Gry

„Losowe skrzynki” mogą zostać zakazane (dzięki grze Battlefront II)

z dnia 22-11-2017
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Hazard - tak postrzega system (odpłatnych) skrzynek z losową zawartością belgijski Minister Sprawiedliwości i nie jest w tym osamotniony.

Gra Star Wars: Battlefront II, a właściwie wykorzystany w niej kontrowersyjny system mikropłatności, może być jednak czymś dobrym. Sprawa wywołała taki szum medialny, że już realnie mówi się o możliwości wprowadzenia zakazu stosowania takich rozwiązań.

Gracze i recenzenci byli wściekli na to, że standardowo wyceniona gra tak mocno opiera się na mikropłatnościach. Aby zdobyć wszystko, trzeba by nie odchodzić od komputera lub konsoli z uruchomionym Battlefrontem II przez wiele długich tygodni albo też zapłacić. Największe kontrowersje wzbudzało zaś to, że zawartość (kupowanych) skrzynek była losowa, więc płacący gracze mogli odchodzić sfrustrowani. 

Komisja ds. gier w Belgii wszczęła w ubiegłym tygodniu dochodzenie. Tamtejszy Minister Sprawiedliwości, Koen Geens, stawia sprawę jasno: „mieszanie pieniędzy i uzależnienia to hazard”, a „łączenie hazardu z grami, zwłaszcza w młodym wieku, nie jest bezpieczne dla zdrowia psychicznego”. Wreszcie zapowiada: „spróbujemy tego zakazać”

Nie należy spodziewać się eliminacji jako takich mikropłatności. W przypadku „losowych skrzynek” dochodzi jednak element „ryzyka”, a to już oznacza hazard. Jeżeli argumenty z Belgii zostaną wysłuchane, możliwe, że takie systemy zostaną zablokowane w całej Unii Europejskiej.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest między innymi francuski senator Jerome Durain. W swoim liście napisał, że o ile skrzynki w Overwatch to tylko „kosmetyka”, to już w przypadku Star Wars: Battlefront II następuje niepokojące przybliżenie się do schematu Pay2Win (zapłać, by wygrać). Pozostaje więc tylko czekać na rozwój sytuacji. Najpewniej niedługo, bo sprawie przyglądają się też chociażby Anglicy i Holendrzy.

Źródło: GameSpot, PC Gamer, Destructoid. Foto: EA

marketplace

Komentarze

23
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To fantastyczne wieści. Wreszcie można zauważyć wymierne efekty płynące z faktu zjednoczenia społeczności i wspólnymi siłami wypracowanego oporu. Ja najchętniej te skrzynki zepchnąłbym tam skąd wypełzły - do produkcji mobilnych.
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Kiedyś przez kilka lat pracowałem w kilku klubach hazardowych. Hazard to dość ciężkiej wagi Demon, sporo się naoglądałem ludzi spłukujących się do ostatniej nitki honoru jedynie po to by "dalej grać".

  Gracze gier video, to już sama w sobie grupa gdzie dość często dochodzi do emocjonalnego uzależnienia od wirtualnej rzeczywistości gier online, szczególnie u młodszych.
  Są dużym i za razem łatwym celem, muszą się pojawić odpowiednie regulacje prawne.
 • avatar
  Trzeba podziękować EA, ich chciwość i chęć wydojenia graczy z każdego grosza może defakto zmienić stan rzeczy i skończyć system który zarabiał dla nich miliardy $$$.

  Ciekawe komu jeszcze za to się dostanie? Valve z CSGO? Inne produkcje EA jak BF1 czy NFS Payback? Call od Duty? Hearthstone?

  Mogliście dodać w newsie wczorajszą wypowiedz Chris'a Lee, reprezentanta stanu Hawajów, którzy prosi żeby USA przepatrzyło jeszcze raz sprawę skrzynek. Ma już poparcie reprezentantów kilku innych stanów. Dla przypominania ich komisja na początku roku stwierdziła ze skrzynki nie są hazardem w żadnej formie.

  https://youtu.be/_akwfRuL4os

  PS.
  Mało się nie popłakałem ze śmiechu jak powiedział "It’s a trap!" podczas tej konferencji.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jakby faktycznie wprowadziliby zakaz, to okazałoby się, że EA zrobiło jednak coś dobrego dla branży gier. :) Niestety podejrzewam, że nawet jeśli wprowadzą zakaz, to da radę go ominąć zmieniając sposób w jaki realizuje się mikropłatności.
 • avatar
  Hmm ja bym się aż tak nie cieszył - wyeliminują skrzynki losowe to będą sprzedawać pakiety za normalną kasę. Skrzynia z epickimi kartami dla ciężkiego żołnierza 50 EURO :D
  Nie sądziłem że kiedyś to tak będzie wyglądać jeśli chodzi o elektroniczną rozgrywkę... a gram od lat 90 tych w gry...
  Zaloguj się
 • avatar
  Najlepsze jest to że EA ciągle płacze jak to mało pieniędzy zarabia na grach i jak im się ledwo opłaca.
  A to wszystko kiedy wydają 200 baniek na reklamę gry i Bóg wie ile na bonusy dla zarządu.
  Zaloguj się
 • avatar
  Pracuję za granicą i to ile ludzie potrafią wydać na zakłady bukmacherskie to woła o pomstę to nieba. W zeszły tydzień gostek wysłał mi zdjęcia ze swoich zakładów na krykieta = 200 000eur i wścigi konne 5 zakładów po 50 000eur każdy, w sumie wydał 450 000 eur. Szalenstwo...
  Zaloguj się
 • avatar
  O ile element losowy przy elementach występujących w trakcie zwykłej gry (np. obliczenie siły ciosu, czy zwykły loot) nie jest problemem, to w momencie gdy taki sam losowy element próbuje się zastosować do elementów kupowanych, zaczyna to mieć znamiona hazardu, bo przecież hazard to zakup szansy na wygraną.
  Cieszę się, że dobiorą się do tyłka producentom/wydawcom gier, bo przeginają pałkę coraz mocniej.
 • avatar
  Trzymam kciuki aby się udało :)

  Numer byłby niezły jak w EU by zakazali ale poza nią już nie :P
 • avatar
  BRAWO! oby to sie udalo! i cala to plage gier mobilnych tez musi Taki zakaz ogarnac! bo to jest dramat...
 • avatar
  Ciekawe czy paczki z piłkarzami w Fifie też zakażą. Ludzie potrafią na to wydać tysiące dolarów. EA zarabia na tym olbrzymie pieniądze.
  Zaloguj się
 • avatar
  dubel...
 • avatar
  Moim zdaniem da się to lepiej rozwiązać. Np. na zasadzie ograniczenia wpływu tych "losowych skrzynek" lub mozliwości zdobycia ich w szybszy sposób niż dotychczas.
  Zaloguj się