
         • avatar
          Spojler
          1
          Ta siłą nam fundują "American Freedom"...
          Bujajcie się!
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Nie chcieli białego to mają lewaka, małżeństwa pedałów i inwigilację.
           • avatar
            xfire25
            -1
            Przestępczość cybernetyczna w formie manifestacji skierowanych przeciwko władzy i stronie rządzącej ma swoje dobre strony.Jednak czym innym jest wytykanie błędów organizacjom sprawującym władze , "piracenie" plików czy wreszcie chęć uzyskania PRYWATNOŚCI w internecie,a czym innym są strony z filmami z seksem nieletnich czy tajne dane rządowe, które są łatwe do zdobycia przez hakerów . Oczywiście zawodzi wymiana danych bo gdyby ważne pliki trzymać jedynie na pamięci przenośnej to hakerzy mieliby trudniej.
            • avatar
             Konto usunięte
             -12
             Nie wiem kto może w ogóle popierać Snowdena. Chyba zwolennicy demokracji wydaniu rosyjskim, chińskim, północnokoreańskim, czy islamskich radykałów. O ile jego chęć podzielania się ze światem wiedzą o tym że serwisy nie są bezpieczne - o czym wie chyba każdy średnio zorientowany użytkownik komputera - można mu wybaczyć i zrozumieć, tyle ujawnianie tajnych danych USA z zakresu bezpieczeństwa jest idiotyzmem do kwadratu. I co może kolega teraz myśli że Mateczka Rosyja to jest lepsza?

             Dla mnie postąpił jak tępy dzieciak który doniósł do sądu że stary go zbił za to że bluźnił, a teraz dla jego dobra sąd skierował go do rodziny zastępczej która go leje z zasady od rana.

             Każdy średnio rozgarnięty obywatel który choć trochę interesuje się geografią polityczną wie, że mniejszym złem jest amerykański imperializm niż rosyjski niemiecki, chiński czy islamski...bo o ile ze strony ameryki można się spodziewać nowych podatków i żyłowania finansowego ewentualnie jakiejś interwencji zbrojnej w państwie o dyskusyjnej moralności o tyle ze strony pozostałych na 99% można się spodziewać kolejnej wojny światowej i wyrzynania ludności w pień - czego uczy znienawidzona przez was historia, której nie znacie i nie możecie wyciągnąć wniosków.

             Jeśli więc Snowden woli wolność w stylu rosyjskim niż amerykańskim to gratuluje mu jego nowych "kolegów" z GRU i FSB - wycisną go jak cytrynę.
             • avatar
              Kiciulek
              0
              W USA rząd, wojsko itp. jednostki mogą wszystko