Oprogramowanie

Linux z obsługą KGPU czyli CUDA w kernelu

przeczytasz w 1 min.

Systemy Linuksowe z pewnością na nadmiar wsparcia ze strony deweloperów narzekać nie mogą, gdyż dodano obsługę KGPU czyli technologii CUDA bezpośrednio w jądrze systemu - o czym użytkownicy Windowsów mogą jeszcze pomarzyć.

O tym jak przydatne w zaawansowanych obliczeniach są układy GPU wykorzystujące technologie takie jak: AMD APP czy NVIDIA CUDA - chyba każdy doskonale wie. Jak się okazuje, takie technologie nie zawsze cieszą się pełnym wsparciem w alternatywnych systemach, takich jak Linux. Systemy wykorzystujące jądro Linuksa otrzymały wsparcie dla KGPU czyli CUDA bezpośrednio w kernelu.Linux w kwestii CUDA wyprzedził Windows

Do skomplikowanych obliczeń wymagających ogromnej mocy obliczeniowej lepiej jest wykorzystywać moc drzemiąca w procesorach graficznych GPU niż CPU. O ile technologia CUDA, była dotychczas promowana i silnie rozwijana w systemach Windows, to w przypadku Linuksa można powiedzieć, iż po prostu była... Otóż nie sposób było szukać zaawansowanych mechanizmów, czy też specjalistycznego oprogramowania wykorzystującego CUDA. Teraz jednak to się zmienia, gdyż stworzono specjalne środowisko programistyczne wykorzystujące wielopoziomowy, przygotowany dla systemu Linux język programowania C nazwanego KGPU.

Wspomniane środowisko programistyczne może być wykorzystywane do prowadzenia skomplikowanych symulacji i zaawansowanych obliczeń czy też do szyfrowania plików. W przypadku kodowania plików z użyciem algorytmu AES, gdy dane są większe niż 8 KB, karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 480 okazuje się kilkakrotnie szybsza od procesora Intel Core i7-930.

Warto dodać, iż technologia CUDA jest implementowana w kartach graficznych NVIDIA GeForce od serii 8000 oraz we wszystkich nowych kartach dedykowanych profesjonalistom.

Więcej o systemie Linux:


Źródło: Xtreme Systems

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  strzelec52
  0
  I takie newsy to ja lubie... bo sam jestem zwolennikiem Pingwinka :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To jeszcze nich mi ktoś powie jak ustawić wsparcie sprzętowe dla 1080p na youtube i włączyć akceleracje sprzętową w x.264 w Mint Linux? Bo to było jedynym powodem dla którego nie mam Linuxa na lapku.
   Nawet jak włączyłem akceleracje to filmu klatkowały a CPU chodził na 100%.

   Linux nie jest dla ludzi którzy cenią swój czas. Już wolałbym zapłacić te 50zł za Linuxa i mieć go dobrze skonfigurowanego niż nie płacić i marnować dzień na rzeczy które w Windows załatwiam w 5min.
   • avatar
    Irrlicht
    0
    Zapowiada się ciekawie. Jak będzie stabilne wsparcie dla CUDA w kernelu, to szybciej ludzie będą wkładać do softu kawałki przerzucające obliczenia na GPU. Miałbym motywację, żeby zrezygnować z integry :-)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "jednak teraz otrzymują wsparcie" "Teraz jednak się to zmienia" i jeszcze raz "Teraz jednak to się zmienia" za dużo tego.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Zawsze na temat linuksa pisze się że czegoś niby nie ma i się zmienia. A w linuxie od dawna jest obsługa CUDA, to już są lata.

      A to że głównie wykorzystywana przez obliczenia naukowe (np BOINC) a nie programy dla ogółu, to zupełnie inna kwestia. ;)

      I znając życie nic nie da to że będą w kernelu. Poza tym obawiam się o brak kompatybilności. CUDA ma co najmniej dwie biblioteki dla linuksa. Można ich używać obu, a jak to będzie w kernelu to pieron wie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       a nie mogli by po prostu dostarczyć samych bibliotek zewnętrznych skompilowanych pod cude?
       • avatar
        raffal81
        0
        Obsluga CUDA piekna rzecz ;))) docenilem to instalujac XBMC, na sprzecie 1,6 z karta graficzna G8400 i 512 mb RAM, wszystkie filmy w FULL HD smigaja az milo ;))))
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Używam od 5 lat openSUSE ale zastrzegam że na standardowej konfiguracji, tzn SB Live/ Audigy (na innym kompie), GF Nv, Intel itd żadnych "ekstrawaganckich" peryferii. Odtwarzanie filmów w FullHD nie stanowi problemu, praca, skanowanie i serfowanie, youtube tak samo, a dzięki wine gry również.
         Ciekawy news bo zastanawiałem się nad zmianą grafy, chciałem poeksperymentować z jakimś radeonem a tak znowu zostaje przy nV.