Systemy operacyjne

Linux 5.0 już jest - co nowego?

przeczytasz w 1 min.

Linus Torvalds poinformował o oficjalnym wydaniu stabilnej wersji Linux 5.0. Podsumujmy najważniejsze nowości i zmiany.

Linux 5.0 oficjalnie zadebiutował. Wbrew temu, co sugerowałaby numeracja, ta nowa stabilna wersja kernela nie jest pod żadnym względem rewolucyjna. Nie oznacza to jednak, że ta premiera nie ma większego znaczenia, bo tak też nie jest.

Co do nazewnictwa, oddajmy głos Linusowi Torvaldsowi: „ogólnie zmiany w całym wydaniu 5.0 są znacznie większe, ale chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie robimy wersji opartych na funkcjonalności, a 5.0 oznacza tylko tyle, że numeracja 4.x była już tak obszerna, że skończyły mi się palce u rąk i nóg”. A teraz do rzeczy… 

Kernel Linux 5.0 wydany w stabilnej wersji

Linus Torvalds podkreśla, że nowy kernel został zoptymalizowany pod kątem tych mniej wydajnych, a bardziej energooszczędnych maszyn. Zatem co nowego w Linux 5.0? Ano między innymi obsługa (rozwijanego przez Google) szyfrowania Adiantum, pliku wymiany w systemie Btrfs, funkcji GRO (Generic Receive Offload) w UDP i kontrolera cpuset w cgroupv2.

Kolejne zmiany wprowadzone w kernelu mają poprawiać zarządzanie energią w urządzeniach z układami ARM w systemie big.LITTLE, zarządzanie pamięcią, wirtualizację i bezpieczeństwo.

Linux 5.0 to także „dobra zmiana” dla graczy. Miłośnicy elektronicznej rozrywki (a przynajmniej ci, którzy stoją po stronie Radeonów) bez wątpienia docenią bowiem pełną obsługę technologii AMD FreeSync (w otwartym sterowniku AMDGPU), która sprawia, że obraz na ekranie zawsze (o ile to możliwe) prezentuje się bardzo płynnie.

Źródło: phoronix, Fossbytes

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adiqq
  7
  Kernel 5.0
  • avatar
   NomadDemon
   1
   Mimo ze nie mam radeona, to czekalem na freesync w linuxie, nastepna karta to pewnie bedzie radeon.

   Podobno tez Intel ma wspierac freesync