Projektory

LG Minibeam - powrót miniprojektorów LG LED do sklepów

przeczytasz w 4 min.

LG postanowiło powrócić w Polsce do sprzedaży projektorów LG Minibeam. Te niewielkie urządzenia z technologią LED + DLP potrafią całkiem sporo.

W branży projektorów mamy kilka uznanych marek, czy jednak wiedzieliście, że również LG ma tutaj dużo do powiedzenia. Firma postanowiła na poważnie wkroczyć, a w zasadzie powrócić po długiej przerwie, na nasz rynek z LG Minibeam, serią projektorów, które wyróżniają się trwałością, niewielkimi rozmiarami i dość przyzwoitą relacją parametrów do ceny.

By odpowiednio nas zachęcić do LG Minibeam, producent zorganizował kameralną prezentację, w trudnych dla projektora (choć ze względu na ciemności, też komfortowych), warunkach jakie panowały w piwnicach Pałacu Prymasowskiego. Demonstracyjne obrazy wyświetlane były nie tylko na ekranach, ale również na ceglanym murze, który idealnym tłem nie jest.

LG PW700

Miniprojektory - wielkie dni jeszcze przed nimi

LG i technologia LED

Technologia LED jak dobrze wiemy oznacza wysoką trwałość źródła światła, która w przypadku LG Minibeam oznacza około 30 tysięcy godzin. Pamiętajmy - nie oznacza to, że po upływie tego czasu projektor nam przestanie świecić. Będzie działał dalej, tylko przy pogorszonych już parametrach.

Istotną cechą w serii LG Minibeam, jest minimalna liczba ruchomych komponentów. Zastosowanie LEDów RGB pozwoliło usunąć z wnętrza projektora koło filtrów, choć nadal stosowany jest panel DMD, czyli mamy do czynienia z technologią DLP. Projektory LG Minibeam mogą pracować w dowolnej pozycji, jeśli zechcemy wyświetlać obraz na suficie, nic nie stoi na przeszkodzie.

LG Minibeam kolory

Konsekwencją technologii wyświetlania jest także bardzo dobre w tej klasie sprzętu odwzorowanie barw. Tworzenie odpowiedniego obrazu wspomagane jest przez mechanizm Triple XD Engine.

Mało optycznych elementów, które modyfikują drogę światła pozwoliło osiągnąć…

…małe rozmiary urządzeń

Istotnie projektory LG Minibeam są niewielkie. Największe modele, które mają jasność ponad 1000 lumenów można zaliczyć do grupy miniprojektorów. Czyli większych od pikoprojektorów, ale mniejszych niż przeciętny projektor.

Różnice tkwią nie tyle w rozmiarach co wadze - 1,9 kg w przypadku PF1000U czy 1,5 kg w PF1500G to już sporo. Niemniej w przypadku PH300 i PH 500, które ważą około 400-650 gramów można już pokusić się o przypisanie ich do kategorii dużych pikoprojektorów.

LG Minibeam PH300

Pikoprojektorom często zarzuca się niedostateczną jasność. LG Minibeam to już inna klasa sprzętu - szczególnie najwyższe modele. PW1500G ma rozdzielczość HD i jasność 1500 lumenów. Do prezentacji w jasnym pomieszczeniu to nie wystarczy, ale do oglądania filmów czy meczy w mniej wymagających warunkach nada się w sam raz. Oczywiście HD nie zawsze zadowoli, jest więc i model Full HD o symbolu PF1500G.

LG Minibeam PF1500G

Zwykle liczba oznacza jasność w lumenach, ale tym razem mamy wyjątek, jest to „tylko” 1400 lumenów. Ten projektor jest także jedynym, który ma obiektyw z zoomem. Pozostałe mają stałą ogniskową, co oznacza, że rozmiar ekranu da się zmienić jedynie poprzez zmianę odległości ekran-projektor (odległość rzutowania).

Przy niewielkich rozmiarach szczególną uwagę zwraca PF1000U. Ma rozdzielczość Full HD i jasność 1000 lumenów. Jednak nie to jest najważniejsze, a technologia ultrakrótkiego rzutu. Już przy odległości niewiele ponad pół metra pomiędzy lustrem projektora a ekranem, można uzyskać obraz o przekątnej 80 cali.  

LG Minibeam PF1000U

Ten projektor działa w konfiguracji odwrotnej, czyli świeci w przeciwnym niż ekran kierunku, a światło odbija się od odpowiednio wyprofilowanego lustra.

LG Minibeam nano - dla każdego coś dobrego

Dziś LG Minibeam to 7 różnych projektorów przeznaczonych do wyświetlania obrazu o sugerowanej przekątnej do 100-120 cali. Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim modelom, począwszy od najmniejszych LG Minibeam nano.

LG Minibeam PH300 widok przód

LG Minibeam PH300 widok tył
LG Minibeam PH300

Są to dwa wspomniane projektory PH300 i PH550 o rozdzielczości HD. Ich jasność to odpowiednio 300 i 550 lumenów. Niewiele, ale w solidnie zaciemnionym pomieszczeniu całkiem wystarczająco. Te projektory są bardzo małe, ważą około pół kilograma, wyposażono je w akumulatory (wydajność 2,5 godziny).

LG Minibeam PH550 widok przód

LG Minibeam PH550 widok tył
LG Minibeam PH550

Z większym z projektorów - PH550, można sparować zewnętrzne głośniki Bluetooth, gdy wbudowane nas nie zadowolą, a także przesłać do niego obraz bezprzewodowo.

