Ciekawostki

Li-Fi: bezprzewodowa komunikacja dzięki diodom LED

przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu opracowali nową metodę bezprzewodowego przesyłu danych. Technologia nosi nazwę Li-Fi. Standard ten może w przyszłości zastąpić rozpowszechniony i niezwykle przeciążony standard Wi-Fi, lecz tylko w pewnej części.

Standard Wi-Fi do przesyłu danych wykorzystuje fale radiowe, natomiast nowo powstała technologia zamiast fal radiowych wykorzystuje fale świetlne, które są generowane przez specjalny nadajnik wykonany z białych diod LED. Każda z nich odpowiada za oddzielny kanał komunikacji "Visible light communication". Naukowcom w warunkach laboratoryjnych udało się w ten sposób uzyskać przesył danych z prędkością 500 MB/s.

Działanie technologii wykorzystuje przekazywanie sygnałów świetlnych, wywoływanych przez odpowiednio sprzężone miganie diod LED. Co ciekawe migoczące w ten sposób LED'y są niezauważalne dla ludzkiego oka - gdyż nie dostrzega ono chwili w której dioda gaśnie.

białe diody led


Możliwe jest również połączenie diod LED o różnych kolorach t.j czerwonych czy niebieskich - jednak większość z pracujących nad takimi połączaniami grup badawczych notowała słabe prędkości transferu. Technologia ma w pewnym stopniu pozwolić na "odciążenie" zatłoczonej a zarazem borykającą się z problemem zmniejszającej się ilości wolnych pasm częstotliwości sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Li-Fi jednak nie będzie stosowane powszechnie, trafi głównie do zastosowań profesjonalnych i miejsc w których wykorzystanie Wi-Fi będzie utrudnione czy wręcz niemożliwe. 
 

jeden z twórców standardu li-fi
 

Według wstępnych założeń Li-Fi może być wykorzystywane w miejscach takich jak samoloty, szpitale, gdzie urządzenia są wrażliwe na działanie fal radiowych, dodatkowo sprawdzi się to także pod wodą. Według naukowców Li-Fi nie stanie się alternatywą dla Wi-Fi, gdyż jego działanie może okazać się szkodliwe dla zdrowia ludzi. Jednak nie wykluczają, iż w przyszłości może się to zmieni. Według ich analiz technologia będzie wdrażana już w 2012 roku i początkowo będzie oferowała prędkości transferu rzędu 100 MB/s.
 

kolorowe diody led


Więcej o sieciach bezprzewodowych:

Źródło: NordicHardware

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jewgienij
  0
  Ale to juz bylo.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Dlaczego LED ma byc szkodliwy dla zdrowia???
   • avatar
    robgrab
    0
    Znowu IRDA? Tylko teraz w paśmie widzialnym, co by dyskoteki urządzać.
    • avatar
     Dideq
     0
     Może się czepiam ale czy na pewno 500 MB/s? To daje 4 Gb/s
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ale lipa, przez ściany komunikacja urządzeń z Li-Fi pewnie będzie nie możliwa.
      • avatar
       shamoth
       0
       Panie Józku, pan przestawi tą krowę bo zasięg Li-Fi tracę...

       Jak tak na to patrzę to wyobraźnia garściami czerpie obrazy z pierwszych filmów SF, dobrze że podkreślili iż zastosowanie będzie dla specyficznych warunków.
       Tylko co jak w samolocie będziemy chcieli się zdrzemnąć a sąsiad będzie pykał w SC i ten cholerny kandelabr nie będzie dawał spać... no i należy się spodziewać że nasze słoneczko będzie nagminnie hackować urządzenia w tym standardzie ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Moj pilot od TV tez ma Li-Fi na diodzie :d
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Pomysł bardzo stary (około 40 letni) i mało funkcjonalny. Wszystko pięknie ładnie, cacy ale ........ komunikacja musi się przecież odbywać w obydwu kierunkach, a to oznacza że laptop będzie świecił jak Las Vegas w nocy.
         • avatar
          KamilSTI
          0
          To co wifi już nie ogarnia czy po prostu się im nudzi ?
          • avatar
           wildthink
           0
           Nic nie napisano o odległościach między nadajnikiem a odbiornikiem. A będą one raczej niewielkie. Jak będzie kilka metrów w jasnym pomieszczeniu to będzie dobrze. Jeszcze ustawianie się, żeby urządzenia się "widziały". To się nie sprawdzi.