• benchmark.pl
 • Foto
 • Fotografowanie smartfonem w RAW to mało - Lightroom Mobile z funkcją HDR RAW
Foto

Fotografowanie smartfonem w RAW to mało - Lightroom Mobile z funkcją HDR RAW

przeczytasz w 2 min.

Narzędzie HDR RAW dostępne jest w Lightroom dla iOS i Android, póki co na dość ograniczonej liczbie urządzeń.

Adobe Lightroom Mobile to aplikacja, która wyewoluowała z prostego narzędzia do zaawansowanej mobilnej aplikacji, pozwalającej też wykonywać zdjęcia. W mobilnym Lightroomie mamy dostępną funkcję aparatu, która zależnie od możliwości smartfona pozwala na pracę w trybie Auto, Profesjonalnym (z regulacją ustawień ekspozycji), a po najnowszej aktualizacji w trybie Profesjonalnym z funkcją HDR. Właśnie ten ostatni tryb może być funkcją, która przekona do Lightrooma wielu mobilnych fotografów.

Lightroom moduł aparatu

Kto może skorzystać z funkcji fotografowania w HDR

Tak naprawdę jest to funkcja, którą oferuje wiele natywnych aplikacji aparatu. Jednak w przypadku Lightroom Mobile, przynajmniej na początku, liczba uprawnionych urządzeń jest ograniczona. Zgodnie z informacjami producenta, można jej użyć na:

 • iPhone 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, iPhone SE oraz iPad Pro 9.7
 • Samsung S7, S7 Edge, Google Pixel i Pixel XL

Ograniczenie wynika z zapotrzebowania na moc obliczeniową, ale nie ulega wątpliwości, że to nie jedyne tak wydajne smartfony na rynku i Adobe powinien niedługo rozszerzyć listę.

Co to jest HDR? - przypomnijmy sobie jeszcze raz

HDR to skrót od High Dynamic Range (pol. szeroki zakres dynamiczny), co oznacza, że na zdjęciu możemy prawidłowo uchwycić obiekty o bardzo różnej jasności, od tych ciemnych do tych bardzo jasnych. Nazwa jest trochę myląca, bo nie chodzi tu tylko o sam zakres - od ciemnych do jasnych, ale też rozpiętość tonalną, która w HDR oznacza bardzo dużą liczbę odcieni danego koloru.

Prawda jest taka, że do wyświetlenia prawidłowo obrazu HDR potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Smartfony na razie nie atakują nas ekranami HDR, to na razie domena telewizorów, o czym często wspominamy. Lecz dzięki rejestracji w HDR możemy czytelniej pokazać zwykle prześwietlone lub niedoświetlone partie obrazu, także za pomocą standardowego zakresu kolorów jakie wyświetla ekran smartfona czy jakiegokolwiek innego urządzenia.

HDR w Adobe Lightroom Mobile

Tryb HDR dostępny jest w wersji aplikacji 2.7 dla iOS oraz 2.3 dla Androida.

Funkcja HDR jest dostępna w narzędziu aparatu obok dotykowego przycisku migawki na rozwijanej liście trybów pracy. Działanie polega na wykonaniu 3 zdjęć w formacie DNG, z różną ekspozycją - wedle oceny oprogramowania, które potem są składane i łączone.

Wynikiem jest 16-bitowy plik DNG (nawet jeśli nie przydatny w smartfonie, to np. na komputerze), który łączy zalety formatu DNG (możliwość wygodnej edycji parametrów ekspozycji, modyfikacji kolorów, redukcji szumów i wyostrzania) oraz HDR, czyli bardzo dużej liczby odcieni barw (w tym przypadku 16-bit dla każdej składowej koloru).

W czym to jest lepsze od HDR-a z natywnej aplikacji aparatu

W większości smartfonów tryb HDR działa na pozór podobnie jak tryb HDR w mobilnym Lightroomie, ale pozwala na dużo mniejszą elastyczność w doborze prawidłowej ekspozycji wszystkich motywów na zdjęciu. W Lightroom możemy dostosować dokładnie naświetlenie każdego fragmentu obrazu, a w natywnej aplikacji HDR działa na ogół automatycznie. Często myli się w ocenie ekspozycji, a poprawa nie jest tak istotna jak byśmy oczekiwali. Poza tym zapisane tak zdjęcia to zwykłe pliki JPEG.

Niektóre aplikacje foto w smartfonach pozwalają na korektę ekspozycji w trybie HDR i lepsze dopasowanie jasności - o czym warto pamiętać, ale to nadal tylko namiastka tego co można osiągnąć z pomocą fotografowania w formacie DNG.

HDR wynik złożenia zdjęć DNG
Wynik złożenia zdjęć w Lightroom Mobile, osiągnąć coś takiego w trybie HDR w aplikacji aparatu nie zawsze się uda

Inne nowe funkcje mobilnego Lightrooma

W systemie iOS pojawiła się opcja eksportowania plików w oryginalnym formacie zapisu. Może to być plik DNG zarejestrowany wbudowanym aparatem, ale też oryginalne pliki zaimportowanie z komputera lub chmury Lightroom. Dodatkowe gesty ułatwią szybkie klasyfikowanie i ocenianie przeglądanych zdjęć.

Pojawił się też widget, który zoptymalizowano dla funkcji Force Touch, a dzięki opcji blokowania usypiania smartfona, można trzymać uruchomiony program tak długo jak chcemy.

Użytkownicy Androidowi (ci, którzy są zarejestrowani w chmurze CC) dostali narzędzia radialnego i liniowego zaznaczania. Oprócz tego, wszystkie wersje mobilnego Lightrooma powinny działać wydajniej niż dotychczas.

Lightroom Mobile nowości

Źródło: Adobe Blogs

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JusTQL
  1
  HDR dostępne, ale tylko dla 4 modeli telefonów...
  • avatar
   Leesiuu
   1
   A gdzie opcja w ankiecie "Mam włączony na tryb automatyczny" ?
   • avatar
    eltra
    0
    Mam s7 i faktycznie zdazalo mu sie walnac babola zrenderowal zdjecie np do polowy z hdr a reszta zostala trafiona zbyt jasna tak ze myli sie czasem ale obskofzylem corki chrzciny zrobione z 1000 zdjec z czego 2 nie wyszly da sie zyc :P
    • avatar
     jacoool
     0
     Chyba nie kumam, RAW to surowy zrzut z matrycy, gdzie tu miejsce na "manipulacje" informacją, jaką ma być w założeniu format RAW?

     No dobra nie ogarniam marketingu, ok.
     • avatar
      mosiek312
      0
      Na mój model smartfona też nie ma tej appki. Ale to nic, bo używam lightroomu na komputerze. Próbowałem sam go ogarnąć, ale średnio mi szło, więc zrobiłem szkolenie online na eduweb.pl i teraz zdjęcia wyglądają o wiele lepiej. Z profesjonalnych programów warto robić szkolenia, bo samodzielne odkrywanie tych wszystkich funkcji zajmuje o wiele więcej czasu.