LG Minibeam - jasne przenośne projektory HD

Jasny to pojęcie względne, ale w przypadku PW1500G, można z całą pewnością tak powiedzieć. Projektor, który waży niecałe 1,2 kilograma, ma jasność 1500 lumenów i klasyczny dla projektora wygląd obudowy.

LG Minibeam PW1500G

Dwa mniejsze PA1000 i PW700, mają odpowiednio 1000 i 700 lumenów jasności. Oba wyposażono we wsparcie Intel WiDi, a PW700 dodatkowo w obsługę przesyłu dźwięku przez Bluetooth.

LG Minibeam PW700 widok przód

LG Minibeam PW700 widok tył

LG Minibeam PW700

Specyfikacja sugeruje, że PA1000, choć jaśniejszy od PW700, będzie sporo cichszym urządzeniem. To zapewne korzyść jaka płynie ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię. PA1000 to jak donosi LG pierwszy projektor na rynku o jasności 1000 lumenów, który wymaga mniej niż 100W (dokładnie 80W). Projektor zwraca uwagę eleganckim wyglądem.

LG Minibeam PA1000 widok przód

LG Minibeam PA1000 widok tył
LG Minibeam PA1000

LG Minibeam w rozdzielczości Full HD - z bliska i daleka

Dwa projektory LG Minibeam, PF1000U i PF1500G mają panele o rozdzielczości FullHD, najlepiej dziś nadającej się do przenośnego lub niezbyt wymagającego przestrzennie, kina domowego. Oba głośniki można połączyć bezprzewodowo ze źródłem obrazu i przesłać dźwięk bezprzewodowo na głośniki.

LG Minibeam PF1000U widok przód

LG Minibeam PF1000U widok tył
LG Minibeam PF1000U

Jest tu także sporo złącz, w tym 2xHDMI, a model PF1000U ma dodatkowo wbudowany tuner telewizji cyfrowej.

Różnica tkwi w odległości rzutowania. PF1000U wyświetla obraz z niewielkiej odległości (ultrakrótki rzut) i sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Drugi z projektorów PF1500G zapewnia standardową odległość rzutowania. Ale gdy wystarczy nam 40” przekątnej to wystarczy również 120 centymetrów odległości od ekranu.

LG Minibeam PF1500G widok przód

LG Minibeam PF1500G widok tył
LG Minibeam PF1500G

A ile to kosztuje?

Projektory LG Minibeam mieszczą się w przedziale cenowym od 1599 do 5499 złotych. Owszem można w tym przedziale znaleźć atrakcyjniejsze cenowo pozycje, lecz należy zważyć uwagę na rozmiary urządzeń LG, a także zastosowaną technologię LED. Wtedy już inaczej spojrzymy się na zakres cenowy.

Ceny są następujące:

 • LG Minibeam Nano PH300 – 1599zł
 • LG Minibeam Nano PH550 – 1999zł
 • LG Minibeam PW700 – 2399zł
 • LG Minibeam PA1000 – 2699zł
 • LG Minibeam PF1000U – 5499zł
 • LG Minibeam PW1500G – 2999zł
 • LG Minibeam PF1500G – 4399zł

Istotna w przypadku każdego projektora, nie tylko LG Minibeam, jest także dużo lepsza cena za cal przekątnej obrazu. LG chwali się na przykład instalacją w hotelu Best Western w Paryżu, w którym zamiast znacznie droższych telewizorów 80” zastosowano opisane powyżej PF1000U.  

Podsumowując - projektory LG wracają, stawiają na mobilność i trwałość

Projektory wróciły do Polski i są ponownie dostępne w oficjalnej sprzedaży. To dobrze, bo nie powinno u nas brakować produktów firmy, która szczyci się mianem najpopularniejszego dostawcy projektorów LED od 8 lat.

LG Minibeam

Jak w skrócie można opisać projektory LG Minibeam, nie odwołując się jeszcze do oceny jakościowej bo na tę za wcześnie? To propozycja dla osób, które chcą posiłkować się technologią projektorów nie tylko w domu, ale w każdej możliwej sytuacji, a przy tym oczekują niezbyt dużych rozmiarów instalacji (pomijając kwestię przekątnej ekranu) i nie chcą przejmować się dodatkowymi kosztami eksploatacji.

Pod tym linkiem znajdziecie tabelę z parametrami wszystkich opisywanych modeli.

Źródło: LG, inf.własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  0
  Mam PW700 i jest doskonały gdy trzeba jechać na prezentację. W połączeniu z iPadem lub po prostu z filmami na pendrive - super. Mam jedynie zastrzeżenia do bezprzewodowego przesyłania obrazu, bo wifi niby jest ale to przesyłąnie coś nie działa...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To już kolejny raz, kiedy LG mnie zaskakuje. Ja skusiłem się na ten: (http://wisebears.pl/okazja/projektor-lg-minibeam-pf1000u-3628pln/) obraz o przekątnej 100 cali przy tak małej odległości od ściany - rewelacja, nadaje się do małych pomieszczeń. W mojej firmie się sprawdza. Obraz wyświetlany nie jest za jasny - spokojnie można oglądać filmy. Jakość dźwięku też jest ok, jedyne co może wpływać na niekorzyść, to to, że trochę głośno pracuje. Ja kupiłem w niezłej promocji, taniej o tysiaka Więc jestem tym bardziej zadowolony. Polecam.