Systemy operacyjne

Linux 5.4 obsługuje exFAT! Co jeszcze wprowadza ta nowa wersja?

przeczytasz w 1 min.

Linux 5.4 staje się faktem. To jedna z najważniejszych i ostatnia w tym roku duża aktualizacja linuksowego jądra, jak ogłosił Linus Tornvalds.

Ostatnia duża aktualizacja w tym roku oficjalnie zadebiutowała. Jądro Linux 5.4 przynosi ze sobą kilka istotnych nowości, które docenić mamy niezależnie od tego, czy jesteśmy zwykłymi użytkownikami, czy też producentami. Są tutaj między innymi nowe sterowniki i są poprawki dotyczące sieci, ale przede wszystkim… 

Linux 5.4 dodaje obsługę systemu plików exFAT

Microsoft kocha Linux, a Linux najwyraźniej kocha Microsoft. Kolejny dowód na to otrzymujemy w najnowszej wersji linuksowego jądra – oficjalnie dodana została obsługa systemu plików exFAT. Odpowiada za niego właśnie gigant z Redmond, który w ten sposób poradził sobie z limitem 4 GB dla przesyłania plików (z jakim mieliśmy do czynienia w systemie FAT32) i uprościł strukturę względem NTFS.

Microsoft zdecydował się na uwolnienie systemu exFAT, więc nic nie stało na przeszkodzie, by wprowadzić jego natywną obsługę w Linuksie. To ważne, szczególnie że to rozwiązanie jest aktualnie uznawane za najlepsze w przypadku przenośnych nośników pamięci

Kernel Linux 5.4 to także zwiększone bezpieczeństwo

W oficjalnym wpisie dotyczącym nowej wersji jądra Linus Tornvalds wspomina również o kilku poprawkach dotyczących bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się Linux Kernel Lockdown, czyli dodatkowa warstwa ochronna, odpowiadająca za blokowanie dostępu do funkcji kernela poprzez oprogramowanie. Krótko mówiąc: nawet root nie zmodyfikuje jego kodu.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze obsługa kart AMD Radeon Navi 12 i 14 oraz układów Qualcomm Snapdragon 855, funkcja raportowania temperatury, z której skorzystają użytkownicy procesorów z rodziny AMD Ryzen 3000 oraz wsparcie dla Intel Icelake Thunderbolt. Wszyscy mają też odczuć wzrost wydajności kart graficznych.

Premiera Linux 5.4 już wkrótce w twojej ulubionej dystrybucji

Najnowszą wersję linuksowego jądra można uzyskać ręcznie, ale nie zalecamy tego zwykłym użytkownikom. W najbliższym czasie trafi on do wszystkich popularnych dystrybucji – wystarczy chwilę zaczekać.

Źródło: It’s FOSS, Phoronix, Linus Tornvalds, informacja własna

Warto zobaczyć również inne newsy o Linuksie:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szydas
  1
  Nie, no żeby root stracił dostęp do jajka własnego systemu? Toż to windowsy z tego się porobiły...
  • avatar
   xxx.514
   0
   Żeby tylko przekompilowali DXa na Linkusy i można było bez problemów uruchamiać windowsowe exe'ki i instalki gier z windowsa... Bo jak na razie gier z Vulcanem to jak na lekarstwo.